Blog

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Harry Potter serisinde şimdiye kadar birbirinden ilginç olaylar izledik ve okuduk. Hatta tekrar tekrar okuyup izleyen büyücü dünya hayranları, bu ilginçliklere daha çok dikkat etmiştir. Zaten kendisi ilginç bir evren olsa da yine de birçok kişinin bilmediği bilgiler oluyor her zaman. Harry Potter ile ilgili ilginç bilgilerin bir kısmını derlemeye çalıştık. Gelin bazılarına birlikte göz atalım.

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Harry Potter atkısı, beresi, cübbesi, asası, gözlüğü gibi birçok şeyle bir tarzı yansıtıyordu. Öyle ki filmlerden sonra iyice ayyuka çıkan Harry Potter tarzına film setinde de çok dikkat edilmiş olmalı ki bütün seri boyunca Harry toplamda 150’nin üzerinde gözlük değiştirmiş. Ayrıca Harry’nin alnındaki yara izi de yaklaşık 6000 kez yeniden makyajlanmış.

Bir insan kitap yazarak ne kadar zengin olabilir? Ya da şöyle soralım, bir Amerikalı bir kitap serisiyle en fazla kaç dolar kazanabilir? On binler? Yüz binler? Milyonlar? Milyarlar! Evet, milyarlar. Harry Potter serisi sayesinde J. K. Rowling, kitap yazarak milyarder olan ilk insandır.

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Aslında biraz düşününce Harry Potter serisinde sevginin ne kadar derin işlendiğini görmemek mümkün değil. J. K. Rowling, henüz başrolü oluştururken bile kendi doğum gününü ona (Harry’ye) vererek kitapla arasında ne kadar duygusal bir bağ kurduğunu belli etmiş. Başarısının arkasındaki en temel nedenlerden biridir. Ama bizim şimdi bahsedeceğimiz derin sevgi o değil aslında. Snape’in yağlı saçları. Dikkatimizi çekmemesi mümkün değil. Ama neden yağlı? Snape pis bir insan olduğu için değil. Lily, Snape’in saçlarına dokunduğu günden beri saçlarını yıkamamış bu sadık âşık.

Bilmiyoruz ne kadar iyi bir şey yaptı ya da doğru bir karar mıydı, ama Rowling, serinin Michael Jackson gibi bir efsaneyle birlikte anılmasının önüne geçmiş. Harry Potter serisinin en revaçta olduğu dönemde Michael Jackson, kitaptan uyarlama bir müzikal yapmak istemiş. Hangi sebeple olduğunu bilmesek de tek bildiğimiz Rowling’in bu teklifi kabul etmediği.

Ölüm Yadigarları’nda yaşanan – belki de bazılarının hiç önemsemediği – elim olaylardan biri de Hedwig’in ölümüydü. Rowling, Hedwig’i neden öldürdüğünü açıklamış. Hedwig, masumiyeti ve güvenliği simgeliyordu. Hedwig’in ölümüyle Harry bir anlamda daha da olgunlaşmış, büyümüş oldu.

Harry Potter ile İlgili İlginç Bilgiler

Bir yanıt yazın