Blog

Quidditch Nedir ve Nasıl Oynanır?

Quidditch

Quidditch Nedir ve Nasıl Oynanır?

Büyücü dünyanın bir oyunu olan Quidditch’te 14 kişi 2 topun peşinde koşuyor. Daha doğrusu uçuyor. Yedişerli iki takım vardır. 2 top dedik ama bir tanesi özel, bir tanesi Altın Snitch. O topu yakalayan kazanır. Elips şeklinde bir saha ve elipsin her iki ucunda 17 metre yüksekliğinde üçer çember vardır. Amaç, Quaffle topunu o çembere sokmaktır. Ayrıca 2 tane de Bludger top vardır. Bu top akıllı top, oyuncuları rahatsız ederek düşürmeye çalışır.

Takımdaki 7 kişinin görevi bellidir. 2 vurucu, takım arkadaşlarını Bludger topundan korur, beyzbol sopasıyla Bludger topunu rakibe gönderir. 1 tane kaleci var, çemberleri korur. 3 kovalayıcı bir nevi forvettir, Quaffle topunu çemberlerden geçirmeye çalışır. 1 arayıcı ise sürekli Altın Snitch’i arar.

Quaffle topunu çemberden sokan takım 10 puan kazanıyor. Ama oyunu bitiren hareket Altın Snitch’i yakalamak, tam 150 puan. Bu Snitch topu yakalanamazsa oyun aylarca bile sürebilir ya da hemen yakalanırsa saniyeler içinde de bitebilir. Altın Snitch’e 150 puan değer biçilmesinin tarihi 1269’a dayanır.

Altın Snitch topundan önce ne yazık ki ilkel bir yöntem varmış. Adı Sinicit olan küçük sarı bir kuşla oynuyorlarmış. E haliyle bu kuşlar sık sık ölüyormuş. En son Sihir Bakanlığı bu işe bir dur demiş ve artık sadece Golden Snitch topunun kullanılmasına karar vermişler.

İlk Quidditch maçı 1050 yılında oynanmış. Quidditch Dünya Kupası da tıpkı biz Muggle’ların dünya kupaları gibi 4 yılda bir yapılıyor. İlk dünya kupası 1473’te düzenlenmiş. İlk kupayı Transilvanya’nın kazandığını düşünürsek Osmanlı Büyücüleri tarafından başarıyla oynanmış olduğu çıkarımını yapabiliriz.

 

Quidditch Sahası ve topları

 

Gryffindor takımı efsane oyuncusu Charlie Weasley’den sonra hiç kupa kazanamamış. Ta ki Harry gelene kadar. Altın oyuncu Harry, elbette takımda da Altın Snitch’in peşinde koşan arayıcı pozisyonda oynamış. Harry’nin Nimbus 2000 süpürgesi, Ruh Emicilerle savaşırken parçalandıktan sonra gizemli bir paket alır: Ateşoku Süpürgesi. Bu ultra hızlı ve sağlam süpürge bilinmeyen bir yerden gelince herkes şüphelenir. Ya karanlık büyü yapılmışsa? En çok da Hermione kuşkulanır. Hatta bu yüzden Harry ve Ron ile arası bozulur bir süre. Ama sonunda süpürgede karanlık büyü olmadığı anlaşılır ve Ateşoku’yla Gryffindor, özlem duyduğu kupaya yeniden kavuşur. Gryffindor, Harry ile 3 kez kupayı kazanmış hatta 6. senesinde Harry, takım kaptanı olmuş.

Quidditch sporu, Muggle dünyasına Amerikalılar ile girmiş. 2005’te Vermont’ta ilk takım kurulmuş. Sonra yayılmış tabii. Şimdi 1000’e yakın Quidditch takımı var.

Quidditch Sahası ve topları

Bu Quidditch iyi güzel de Muggle dünyasından yok mudur? Vardır efendim. Öncelikle Türkiye’nin tamamen yerli ve milli bir Quidditch takımı vardır. Sonralıkla da ODTÜ, Bilkent, İTÜ, Hacettepe, Dokuz Eylül ve Uludağ üniversitelerinin Quidditch toplulukları vardır. Hatta bu topluluklar zaman zaman yurt dışındaki Quidditch organizasyonlarına da katılıyorlar. Şahsen antrenmanlarına da denk gelmiştim bir üniversite takımının, vileda sopalarıyla ve süpürgelerle oynuyorlar.

Quidditch’i Türkiye’de ilk kuran ODTÜ takımı olmuş. 2014 yılında takımı kurmuşlar, sonra dernekleşmişler hatta. Sadece ODTÜ’de birden fazla takım var. En çok ODTÜ’lüler üstüne düşmüş. Dernek sayfasından baktığımızda 13 resmi kulüp görünüyor.

Bir yanıt yazın