Blog

Hermione’nin Zaman Döndürücüsü

Hermione'nin Zaman Döndürücüsü

Hermione’nin Zaman Döndürücüsü

Harry Potter serisinin en gizemli olayların birisidir zaman döndürücüler. Biz Muggle’lar için bile zaman yolculuğu yüzlerce yıldır büyük bir gizem olarak duruyor. Büyücü dünyada bile korkulan zaman yolculuğu kavramı, çok katı kurallara tabiidir.

Büyücülerin boynunda bir kolye olarak taşıdığı ve içindeki kum saati ile süresi ayarlanabilen zaman döndürücü, en fazla 5 saat geriye gitmeye m üsaade ediyor. Aslında 5 saatte bile yıkıcı etkiler yaşanabilir. Ama yine de Sihir Bakanlığı, böyle bir büyünün hiç kullanılmamasındansa yakın geçmişe yönelik kötü olayları geri alabilmek 5 saatlik bir kullanım süresini uygun görmüş.

Hermionenin Zaman Dondurucusu 01 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Sihir Bakanlığı 1899’da bu şekilde katı kurallar getirmeden önce Eloise Mintumble gibi büyücüler hunharca kullanım zaman döndürücüyü. Bu zaman döndürücü aletten en kötü etkilenenlerden biri olan Eloise Mintumble, 1402 yılına gittiği bir büyünün ardından 5 gün boyunca geçmişte mahsur kalmış. Bir şekilde kendi zamanına geri döndükten sonra da kolayca atlatsa belki böyle kısıtlamaları yine görmezdik. Ama Mintumble hem ruhen hem de fiziken o kadar kötü etkilenmiş ki döndüğünde vücudu da sanki 1420 ile 1899 arasını yaşamış gibi neredeyse 500 sene yaşlanmış ve en nihayetinde ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde de yaşamını yitirmiş.

Hermionenin Zaman Dondurucusu 04 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ama Mintumble’ın yaşadıkları sadece bununla kalsa belki yine bu kadar ağır yaptırımları olmazdı zaman döndürücü kullanmanın. Mintumble, sadece 5 gün kaldığı uzak geçmişte zamanın akışını o kadar etkilemiş ki tanıştığı insanların hayatının gerçekte olan akışını çok değiştirdi. 500 sene sonra bile tanıştığı kişilerin torunlarının torunlarının hayatını hiç doğmamış gibi yok edecek kadar tarihin akışıyla oynadı.

Sihir Bakanlığı bu geri döndürülemez olayın etkilerini yeniden yaşamamak için zaman döndürücü ile ilgili yeni kurallar getirmek zorunda kaldı. Yapılan hesaplamaların ardından en fazla 5 saat geriye gidebilmeye izin verildi. Zaten çok az büyücünün erişme imkanı olan zaman döndürücünün böyle katı kurallarla kısıtlı bir şekilde kullanılması belki de çok daha büyük felaketlerin önünü tıkadı. En fazla ne olabilir ki diye düşünüyorsanız aklınıza Lord Voldemort’u getirmeniz yeterli olacaktır. Voldemort’un elinde böyle bir güç olsaydı ve istediği kadar geriye gidebilseydi kim bilir neler yapardı.

Hermionenin Zaman Dondurucusu 03 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın