Blog

Severus Snape

Severus Snape

Severus Snape

Harry Potter serisinin en güzel yanlarından birisi de karakter derinliğidir. Birçok karakteri sevabıyla günahıyla tanıyıp öyle değerlendiririz. Tabii Lord Voldemort gibilerini sadece günahıyla tanımak da mümkün. Öyle bir karakter var ki bunların arasında, izleyiciyi ve okuyucuyu kolaylıkla iki farklı cepheye bölüyor: Severus Snape.

Severus Snape

Severus Snape’in karanlık sanatlara karşı öylesine derin bir ilgisi vardı ki Hogwarts’a öğrenci olarak geldiği gün bile çoğu öğretmenden daha çok şey biliyordu ve bu ilgisi nedeniyle seçilmek istediği yer olan Slyhterin’e de kolaylıkla seçildi. En büyük hayali olan Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin hocalığını da geç de olsa alabilmiştir. Annesi bir safkan olsa da babasının Muggle olmasından gerçek bir Slytherinli gibi utanç duyuyordu.

Bir sürü tezatlığı tek başına içinde barındırır Snape. Mesela kendisi bir Ölüm Yiyen olmasına rağmen bir Patronus’u vardır. Ya da Lord Voldemort’a hizmet ederken sonradan Dumbledore ile iş birliği yapmıştır. Bu konuda da tezat içinde tezat var. Snape, Lord Voldemort’un Potter ailesini öldürmesinde suçluydu. Voldemort’a kehaneti söylemeseydi belki de Potter ailesi katledilmeyecekti.

Severus Snape

Voldemort’a yardım etmesinin altında yatan en büyük neden belki de Lily’ye olan aşkıydı. Bir anlık gaflete düşüp Voldemort’un Lily’ye zarar vermeyeceğini düşündü. Öğrencilik yıllarından beri sevmediği James ölecek ve Lily kendisine kalacaktı. Snape, yaptığı hatayı çok geçmeden anlasa da iş işten geçmişti ve kendisinin en büyük cezası, hayatı boyunca çekeceği vicdan azabı oldu.

Dumbledore ile arası hep çok iyiydi ve Dumbledore, Snape’e hep çok güvenirdi. Ama o malum sonda Dumbledore’u öldüren de kendisiydi. Bu arada içinde birçok oyun olan bu ölümün ardından Mürver Asa kehanetinin peşinden giderek kimsenin hesaplayamadığı bir şekilde Harry Potter’ın olmuştu.

Ayrıca Dumbledore’un ölümü kadar Snape’in ölümü de trajik olmuştur. Lord Voldemort, Snape’i en sadık hizmetçilerinden biri olarak görmeye devam etse de Nagini’si ile Snape’i öldürmüştür.

Rowling, Severus Snape adını seçerken de yine titiz davranmış. Antik Yunan’da kötü tanrı olan Serverus ile Fransızcada cezalandırıcı ve sert anlamlarına gelen Severe kelimelerinden esinlenmiş. Snape kelimesi ise azarlamak ve küçüksemek anlamlarına geliyor. Yani tam olarak tanıdığımız Severus Snape’e uygun bir isim seçmiş Rowling.

Severus Snape

Bir yanıt yazın