Blog

Büyülü Şehir: Edinburgh!

Büyülü Şehir: Edinburgh!

Harry Potter’ın doğum yeri: Büyülü Şehir Edinburgh!

Merhaba okuyucularımız!

Şimdi anlatacağımız konudaki büyülü detaylar, eminiz ki sizleri de oldukça heyecanlandıracak!

Sihirle şekillendirilen ve her bir toprak parçasına büyü bulaşan Edinburgh şehri hakkında şahit olduğumuz hikâyeler, tıpkı Harry Potter gibi, olağan dışı! Şimdi, büyülü şehir ile ilgili gezerek gördüğümüz tüm hisleri sizlerle paylaşalım. Kim bilir, belki de bu yazıdan ilham alarak rotanızı Edinburgh’a çevirme fikri, zihninizin bir köşesine yerleşmeye başlar! Başlıyoruz…

Edinburgh, J.K Rowling’in Harry Potter’a hayat vermeye başladığı büyülü bir yerdir. İskoçya’nın başkenti olarak bilinen Edinburgh şehri, Birleşik Krallık ’ta yer almaktadır. Yolunuz İskoçya’ya düşerse ziyaret etmeniz gereken ilk şehir, tartışmasız Edinburgh’tur.

Edinburgh, sadece büyüleyici sokakları, mezarlıkları, kafeleri, mağazaları ve tarihi müzeleriyle etkileyen bir şehir değil, aynı zamanda sevecen ve tarihi olgulara sahip çıkan halkıyla da öne çıkmayı başarmıştır.

Edinburgh gezintisini bir güne sığdırmak imkânsızdır. Sizlere tavsiyemiz yapacağınız gezintiyi planlayarak yola koyulursanız, büyülü anlarınızı arttırabilecek fırsatları kaçırmamış olursunuz.

Sihrin Başladığı Yer!

J.K. Rowling, Edinburgh Old Town’da yer alan Spoon Cafe adındaki küçük bir kahve evinde, Harry Potter’ı kaleme almıştır. Yani Harry Potter’ın kimliğinde doğum yeri olarak ‘Spoon Cafe’  yazmaktadır.

Rowling’in hayatının neredeyse tamamını değiştiren bu hikâye öylesine büyümüştür ki; artık o kahve evi, Harry Potter fanları tarafından efsaneleştirilen mekânlardan biri haline getirilmiştir.

Spoon Cafe

Hatta tatlılığa bakın ki, Spoon Cafe, Rowling’in sempatik bir fotoğrafıyla ve altına eklediği ‘’ J.K Rowling, Harry Potter’ın ilk bölümlerinden bazılarını bu binanın birinci katındaki odalarda yazdı.’’ notuyla hoş bir anı alanı yaratmıştır.

Sihir Dükkanı’nın değerli büyücüleri, Nicholson Caddesi’nde bulunan Spoon Cafe’de kahveniz sizi bekliyor.

Gelelim Elephant House ile ilgili söylentilere… Elephant House, Rowling’in Harry Potter serüvenini yazmaya devam ettiği yerdir. Kafe sahipleri her ne kadar Harry Potter temellerinin burada atıldığını belirtse de, üzgünüz ki bu iddia doğru değildir.

Üzücü bir not: Ne yazık ki Elephant House’da bir yangın çıkmış. Bu sebepten dolayı büyülü mekan tadilat halinde olduğu için kapalı tutuluyor. Umarız ki bir an önce eski işleyişine geri döner…

Victoria Street

Diagon Yolu’nun Büyüsü Nereden Geliyor?

Edinburgh’taki etkileyici alanlarından bir tanesi, Arnavut kaldırımlarının üzerindeki Victoria Caddesi’dir. Rowling, ‘Diagon Yolu’ olarak bilinen fantastik dünyaya ait bu sokağın öyküsünde Victoria Caddesi’nden ilham aldığı düşünülmekte. Ve büyücüler, küçük bir dedikoduyu yaymak gerekirse, Rowling’in Diagon Yolu’nu Victoria Caddesi’nden esinlenerek ortaya çıkardığı söylentisi, Rowling’in aksini inkâr etmemesiyle birlikte, bir hayran teorisidir. Edinburgh’un her bölgesinden fazlasıyla büyü tadı alan Rowling, Harry Potter’a burada nefes vererek öyküsüne başlamıştır.

Bunun yanında Victoria Caddesi’nde yer alan işletmelerin neredeyse tamamı, J.K Rowling’in hatıralarını canlı tutmak için Harry Potter temasından asla vazgeçmemektedir. Böylesine derin bir saygının, ziyaretçiler tarafından da hiçbir zaman göz ardı edilmemesi, ne büyük bir başarı…

Hollywood Bulvarı Şöhret Yolu’ndaki ünlülerin el izlerini hatırlıyorsunuz, değil mi? İşte tam olarak aynısı olmasa da, Royal Mile’ın hemen çıkışındaki Edinburgh City Chambers’ın önünde, 2008 yılında Edinburgh ödülünü kazanan Rowling’in altın baskılı el izleri bulunmaktadır.

Ne?! Tom Riddle, Mcgonagall ve Moody Gerçek mi?

Rowling’in Harry Potter ile çıktığı sihirli serüvenine ışık tutan mekanlardan biride; Edinburgh Greyfriars Kirkyard Mezarlığıdır. Bu tarihi mezarlıkta Harry Potter’da ki önemli karakterlerin isimleri yer alır: Tom Riddle, Mcgonagall, Moody… Bu isimleri yazarken bile heyecandan ölebiliriz!

Karakterlere hayat veren fakat artık hayatta olmayan kişilerin gerçek isimleri ise; Thomas Riddell, William McGonagall, Anne ve Robert Potter, Mrs. Elizabeth Moodie’dir. Onları da anmadan geçmeyelim.

Bununla birlikte, Edinburgh’a ziyaretini gerçekleştiren birçok Harry Potter hayranının ikinci durağı, dikkat çekici Tom Riddle’ın mezarlığıdır. Gördüğümüzde de kalbimiz çıkıyormuş gibi hissettiren Tom Riddle’ın mezarı, ziyaretçilerinde görmek için sabırsızlandığı önemli alanlardan biridir. Öyle bir yer hayal edin ki; mezarlığın önüne geldiğiniz anda Voldemort’un korku dolu soğukluğunu hissettiren koyu gri mezar taşının görüntüsü, tüylerinizi diken diken yapmaya yetiyor.

Tom Riddle Grave Greyfriars Kirkyard
Harry Potter Knight Bus1

Knight Bus Hayatta!

Harry Potter’ın önemli sembollerinden biri olan ‘Gece Otobüsü’, İngilizceden çevrilen Knight Bus’tır. Edinburgh şehrinde düzenlenen turlar tıpkı gece otobüsü gibi bir otobüs ile düzenlenmektedir ve yine Rowling’in, Knight Bus’a hayat verirken, Edinburgh’ta yer alan The Ghost Bus’tan ilham aldığı, orada yaşayan insanlar tarafından belirtilen söylentiler arasındadır. Gerçekten büyülü bir evrene ait hikayelerin, Edinburgh şehrinden çıkması nasıl da heyecan verici…

Harry Potter Knight Bus

The Balmoral Hotel

J.K. Rowling’in adımlarıyla anlam kazanan mekanlar arasında Balmoral Oteli yer almaktadır. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın neredeyse tamamı, bu otelin 552 numaralı odasında yazılmıştır. Bu odada kalanlar nasıl şanslı…

Balmoral Oteli Harry Potter anısını yaşatmak için, 552 numaralı odayı ‘’Rowling’in Süiti’’ olarak adlandırmıştır. Süitin kapısı mor ve baykuş sembollü kapı tokmağıyla ziyaretçilerini karşılamaya devam etmektedir. Rezervasyon yaptırmanın oldukça zor olduğu Rowling Süitinde, hikayenin yazıldığı masanın konumu bile hiç değiştirilmemiştir.

The Balmoral Hotel
Edinburgh Castle

Edinburgh Kalesi mi? Yoksa Hogwarts Kalesi mi?

Yıllar boyunca soylu İskoç Kraliyeti’ ne hizmet veren görkemli Edinburgh Kalesi, Harry Potter hayranları tarafından ‘Hogwarts Kalesi’ olarak anlam değiştirmeye başlamıştır. Henüz Rowling’in yapmış olduğu resmi bir açıklama olamasa da, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nu yazarken Edinburgh Kalesi’nden ilham aldığı apaçık ortada!

Bu büyülü Hogwarts Kalesini ay pardon! elimiz sürçmüş birden yanlış yazıvermişiz;  Edinburgh Kalesi’ni ziyaret ederken 1861’den bu yana uygulanmaya devam eden, saat 1 olduğunda ateşlenen silah törenine dikkat edin!

The Dog House

Biri Kaymak Birası mı dedi? Aniden zencefilin mutluluk veren kokusu etrafınızı sardı, değil mi? O zaman herkese bizden bir bardak bol köpüklü Kaymak Birası!

Evet, Sihir Dükkanı’nda bu harika içeceği tatmak oldukça keyifli biliyoruz ancak Edinburgh’taki The Dog House’da da oldukça farklı bir lezzetle yapılıyor. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listesindeki yeriyle The Dog House, şirin tasarımı ve büyülü içecekleriyle listenin üst sıralarına doğru hızla yol almalıdır.

The Dog House
Museum Context

Büyülü hediyeler almadan dönmek mi? Asla!

Harry Potter’ın büyüsünü taşıyan hediyelik ürünlerden almadan ülkemize dönmeyi düşünmüyorsunuz herhalde! Yani, bizce bir parça büyülü anıyı yanımızda getirmek, oldukça mutluluk vericiydi. Ve bu anıların neredeyse tamamı Museum Contex’te yer alıyor.

Harry Potter kitapları ve filmlerindeki minik ama anlamı oldukça büyük ayrıntılar, Museum Contex’te yer alan lisanslı ve büyülü ürünlerde. İçeri girdiğiniz andan itibaren göreceğiniz tüm ürünler size ‘’ Hogwarts’a Hoş geldiniz!’’ diyor. O da ne? Hermione’nin atkısı mı?! Sakın almadan dönmeyin!

Slughorn ve Snape Gibi Güçlü İksirler Hazırlayın!

Tüm gün yürümekten oldukça yoruldunuz, değil mi? Üzülmeyin gün sonunda yapılabilecek en keyifli aktivite, büyüyle hazırlanmış iksir kokteyllerinden bir yudum almaktır. The Cauldron isimli restoranda hazırlayacağınız güçlü içecekler, tüm günün yorgunluğunu alabilir.

Biraz uçuk bir rakam ile giriş yapabildiğiniz bu mekanda geçireceğiniz tatlı vakitler, giriş ücretinin miktarını unutturabilir.

the cauldron

Harry Potter Edinburgh’ta mı çekildi?

Biz Harry Potter hayranlarının aklındaki en önemli sorulardan birisi; ‘’Harry Potter serisi, Edinburgh’ta mi çekilmiştir? ‘’ Bu değerli sorunun cevabı, ne yazık ki ‘Hayır’dır…

Rowling’in Harry Potter’ı kaleme alırken bu büyülü şehirden ilham aldığı kesinlikle doğrudur. Fakat filmin hiçbir sahnesi burada çekilmemiştir.

 

Sihir Dükkanı’nın büyülü gezintisine ait bilgiler şimdilik bu kadar…

Dileriz, sizlerin de gerçekleştireceği Edinburgh ziyareti, sihir dolu geçer. Ziyarete başlamadan önce orijinal asanızı Sihir Dükkânı’ndan temin edebileceğinizi sakın unutmayın!

Bir yanıt yazın