Blog

Sirius Black

Sirius Black

Sirius Black

Harry Potter serisinde neredeyse her karakterin bahtsızlıkları, talihsizlikleri vardır. Bazılarının kötü kaderinin etkisi bir ömür sürecek kadar etkili olmuş bazılarının kaderi ise sürekli yeni badireler sunmuş. Ama öyle bir karakter var ki birçok insana göre kaderi en kara çizilen, bahtsızların bahtsızı olmuş: Sirius Black. Gerçi soyadına bakınca bile bir ipucu bulmak mümkün. Malum, Rowling bütün karakterlerin isimlerini özenle seçmiş ve hiç kimseye ve hiçbir şeye rastgele isim vermemiş.

Safkan bir ailede doğan Sirius’un Draco Malfoy, Bellatrix Lestrange ve Nymphadora Tonks ile akrabalık bağı da bulunuyor. Harry Potter’ın vaftiz babası olan Sirius Black’in kötü kaderi ailesinden başlıyor. Yani doğduğu ev kaderindir denmiş daha başında.

sirius black 00 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Çocuklarına yıldız isimleri verme geleneği olan bir ailenin son varisiydi Sirius. Ama böylesine güzel bir geleneğe sahip olan ailede hiç mutlu olamadı. Çok kuralcıydı ailesi, her şeye müdahale ediyordu. Daha küçük yaşta annesinden nefret etmeye başladı Sirius Black. Şimdiye kadarki söylediklerimizden anlamışsınızdır: Slytherin’den şaşmayan bir ailede büyüdü. Ailesinde herkesin karanlık sanatlara karşı bir ilgisi vardı. Ama Sirius bu geleneği bozup Gryffindor’a yerleşen ilk Black oldu.

sirius black 02 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ailesiyle hiç anlaşamıyordu. Sürekli zıt düşüyorlardı. Tam anlamıyla ailenin istenmeyen üyesiydi. Sık sık kardeşiyle kıyaslanıyordu. Bu kadar sıkıntının ardından 15 yaşından sonra evden kaçtı Sirius. Annesi de sinirlenip soyağacından oğlunun adını sildi.

Hogwarts’ta Sirius, James Potter, Remus Lupin ve Peter Pettigrew çok iyi dört arkadaştı. Birbirlerine o kadar bağlıydılar ki Lupin’in kurt adam olduğunu öğrenince hepsi birer animagus oldu. Arkadaş grubuyla kendisinin de kötü bir özelliği vardı bu arada. Henüz Hogwarts’ta öğrenciyken karanlık sanatlara ilgisi olduğu için Snape’e akran zorbalığı uyguladılar.

Hayatının en yanlış tercihlerinden birisi de belki bu arkadaş seçimiydi. Öyle ki Pettigrew yüzünden hep kendisinden şüphelenildi ve Lord Voldemort ile iş birliği yaptığı sanıldı. Pettigrew’in hain planları yüzünden kötü kaderi peşini bırakmadı ve Azkaban’da 12 sene tutsak olarak yaşadı. En nihayetinde hapishaneden kaçtı, ama bu sefer de hayatına kaçak olarak devam etmek zorunda kaldı.

Tabii ki burada bitmedi hikâye, ama Sirius Black’in talihsizlikleri o kadar fazla ki bunun hakkında bir seri yapsak daha yerinde olur. Tek parça yazmaya kalksak içiniz sıkılır. J

sirius black 03 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın