Blog, Hogwarts

Harry Potter’da Kullanılan Büyüler

Harry Potterda Kullanılan Büyüler

Harry Potter’da Kullanılan Güçlü Büyüler

AVADA KEDAVRA!

Affedilemez lanetlerin en önemlisi olan bu büyü, oldukça şeytani ve karanlık. Şeytani denilince akla, tabii ki ‘Voldemort’ gelir. Lord Voldemort’un sürekli olarak kullandığı ve takipçilerine kullandırdığı Avada Kedavra büyüsü, karşı büyücülerin acısız bir şekilde, ölümüne sebep olur. Canlılar dışında, herhangi bir nesne hedef alınırsa, ya yeşil ışık görüntüsü ya da büyük bir patlama ile ortaya çıkabilir.

Bu büyü, başta Sirius Black olmak üzere, Cedric Diggory gibi birçok iyi büyücünün ölümüne sebep olmuştu. Ancak Lord Voldemort’un, Avada Kedavra büyüsünü Harry’e kullanması ve büyünün geri tepmesi, hatırlarsanız çokta iyi sonuçlanmamıştı.

Hızlı reflekslere sahip olmayı gerektiren bu büyüyü, özellikle ölüm yiyenler, asla dilinden düşürmezler. Çünkü büyünün tek amacı, sadece öldürmektir. Etkisiz hale getirmesi beklenemez. Affedilemez lanet oluşunun da tek sebebi, ölümcül oluşundan kaynaklıdır.

Bu ölümcül büyüden, sadece ama sadece tek bir kişi sağ çıkabilmiştir. Ve o kişi de, Harry Potter.

Bu büyü birçok seride kullanılmıştır. Ancak büyü, için Ölüm Yadigârları filminde Voldemort ile aklımıza kazındığı, daha fazla etkisinde kalmış olabiliriz. Şimdi eğri oturup, doğru konuşalım. Bu büyüyü, en kibar şekliyle Voldemort’tan başkası söyleyemiyor. Öyle değil mi?

AVADA KEDAVRA!

CRUCIO!

Affedilemez lanetlerden olan Crucio, acı dolu bir işkence büyüsüdür. Ve bu büyüyü kullanan büyücü, ömür boyu Azkaban hapishanesinde kalma cezası alır. Bu lanetin uygulandığı kişi ya da canlı kasılma hareketleriyle başlar, sağa sola doğru yuvarlanır. Öyle bir hale getirilir ki, yapılan kişi, artık öldürülmek için yalvarır. Korkunç acılar çektiren bu büyünün uygulanması, kesinlikle çok yasaktır.

Bununla birlikte, ölüm yiyenler, Neville Longbottom’ın ailesine, Lord’un düşüşünden sonra, yerini öğrenmek için Cruciatus Laneti kullanarak işkence ettiler.

Bu büyüyü, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde,Deligöz Moody’nin yerine geçen Barty Crouch Jr. Ateş Kadehi filminde öğretmişti. Kendisine, ne kadar teşekkür etsek az!?

CRUCIO!

IMPERIO!

Ve geldik affedilemez lanetlerin sonuncusu olan Imperio lanetine. Büyüyü yapan kişilerin de sonu, diğer lanetleri yapan büyücüler gibi, ne yazık ki Azkaban’dır.

Bu büyünün etkisi, oldukça farklı. Lanet, uygulanan kurbanın beynine girer ve morfin etkisi yaratarak uyuşturur. Sadece laneti yapan kişinin komutlarını dinleyen kurban, bir süre sonra alışır ve direnç göstermeyi uzun zaman sonra başarır. Ve yine, Barty Crouch Jr.’dan öğrendiğimiz bu büyü sebebiyle Voldemort, kendine çok sayıda takipçi toplamıştır.

Diğer lanetli büyülerle kıyaslandığında daha az korkutucu olan Imperius Laneti, Harry’nin de Ron ve Hermonie ile Gringotts Bankası’na girerken, cincüceler için kullandığı bir büyü.

Harry ile gurur duyacağımız bi konu daha var ki, söylemeden geçemeyeceğiz. Lord Voldemort, Ateş Kadehi’nde, mezarlıkta, Imperius Laneti’ni kullanmak istemiştir. Ancak Harry, bu lanete karşı gelmeyi başarmış ve Lord’u yenmeye bir adım daha yaklaşmıştır.

Bir diğer bilgi ise; Draco Malfoy, lanetli hortkuluk kolyeyi, Hogwarts’a sokabilmek için Madam Rosmerta’yı bu büyü ile etkisine almıştır.

harry potter and the half blood prince Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

EXPELLİARMUS!

Çok güçlü bir savunma büyüsü olan bu büyü, büyücüleri silahsızlandırmak için yapılır. İyimser bir şekilde kullanılan büyü, Harry Potter’ın imzasıdır. Harry Potter, neredeyse, her bölümde sürekli olarak bu büyüyü kullanıyor. Zarar verme amacı olmayan büyünün Harry tarafından sıkça kullanılmasının altında verilen bir mesaj vardır. Lord Voldemort’a karşı böyle basit bir savunma büyüsünün kullanmasının sebebi, Harry’nin amacının hiçbir zaman öldürmek olmadığını hissettirmek istemesidir. Harry’nin her fırsatta ve bir şekilde kullandığı Expelliarmus büyüsü, büyük bir özgüveni yansıtmaktadır. Ölümcül büyüye, sade, sıradan bir savunma büyüsü ile karşılık vermek, Voldemort gibi büyük ve bilgili bir büyücü için, hakaret dolu bir davranış.

Bu büyüyü Harry Potter ve Sırlar Odası filminde, bir ders sırasında, Snape ve Lockhart arasında geçti.

Yaaa Voldemort! Sen mi büyüksün, küçücük Harry’mi?!

dumbledore 1280x720 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

EXPECTO PATRONUM!

Korkunç görüntüsü ile tedirgin olmamıza sebep olan Snape sayesinde, mutluluk verici bir şekilde akıllarımıza kazınan büyü. Karanlık yaratıklardan korunmak için yapılan bu büyünün etkili olabilmesi, büyücünün, yoğun bir şekilde olumlu anı ve düşüncelerine odaklanılabilmesine bağlıdır. Düşünülen mutluluk dolu an, saydam bir şekilde, büyüyü yapan kişinin ruhuna benzer bir hayvan sembolüyle belirir. Ruh emicilerin uzaklaşmasını sağlayan tek güçlü büyü, budur.

Sadece korunmak amacıyla kullanılmayan büyü, diğer büyücülere iletilmesi gereken mesajı da simgeler. Çok ileri bir savunma büyüsüdür. Zümrüdüanka Yoldaşları bu büyüyü, sıklıkla kullanmışlardır.

Harry Potter’ı bu büyüyle tanıştıran kişi ise Profesör Remus Lupin. Azkaban Tutsağı filminde tanıdığımız bu öğretmen, başlarda, Severus gibi, biraz korkutucu görünse de, aslında çok sevecen bir karakter. Harry’den de desteklerini hiç çekmedi. Her zaman yardımcı olmaya çalıştı.

Harry’nin Patronus büyüsünde çıkan hayvan sembolü ise, annesi Lily ve Snape’in Gümüş Maral’ı ile benzer olan Çatalboynuzlu Geyiktir.

Bir yanıt yazın