Hogwarts

Büyücü Dünyanın En Güçlü Asası: Mürver Asa

mürver asa

Büyücü Dünyanın En Güçlü Asası: Mürver Asa

Harry Potter evreninde kaç adet sihirli asa vardır cadı/büyücüler? Ollivanders’ın dükkanında her ağaçtan, bir çok çeşit asa bulunmakta. En çok dikkatimizi çeken asalar ise eminiz ki karakterlere ait olanlar…

3 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

İlk olarak asıl sahibi Dumbledore olan mürver asayı inceleyelim ne dersiniz?

Büyücülerin dünyasında en güçlü asa denince akla gelen sihirli asa, Mürver asadır. Bu asa adını mürver ağacından yapıldığı için “Mürver” olarak almıştır. Aynı zamanda “Kader Asa”sı olarakta bilinmektedir. Loxias tarafından ise bu asaya çok uyan “Ölüm Değneği” ismi verilmiştir.

Bu asanın “Üç Kardeşin Hikayesinde” ne kadar önemli olduğunu öğrenmiştik. Hermione bu hikayeyi bize anlatırken;

Böylece dövüşken bir adam olan en büyük kardeş, var olan bütün asalardan daha güçlü bir asa istemiş: Sahibi için her düelloyu kazanacak bir asa; Ölüm’ü         fethetmiş olan bir büyücüye layık bir asa! Ölüm de nehri geçip kıyıdaki bir     mürver ağacının yanına giderek bir asa yapmış ve en büyük kardeşe vermiş.cümlelerini hatırlıyorsunuzdur.

İlk sahibi büyük ihtimalle Antioch Peverell’dir.

4 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Sihirli asa birçok kötü büyücünün elinede geçmiştir. Grindelwald’ın bu asayı aldığı bir sahneyi izlemiştik. Bu asayı güçlenmek için kullanmıştır. En güçlü anında Dumbledore ile girdiği düello sonucunda ise asayı Dumbledore almıştır.

5 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hepimizin en üzüldüğü sahnelerden biri olan Voldemort’un Hogwarts Savaşı için bu asayı Dumbledore’un mezarından almasıydı… Film ve kitaplardan bildiğimiz kadarıyla bu zamana kadar mürver asaya her zaman erkek büyücüler sahip olmuştur. Bu yüzdende genel olarak bu asaya sadece erkek büyücüler hak eder gibi bir düşünce söz konusudur, ama kesinliği yoktur.

Bu asanın çekirdeği Testral Kılıdır. Ayrıca Ollivanders mürver ağacı için asa yapımında çok fazla tercih edilmeyen bir malzeme olduğunu söylemiştir.

“Yalnızca son derece olağan dışı bir insan mürver ile mükemmel uyumu yakalayacaktır ve bu nadir eşleşme gerçekleştiğinde, ben bunu, söz konusu cadı veya büyücüyü çok özel bir kader beklediğine işaret olarak alırım.”

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’ bu asa hakkında şu cümleleri söylemiştir.

‘Mürver Asa güç dışında sadakat tanımıyor. Bu nedenle tamamıyla hissiz. Sadece gücün olduğu yere gidiyor.’

Peki siz bu asaya sahip olsanız neler yapardınız cadı/büyücüler? Gücünüze güç katan bu asa ile Dumbledore’un yaptığı gibi aydınlık taraf için mi, Grindelwald ve Voldemort gibi karanlık taraf için mi kullanırdınız? Ya da Harry Potter gibi kırıp atar mıydınız?

One thought on “Büyücü Dünyanın En Güçlü Asası: Mürver Asa

Bir yanıt yazın