Blog

Remus Lupin ve Büyücü Dünyasında Kurtadam Laneti

Kurtadam Laneti

Remus Lupin ve Büyücü Dünyasında Kurtadam Laneti

J.K. Rowling, Harry Potter dünyasının büyüsüne kapılan bizler için, bu dünyaya ait kısa hikayelerin olduğu üç kitap yayınladı. Harry Potter dünyasının bilinmeyenlerine ışık tutan bu eserler biz okurlar için oldukça heyecan verici. Bu hikayelerden biri de, kurtadam laneti ile tanıdığımız Remus Lupin’in hayatı.

J.K. Rowling bir röportajında favori karakterinin Remus Lupin olduğunu söylemiştir. Hatta öyle ki bu karakteri öldürürken çok zorlandığını dile getirmiştir. Lupin hakkında bizlerle neler paylaşmış gelin bir bakalım.

Kurtadam Laneti

Isırılışı;

Remus Lupin’in babası, Ruhani Varlıkla konusunda uzman olan Lyall Lupin’dir. Annesi ise bir Muggle olan Hope Howell. 10 Mart 1960′ da dünyaya gelen Remus’un 4 yaşına kadar normal bir hayatı vardır. Ancak bu dönemde karanlık büyü faaliyetleri ülkenin her yanını sarmış durumdadır. Sihirli Yaratıkları Düzenleme ve Denetleme Dairesi’de görev almaya başlayan babası Lyall Lupin, 2 Muggle çocuğun ölümünü sorgulamakla sorumlu olur. Bu suçtan karşısına getirilen kişi ise Fenrir Greyback’tir. Lyall, kurtadamlardan nefret eder. Fenrir’in önünde ” kurtadamların ruhsuz, şeytani, sadece ölümü hak eden varlıklar” olduğunu söyler. Bu hakaret karşısında Fenrir Greyback’in intikamı, Lyall Lupin’in oğlu Remus’a saldırmak olur.

Saldırıdan sonra Lyall ne yapsa da bu durumu düzeltemez. Remus her ay dönüşüm geçirmeye devam eder. Kurtadamlar dünyanın her yerinde vardır ve yine her yerde büyücüler tarafından dışlanır. Remus ve ailesinin bu durumu saklamaktan başka şansları yoktur. Remus’un arkadaş edinmesi bile yasaktır. Ancak her büyücü gibi Hogwarts’a gitme günü geldiğinde her şey değişir. Lupin ailesi ve Dumbledore arasında gizlilik anlaşmasıyla Remus büyücülük okuluna adım atar.

Kurtadam Laneti

Okul Yılları;

RemusLupin, Hogwarts’ daki yıllarında yalnızca arkadaş edinmekle kalmayıp, Çapulcular ailesine de dahil olmuştur. Ailenin diğer üyeleri James Potter, Sirius Black ve Peter Pettigrew’dır. Tabi grubun diğer üyelerinin Remus’un sırrını öğrenmeleri uzun sürmemiştir. Beklenenin aksine ona yardım etmeyi seçerek kendilerini Anigamus’a dönüştürdüler. Anigamus büyücüler, istedikleri bir hayvan formuna bürünebilme yeteneğine sahip olurlar. Böylece dolunay zamanı Remus’u yalnız bırakmazlar.

Hogwarts’a Dönüş;

Remus Lupin için asıl yalnızlık Harry Potter’ın o malum gecesinden sonra başlar. Yakın arkadaşı ölmüş, bir diğeri ise ihanetten Azkaban’a atılmıştır. Dumbledore bu dönemde Remus’u yalnız bırakmaz, kurtboğan iksiri ile Hogwarts’ da öğretmenlik yapabileceğini söyler. Bu durum Sirius Black’in  Azkaban’dan kaçarak tekrar Hogwarts’a dönmesine dek devam eder.  Snape, geçmişin intikamını bu sırrı açığa çıkararak almak ister. Bu durumLupin’in büyücülük okulundan atılmasına sebep olur.

Baba Oluşu;

Voldemort’un dönmesi ile Zümrüdüanka Yoldaşlığı tekrar toplanır. Birinci savaşta da LordVoldemort’a karşı savaşan Remus yine bu yoldaşlıktaki yerini alır. Daha sonra eşi olacak NymphadoraTonks ile burada tanışır. Tonk’ un hamileliği ile birlikte korkularından kaçmaya çalışan Remus, Harry’e macerasında eşlik etmeyi teklif eder. Harry bu durumu asla kabul etmez ve onu ailesinin yanına dönmeye ikna eder. Neyse ki Remus’un kokuları boşa çıkar, doğan çocuk onun gibi kurtadam değildir.

Kurtadam Laneti

Ölümü;

Çapulcular grubunun hayatta kalan son üyesi Remus Lupin’ in ailesi ile mutluluğu uzun sürmemiştir. Eşi Tonks ile beraber Hogwarts Savaşı’nda yerlerini alırlar. Maalesef 2 Mayıs 1998 günü ikisi de hayatlarını kaybeder. Ölümü ardından Bakanlık tarafından Birinci Sınıf Merlin Nişanı ile ödüllendirilir.

Remus, J.K. Rowling kadar hepimiz tarafından sevilmeyi başarmış bir karakterdir.

Peki ya bu kurtadam laneti nedir?

Daha önce de bahsettiğim gibi kurtadamlar hep vardı ve hep dışlandılar. Dolunay zamanında vahşi bir forma bürünürler. Saldırdıkları Muggle ya da büyücülerden, hayatta kalmayı yalnızca büyücüler başarabilir. Mugglelar aldıkları ağır yaralar sebebiyle yaşamlarını kaybeder. Profesör Marlowe Forfang kurtadamlar üzerinde yaptığı çalışmada bu kanıya ulaşmıştır.

Kurtadam olmak, başka bir kurtadam tarafından ısırılmayla meydana gelir. Kurtadamın salyasındaki zehir kana karışır ve likantropi gerçekleşir. Kurt formu alındığında etik değerler kaybolur. Bilinç ve sezgileriyle hareket edemezler. Kimseye zarar vermek istemeyen kurtadamlar olduğu gibi Fenrir Greyback gibi bu durumdan keyif alanlar da vardır.

Kurtadamlar hayvan formunda iken bir kurttan neredeyse ayırt edilemezler. Yalnızca burunları biraz kısa ve gözbebekleri daha küçük bir hal alır. Kuyrukları gerçek kurtlarınki kadar kabarık değildir. Asıl fark ise saldırganlıklarıdır. Kurtlar, Kurtadamlar kadar saldırgan ve vahşi değillerdir. Bu bilginin hemen ardından J.K. Rowling’in, RemusLupin için “o bir kurt,kurtadam değil.” sözünü sizlerle paylaşmak istedim.

Sihir Bakanlığı’nın kurt adamlar için düzenlemelerinden biri Kurtadam Kod Yönetmeliğidir. Bu yönetmelik kurtadamların işaretlenmesi anlamına gelir ve beklenildiği gibi kimse Kod’a adını yazdırmak istemez. Kurtadamlar her düzenlemede, ne yaratık ne de insan sınıfları içerisinde kendine yer edinemezler.

Kurtadam Laneti

Bir yanıt yazın