Blog

Wizarding World – Harry Potter Evreni

Wizarding World – Harry Potter Evreni

İngilizce daha çok Wizarding World olarak bilinen ve Türkçeye Büyücü Dünya olarak çevrilen Harry Potter evreni tam olarak nasıl bir yer? Diğer kurgusal evrenlerden farkı nedir? Gelin Harry Potter’a giriş niteliği taşıyan bu sorulara bakalım.

Hepimizin bildiği gibi J. K. Rowling’in kurguladığı bu fantastik evren esas olarak 1990’lı yıllarda ve Büyük Britanya’da geçiyor. Ama bilinen tarihi 1000’li yıllara kadar dayanıyor ve dünyanın her tarafında büyücüler bulunuyor. Bu kurgusal evrenin Yüzüklerin Efendisi, Marvel ve Star Wars gibi diğer kurgusal evrenlerden en önemli farkı tamamen bizim dünyamızın içinde var olmasıdır. Tabii ki bizden farklı gelenekleri ve yaşam biçimleri vardır. Ama en nihayetinde bu evren Muggle’larla aynı zaman diliminde ve aynı gezegende geçer. Esas karakterlerin Muggle’lardan görünüş olarak farkı yoktur. Konuştukları dil aynı bizdeki gibi sadece ülkelere göre değişir. Harry Potter ve Voldemort gibi birçok büyücü bile Hogwarts’a girene kadar büyücü dünyadan habersizdir.

wizardingworld 04 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Büyücüler, Muggle dünyasındayken Uluslararası Büyücü Gizliliği Kuralları gereği bir ketumiyet içerisinde olmak zorundadır. Hiç kimse büyücü dünyadan bahsetmez. Yalnızca Muggle dünyasının başbakanları bundan haberdar olur ve Sihir Bakanlığı ile birlikte bu gizemi korumaya çalışırlar. Büyücüler, Muggle dünyasında yalnızca kendilerini korumak için büyü yaparlar. Bir Muggle eğer büyü yapıldığını görmüşse Sihir Bakanlığı’na bağlı Unutturucular, onların hafızalarından bu anları silerler.

Her bölgenin kendi büyücülük okulu vardır. Hogwarts bildiğimiz üzere Büyük Britanya’nın büyücülük okuludur. Amerika’da 2 tane büyücülük okulu vardır. Amerika, Rusya, Japonya, Uganda, İskandinavya ve Fransa gibi farklı ülkelerde yine bölgesel büyücülük okulları da vardır.

Büyücülük sonradan kazanılamaz, doğuştan gelir. Ama büyücülük özelliği eğitimle geliştirilir ve yeni şeyler öğrenilir. Büyücü doğmak için anne ve babanın yalnızca birinin bile büyücü olması yeterlidir, yani büyücüler safkan olmak zorunda değildir. Ayrıca bir de Muggle doğumlular ve Koftiler vardır. Koftiler terimi, safkan olsa bile büyücülük özelliği bulunmayanlar için kullanılıyor. Muggle doğumlular da Koftiler ve Muggle’ların birlikteliğinden doğuyor.

Büyücü dünyada da bizimki gazete ve dergiler vardır. Hatta yine bizdeki gibi gazeteler, gerçekleri anlatmadığı ve hükümetin propagandasını yaptığı gerekçesiyle eleştirilir.

Muggle dünyasında futbolu yerine Harry Potter evreninde kitleleri peşinden sürükleyen quidditch sporu vardır.

Bu sihir dünyasının Muggle dünyasından sihirli farkları da vardır tabii. Büyücü dünyanın sihirli yaratıkları, sihirli yiyecekleri ve sihirli bitkileri vardır.

wizardingworld 03 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Büyücü dünyayı Harry Potter serisi dışında da görebiliyoruz. Fantastik Canavarlar serisi ve bu serilerden uyarlama diğer kurgusal eserler de Wizarding World denilen fantastik evrende geçiyor.

Fakat bütün bu kurgusallığa rağmen sizleri Harry Potter dünyasının gerçekten içinde hissettirecek bir yer var. Amerikalılar Harry Potter’ı yalnızca sevmekle kalmamış, Orlando eyaletinde Universal’s Islands of Adventure isimli tema parkına bir de The Wizarding World of Harry Potter teması yapmışlardır. Adı tema parkı diye alelade bir yer gelmesin aklınıza. 2010’da açılan 81.000 metrekarelik Harry Potter parkı için 200 milyon dolar harcamışlar. Parkın içinde gerçeğine uygun olarak tasarlanan ve alışveriş yapabileceğiniz Diagon Yolu bile var. Ne diyelim, bu büyülü dünyayı seven herkese oraya gitmek kısmet olur umarız.

wizardingworld 05 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın