Blog

Harry Potter Serisinde Quidditch’in Önemi

Harry Potter Serisinde Quidditch'in Önemi

Merhaba değerli Sihir Dükkanı okuyucuları!

Muggle dünyasına ait 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, büyücülük evreninin görkemli okulu Hogwarts’ta dinamik bir şekilde oynanan Quidditch’ten bahsetmemek olmazdı, öyle değil mi?

Bugün sizlere, Harry Potter’ın her bir serisinde sıklıkla geçen Quidditch detaylarından söz edeceğiz.

Bu arada! Quidditch deyince sizlerin de aklına yutularak yakalanmış küçük bir Golden Snitch geliyor mu? Evet mi? Haydi o zaman biraz eski anlara gidip Harry Potter için Quidditch’in önemini birlikte görelim.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Ah Neville! Küçük Harry’yi Quidditch’e yönlendiren büyücülerden biriside sensin!

Madam Hooch’un uçuş dersinde süpürge ile ilgili hiçbir bilgisi olmamasına rağmen şaşkınlıkla uçmaya çalışan Neville Longbottom’ın cebinden düşen hatırlatıcı duman topu, bazı yeteneklerin keşfedilmesine sebep olmuştu.

Hatırlarsanız, Harry ve Draco arasında, çocuk yaşta başlayan bir rekabet vardı. Belki de bu rekabetin başladığı yer; tam olarak uçuş sahasıdır.

Neville’in düşürdüğü hatırlatma topunu bulan Draco, Harry ile dalga geçer bir tavırla uçmaya başlayarak, Harry’nin içindeki hırsı ortaya çıkarmıştı. Öyle ki, Harry bu hırs sayesinde, genlerinden gelen uçuş yeteneklerini keşfetmiş ve hayatına Quidditch’i dâhil etmişti.

Aslında Harry Potter yetenek keşfi sırasında yalnızda değildi. Profesör McGonagall’ın bizzat gözleriyle şahit olduğu büyülü an ile birlikte Quidditch serüveni resmiyetle başlamış oldu.

Harry Potter’ın ilk Quidditch maçı, fazlasıyla olaylı bir şekilde ilerleyiş göstermişti. Henüz birinci sınıfta olmasına rağmen, şansı oldukça yaver gitmiş ve yaşadığı çılgın çekişme sonucunda, en yüksek puanı almasını sağlayan Quidditch topunu ağzıyla yakalamayı başarmıştı: Golden Snitch’i!

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter ve Sırlar Odası

Küçük Harry Potter’ın başına şu çılgın spor Quidditch’ten dolayı gelmeyen kalmamıştı. Tıpkı Felsefe Taşı’nda Altın Snitch’i yakalamaya çalışırken neredeyse boğulması gibi…

Sırlar Odası serisinde, heyecanlı bir Quidditch maçının belalı ve büyülü topu Bludger, Harry Potter’ın peşine düşmüştü. Huysuz Bludger’ın böylesine kızgın bir şekilde atağa geçmesinin sebebini hemen söylüyoruz: Dobby!

Harry Potter’ı korumak için çılgınca büyüler yapan ev cini Dobby, Hogwarts’ın güvenli olmadığı konusunda ısrarla uyarmaya çalışmış fakat çabaları sonucunda başarısız olmuştu.

Dobby’nin büyülediği Bludger yüzünden yaralanan Harry, Profesör Gilderoy Lockhart’ın yapmış olduğu yanlış büyüyle kolundan olacaktı.

Harry Potter, Quidditch maçı sırasında Bludger’dan kaçmaya çalışırken kolunu kırmıştı. Durumdan faydalanmaya çalışan Gilderoy Lockhart ise Harry’nin kırılan koluna yanlış bir büyü yaparak durumu daha da kötü hale getirmişti.

Keşke Harry’nin kolunu, Hermione gibi zeki bir cadı onarmaya çalışsaydı. Hatırlarsanız Hermione, küçük bir nesne de olsa Harry Potter’ın gözlüğünü tek hamlede düzeltmeyi başarmıştı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Nedense, bu seride oynanan Quidditch maçı, bizlere hep korkutucu gelmiştir. “Nedense” dediğimize aldanmayın. Aslına bakarsanız, Ruh Emicilerin karanlık etkisini hissettiğimizden dolayı biraz korkuyor olabiliriz. : )

Belki de Harry Potter için sarsıntı yaratan Quidditch maçlarından en önemlisi bu seride yer almaktadır. Sebebi ise; Azkaban’dan kaçmış ve Harry Potter’ın peşine düşen Sirius Black yüzünden, Ruh Emiciler Hogwarts’ı koruma altına almışlardı. Ne yazık ki Harry, henüz Ruh Emicilerle tanışmamıştı ve bu yüzden onların Harry’de bıraktığı etki oldukça fazlaydı.

Harry Potter, Ruh Emicilerle başa çıkmayı Profesör Lupin’in yardımlarıyla ve kendisine öğrettiği  “Expecto Patronum” büyüsüyle birlikte başarmıştı. Fakat iç karartıcı bir havada, Gryffindor – Slytherin arasındaki Quidditch maçının çekişmesiyle, gerginlikler oldukça yükselmişti. Bu gerginliklerin üzerine birde Harry’nin Ruh Emiciler ile olan mücadelesi eklenmişti.

Ruh Emicilerin saldırısına uğrayan Harry bilincini kaybetmiş ve Quidditch sahasının ortasına, kendini kaybetmiş bir şekilde düşmüştü. Albus Dumbledore ise anı yavaşlatma büyüsüyle düşüşünü oldukça yumuşatmış ve Harry’nin hayatını kurtarmıştı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Bu seferki Harry Potter serisinde Harry bir Quidditch oyuncusu değil, sadece izleyicisi. Onu bu bölümde etkileyen tek şey, Quidditch Dünya Kupası için ayakkabıdan oluşan geçit anahtar deneyimini yaşaması olmuştu. İrlandalılar ve Bulgarlar arasında geçen çekişmeli Quidditch maçı sayesinde, anlık olsa bile yaşadığı kötü olayları unutmayı başarmıştı.

Ron Weasley’i de Quidditch heyecanını yaşarken unutmamakta fayda var. : ) Arthur Weasley’nin dünya kupası için bulduğu biletler sayesinde, tüm Weasley ailesi, Hermione Granger ve Harry Potter Quidditch coşkusunu derinlemesine yaşamaya hak kazanmışlardı.  Büyük bir Viktor Krum hayranı olan Ron Weasley ise babasının şansıyla, dünya kupası maçını büyük bir heyecanla izleyebilmişti.

Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter ve Melez Prens

Bu serideki Quidditch macerasında, Harry’den daha çok Ron Weasley’den bahsedeceğiz. Çünkü sizlerde iyi biliyorsunuz ki, bu maçta etken olan en önemli durum Ron Weasley’nin seçmelere katılarak Quidditch oyuncusu olmaya hak kazanmasıydı. Hermione’den gelen küçük bir büyü yardımıyla tabii! : )

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Hogwarts’ta kutlansaydı, tüm Quidditch kuleleri dolup taşar ve seyircilerin heyecanıyla birlikte harika bir Quidditch maçı ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın