Hogwarts

Harry Potter’ın Yansımaları Olarak Ejderhalar

Harry Potter’ın Yansımaları Olarak Ejderhalar

Harry Potter’ın Yansımaları Olarak Ejderhalar

Ejderhalar, Paolini’den Pratchett’e ve Tolkien’den Martin’e kadar bir fantezi türü olarak bilinmektedir. Onlar genellikle hazineleri korumak için kalelere yakın yerlerde bulunurlar. Harry Potter’daki kanatlı hayvanlar bu arketiplere uyuyor, ancak aynı zamanda daha ince bir amaca hizmet ediyorlar. JK Rowling onları, Yaşayan Çocuğu yansıtan aynalar olarak göstermiştir.

dragon 01 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry Potter seri boyunca üç ejderha ile karşılaşıyor. Eskiden Norbert olarak bilinen Norveç Ridgeback Norberta, Harry Potter ve Büyücü Taşı’ndaki Hagrid kabininin içinde yumurtadan çıkıyor. Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Harry ilk görev sırasında Macar Boynuzu ile yüzleşmek zorundadır. Son olarak, Harry, Ron ve Hermione, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda kör bir ejderha bularak Gringotts bankasının derinliklerinden kaçarlar.

Harry’nin seri boyunca karşılaştığı üç ejderhadan her biri, bir folyonun karşısındaki edebi bir ayna gibi davranır. Bu görünümler sayesinde üç ejderha, Potter serisinin chiastic yapısına ya da halka bileşimine çok iyi uyuyor. Kitaplar simetrik bir desen izler: Kitap 1 ve 7, 2 ve 6 ve 3 ve 5 benzer olayları paylaşırken, Kitap 4 merkez bir parça görevi görür. Tıpkı bu kitapların birbirini çeşitli şekillerde yansıtması gibi, bu ejderhalar da Harry’nin hikayedeki bu anlardaki karakterizasyonuna karşılık gelir.

Dragons 03 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry ilk kitapta 11 yaşındadır. Büyü ve sihirbazlık dünyasındaki yerini anlamaya başlar, cesaret, cüret, özverilik ve şövalyelik gibi temel karakter özelliklerini oluşturur. Hagrid, bebek bir ejderhayı korumak için Harry ile yaratığı kaleden kaçırmaya yardımcı olur ve Harry’nin bu özellikleri gelişmeye başlar. Bu hikâye aynı zamanda üçlüyü birbirine yaklaştırır.

Bir yanıt yazın