Blog

Büyülü Evrenin En Büyülü Oyunu: Büyücü Satrancı !

Büyülü Evrenin En Büyülü Oyunu: Büyücü Satrancı !

Büyülü Evrenin En Büyülü Oyunu: Büyücü Satrancı !

Merhaba sevgili cadılar ve büyücüler! İlk önce giriş kısmında biraz sohbet etmeliyiz. Daha sonra Büyücü Satrancı ile ilgili bilgilendiğimiz konuda sizi de bilgilendireceğiz.

Uzun bir süreden sonra tekrar aranıza dönmek ne hoş… : ) Epey bir zaman oldu değil mi? Merak etmeyin bizler de sizi özledik.

Bloğumuzun sessiz kalma sebebi oldukça önemli. Eminiz ki sizlerde sebebini okuyunca bizlere hak vereceksiniz. Büyücülük dünyası için küçük fakat Ankaralılar için oldukça büyük bir adım atarak Ankara Bahçelievler 7. Cadde üzerinde büyülü bir mağaza açtık. Henüz gitmediyseniz koşarak orada olmalısınız yoksa büyülü olayları kaçırırsınız.

Büyülü Evrenin En Büyülü Oyunu: Büyücü Satrancı!

Büyücü Satrancı’nın Büyüsü

Eveeet… Şimdi gelelim bloğumuzun büyülü konusuna!

Büyücü Satrancının figürleri anlatıldığı üzere canlıdır. Muggle satrancıyla aynıdır. İkisini birbirinden ayıran detay, büyücü satrancının figürleri büyücüleri andıran bir şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte büyülü figürleri canlandırmak için kullanılan özel bir büyü vardır: ‘’Piertotum Locomotor’’

Ron Weasley Büyücü Satrancı konusunda oldukça ustalaşmıştır. Onun bu oyuna olan ilgisi, küçük yaşta dedesinin kendisine hediye ettiği Büyücü Satrancı ile birlikte başlamış ve bu yaşına kadar da devam etmiştir.

Ron’u bu tehlikeli oyunu oynarken izlediğimizde kendisine bir şey olacak diye yüreğimiz hop hop etmişti. Sizler de hatırladınız mı? Biz o anı hiç unutamadık… Ron’un tüm saflığını bir kenara bırakıp kendinden emin bir şekilde yer aldığı Büyücü Satrancı sahnesi, hepimizde derin bir etki bırakmıştı.

Seri içerisinde tıpkı acımasız bir savaş yönetircesine oynanan bu satranç, gerçek hayatta da acımasız bir strateji kullanılarak oynanması büyük önem taşır. Öyle ki normal yaşantısında bir adım sonrasını bile göremeyen Ron’un bu oyunda gösterdiği mücadele bir hayli şaşırtıcıydı.

Felsefe Taşı filminde karşımıza çıkan büyücü satrancı oldukça tehlikelidir. Uygulanan stratejiden dolayı tıpkı savaşılıyormuşçasına oynanır.

Büyücü Satrancında verilen komutlar çok önemlidir. Detaylı düşünülerek yapılan hamleler korkutucudur. Oyun taşlarının içindeki savaşçı ruhlar karşı tarafın piyonlarını un ufak edebilecek güçtedir. Nitekim dünyanın en korkutucu satrancı Felsefe Taşı filminde gözlerimizin önünde yaşanmıştır.

Büyücü Satrancı

Harry’den Beklenileni Ron Yaşattı

Barbarca oynanan bu oyun Harry’nin dikkatini çekmiştir. Harry Potter büyücü olduğunu öğrendiği günden bu yana sihirle ilgili olan tüm nesnelere hayrandır. Sahip olduğu hayranlığı ile birlikte her konuda başarı beklediğimiz tek kişi Harry olmuştur.

Büyücü Satrancı ile ilgili Harry’den başarı beklediğimiz anda Ron Weasley hamlesi bizleri bir anda şaşkınlığa uğratmıştır. Altın balığımız Ron, yeteneksiz bir büyücü olmadığını ölümcül satrançtaki başarısıyla kanıtlamıştır.

Büyücü Satrancının Talimatları

Büyücü Satrancı’nın tahtasında iki farklı renk kullanılmıştır. Seçilen bu renkler açık ya da koyudur. Yani zıt renklerdir. Oyun tahtasında sekiz sıra ve sekiz sütundan, 64 kareden oluşan bir dama deseni vardır. Bununla birlikte tahtadaki renkler ‘’siyah’’ ve ‘’beyaz’’ olarak adlandırılır.

Satrancın taşları olarak bilinen figürler; bir kral ve kraliçe, iki kale, fil, at ve sekiz piyondan oluşur. Bu büyülü Satranç Muggleların satrancıyla tıpatıp aynıdır. Oyunu oynayan bir büyücü, büyülü taşları hareket ettirebilmek için taşın gitmesi gereken yeri cebirsel bir şekilde söyler. Örn: ‘’Vezir A5’e’’ ya da ‘’At B2’ye’’ gibi…

Küçük bir dipnot: Büyücü Satrancı, Profesör Minerva McGonagall’ın yoğun ilgiyle oynadığı bir oyundur. Öyle ki, Minerva Büyücü Satrancını ustalıkla oynayabilen zeki büyücüler listesinde üst sıralarda yer almayı başarmıştır.

Seamus Finnigan ise strateji gerektiren bu büyülü oyunu sürekli olarak oynamaya çalışmış fakat hiçbir zaman başarılı olamamıştır.

Ron Weasley’nin Büyücü Satrancındaki başarısı sayesinde, Gryffindor takımı tam 50 puan kazanmıştır. Biliyorsunuz ki, takım puanları dönem sonunda oldukça önemlidir. Tüm Hogwarts öğrencilerinin dönem boyunca profesörlerden aldıkları puanlar toplanarak, ait oldukları takımın dönem sonu birincisi olup olamayacağı belirlenir. Bu durum okul öğrencilerini daha azimli çalışmaya teşvik eder.

Hermione’nin Şaşkınlığı

Grubun en zekisi olarak bilinen Hermione Granger, Ron Weasley’nin bu muhteşem yeteneğine şahit olmuş ve şaşkınlığa uğramıştır. Ne yalan söyleyelim, Harry ve Hermione’nin uygulamasını beklediğimiz durum bizlerde de kafa karışıklığına sebep olmuştur.

Bir yanıt yazın