Hogwarts, Blog

Ollivander’s Asaları

Ollivander’s Asaları

Ollivanders Asaları

Diagon Alley’de, nesiller boyu, geleneğini sürdüren bir dükkân var. Ollivander’s Asa Dükkânı…

Serüvenin, hisleri oldukça kuvvetli ve aynı zamanda oldukça kibar büyücüsü, tartışmasız karakter Ollivander… Ravenclaw binasının, bir zamanlar gözde öğrencilerinden olan, şimdilerde ise sahip olduğu asa dükkânıyla birlikte Ollivander’ın, asalar söz konusu olduğunda bilgeliği, neredeyse Dumbledore ile eş değerdeydi.

Asa dükkânına, küçük bir selam ile adımını atan Harry Potter, başına geleceklerden habersizdi. Kendi ile ilgili, bu zamana kadar, Dursley’lerden dolayı, bu zamana kadar hiç duyamadığı ve haberi olmayan kötü durumlarla karşılaşacağını, nereden bilebilirdi ki?

asa2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
ollivander Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Küçük Harry, Lord Voldemort’un adını, ilk kez, Ollivander’dan öğrenmişti. Gel gelelim, Ollivander, henüz asasını seçemeyen Potter’a yardımcı olurken, tedirgindi. Bunun sebebinin ise ‘’Kim Olduğunu Bilirsin Sen’’ olduğunu anlatırken, kötü zamanların yaşanacağının, ne yazık ki farkına varmaya başlamıştı.

İlk asasını eline alan Potter, savurduğu anda, asanın ona göre olmadığını anladı ve asa dükkanının küçük bir kısmı, biraz dağılmış oldu. İkinci kez, ona verilen asayı savuran Harry, bu seferde başarısız oldu. Umutsuzluğa kapılmak üzereyken, Ollivander, gergin, tedirgin ve endişeli şekilde bir asayı daha denemesini istedi. Söz konusu olan ve tedirginlik yaratan o asa, tabii ki Voldemort’un asasının kardeşiydi… Ve tahmin etmesi hiçte zor olmayan bir şekilde asa, kaderinde ki kişiyle karşılaştı.

 “Asa sihirbazı seçer Bay Potter”. Cümlesiyle Ollivander, duyduğu endişeyle birlikte, kehanetin gerçekleşmeye başladığını anladı.

Asa, sihirbazı seçer!

İngiltere’nin ve belki de tüm dünyanın en iyi asaları, Ollivander’in asalarıdır. Ollivander asalarının her biri, kendine özgü. Her asa, ağacından tut, yapıldığı özü ile birlikte sahibinin karakteriyle bir bütün. Ollivander’in sihirli asaları, onlarca farklı ağaç, ejderha, unicorn, anka kuşu ve daha birçok özellikli büyücü materyallerinden yapılmıştır. Ancak, büyüleyici asaların tek özelliği, farklı nesnelerden yapılmış olması değildir. Her birinin uzunluğu, ölçüleri ve esnekliği farklıdır.

ollivanders blog 04 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Asa, sihirbazı seçer!

Ollivander, birçok asa yapımcısının, büyücülerin isteklerine göre, asalrı şekillendirdiğini söylüyor. Ancak bu duruma şiddetle karşı çıkan usta asa yapımcısı Ollivander’e göre, bu yapım sayesinde asalar, ne kadar estetik dursa da, kullanan büyücüler için, birçok sorunla karşılaşabileceklerini belirtiyor.

Ollivander’e göre uzun asalar, yüce kişiliğe sahip, çarpıcı büyüler yapan sihirbazları seçer. Ve onlar için çok daha uygundur. Orta uzunlukta olan asalar, zarif ve şık sihirbazların kullanabileceği türden. Kısa asalar ise büyü veya büyücülükle ilgili, daha az bilgi sahibi olan sihirbazlar ile eşleşir. Uzunluk ya da kısalık demişken, ona da açıklık getirelim. Daha uzun veya daha kısa istisnaları olsa da, asa uzunlukları, genellikle 23-36 cm arasındadır.

50044248283 a1eba1c2f8 b Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Asa, sihirbazı seçer!

Asa çeşitlerinden en güçlüsü olan Mürver Asa’yı, bilmeyen yoktur. Mürver Asa, bütün asalar arasında, eşsiz bir öneme sahiptir. Albus Dumbledore’un kullanımıyla ile ihtişamlı bir görüntü oluşturan asanın çekirdeğinde, Testral kılı mevcuttur. Testral’i hatırladınız mı? Sadece Luna ve Harry’nin, ayrıca ölümü, daha önce yaşamış olanların görebildiği, at görünümlü asil hayvan.  Sayın okurlar! Bu nadir bulunan bilgiyi, sadece çok sıkı hayranlar bilir. J

wand experience 2021 7 1833424 scaled 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Asa seçimi, sadece boya göre seçilecek kadar basit değildir. Asanın, esnekliğine ve sertliğine göre seçiminin de önemi vardır. Asanın, seçeceği sahibi ile arasında belirli bir uyum olması gerekmektedir. Ollivander, asa ve sahibi arasındaki ilişkide çok fazla etken olduğunu aktarıyor. Bunlardan bazıları; asa ağacı, özü, uzunluğu, kullanıcısının karakteri, tecrübeleri ve sihir tarzı.

Her asa, sahibinin tecrübelerinden, yapısında karakteristik özellikler taşır. Eşleştikleri büyücülere, yeni şeyler öğretir ve onlardan da yeni davranışlar öğrenirler. Hogwarts’ta ki her büyücünün yolu, en az bir kere, sihir dünyasında ki sihirli dükkâna düşer. Fakat buradan uzakta olan büyücüler, endişelenmemelidir ki, Ollivander’ın, Hogsmeade’te, bir asa dükkanı daha bulunmaktadır.

Her kişinin büyü yeteneği söz konusu değildir. Bakınız biz mugglelar… Sen de bu yüzden üzülüyorsun değil mi muggle arkadaşım? Üzütün kısa sürmeli. Çünkü Ollivander, öyle iyi bir usta büyücüdür ki, muggle dünyasını da düşünmeden geçmez. Asa yapımında, her zaman babasından daha iyi olmak isteyen Ollivander, belki de düşünemeyeceğimiz kadar çok asa üretmiştir. Ama notlarında, sadece üç asanın, ‘’Ollivander’’ ismini taşımasından onur duyacağından bahsediyor. Bu üç görkemli ve önemi yüksek asanın şunlar olduğunu söylüyor: Anka kuşu teleği, tek boynuzlu at kılı ve ejderha yüreği teli.

25060137 TwUjltdB0CPb5Z4dnI1bUn17eId9w 8skzHq6WkEN s 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ollivander's'a Ait En Özel Büyücü Asalarını Görmek ve Satın Almak İçin Mağazamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayın!

harry potter asa isimleri

Bir yanıt yazın