Hogwarts, Blog

Harry Potter ve Ateş Kadehi Heyecan Dolu Konusu

Harry Potter ve Ateş Kadehi ve Heyecan Dolu Konusu

Harry Potter ve Ateş Kadehi Heyecan Dolu Konusu

Harry Potter ve Ateş Kadehi ; Harry Potter serisinin, aksiyon dolu filmi olarak izlediğimiz Ateş Kadehi, konusu ile oldukça dikkat çekiciydi. Üç büyük yarışmacı, üç büyücü kupası için üç büyücü turnuvasında yer aldılar. Ancak bir sorun vardı ki. Harry Potter’ın adının yazılı olduğu kağıt, Ateş Kadehine, güçlü bir şaşırtma büyüsü ile atılmıştı. Artık ölümcül turnuva da, Harry’de yer almak zorundaydı…

Lord Voldemort’un geri döndüğünü, kulaklarımızla duyduğumuz, sonrasında gözlerimizle gördüğümüz bu film, unutulmaz bir etki yarattı. Sevgili Harry hayranı, sende böyle düşünüyorsun değil mi? ‘’Evet!’’ Dediğini, Sihir Dükkanı çalışanları olarak duyduk, hiç merak etme J

Bildiğimiz üzere, ÜçBüyücü Turnuvası’nı; Hogwarts’tan Cedric Diggory, Beauxbatons’tan Fleur Delacour’, Durmstrang’tan da Viktor Krum temsil etti. Ne yazık ki, yapılan bir şaşırtma büyüsü ile Harry’nin adı, Ateş Kadehine atıldı. Bu durumda Üçbüyücü Turnuvası’nın, dört yarışmacısı oldu.

Voldemort’un geri dönüş sinyallerini, Harry’nin rüyaları sayesinde aldık. Bu durum içerisinde de, yeni bir Ölüm Yiyen ile tanıştık: Bartemius Crouch Senior’un oğlu, Barty Crouch Jr.

Lord Voldemort’un büyük takipçisi Barty C. Jr, Lord’un yanına, Harry’i çekebilmesi için görevlendirildi. Çok özlü iksir kullanarak Deligöz Moody kılığına gören Barty C. Jr. , film boyunca, Harry’nin turnuvada hayatta kalması için uğraştı. Profesör Moody’i kilitli bir sandığa saklayan Barty, kötü bir karakter de olsa, amacı uğruna, Harry’i hiç yalnız bırakmadı.

Hatırlarsanız, filmin başında, Harry’nin ismini Ateş Kadehine, eski bir ölüm yiyen olan Igor Karkarof tarafından atıldığını düşünüyorduk. Ancak filmin sonunda Barty’nin, kendi görünüşüne dönüştüğü sırada her şeyi anlatmasıyla, tüm parçalar yerine oturdu. Barty Crouch Jr, Azkaban’a gönderilse de, sadık hizmetkârlığından asla vazgeçmemiş bir büyücüydü.

Her zaman ki gibi, hisleri kuvvetli olan Severus Snape, bir sorun olduğunu biliyordu. Dövmesinin belirginleşmesiyle, Lord Voldemort’un hayata döndüğünü hissediyordu. Ve bunu ispatlamak için elinden geleni yapıyordu. Fakat kimse, Lord’u gözleriyle görmediği için Severus’u haksız çıkarıyorlardı.

ates kadehi Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
cedric ve potter Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Rekabeti, Kibarlığını Bozmadan Devam Ettiren Büyücü: CEDRİC DİGGORY

Hufflepuff takımının parlayan öğrencisi Cedric, görünüşü ve sempatik gülümsemesiyle, gözde öğrenci olmayı başardı. Dumbledore’un çabaları ile birlikte, turnuvanın Hogwarts’ta yapılmasıyla, adını tüm öğrenci ve öğretmenlere duyurmuş oldu.

Kibar ve zeki yapısıyla, Harry ile benzer bir duruşu olsa da, karizmatik yapısı ve üst sınıf öğrencisi oluşu, ne yazık ki kızların daha fazla dikkatini çekiyordu. Cho Chang, kafası karışmış, Cedric ve Harry’e aynı anda ilgi duyan bir kız öğrenciydi. Fakat tercihlerini, ne kadar Cedric’ ten yana kullansa da Harry’e her bakışında heyecanlanması, yüreklerimizi burkan cinsten. Ta ki, bir sonraki filmde sergilediği davranışlardan sonra, her şey yoluna girdi.

Cedric Diggory’nin, Harry’ye, ejderhalı oyundan kalan ödül yumurtasını, suyun altında açıp dinlemesi gerektiğini söylediğinde, nasıl da yardımsever bir öğrenci olduğunu hissettik. Ancak nerden bilecektik ki, Moody kılığına giren Barty’nin bu bilgiyi, Harry ile paylaşmasını söylediğini.

Filmin acı dolu tarafı, turnuvanın son bölümünde yaşanan trajik olaylardı. Cedric ile tanışalı fazla olmamıştı ki, Voldemort’un laneti, onun ölümüne sebep oldu. Belki de Harry ile çok iyi bir dost olabilirdi.

Victor Krum, Sessiz Yapısıyla Hermonie’nin Dikkatini Çekebildi

Film boyunca, karizmatik duruşu ve keskin bakışları ile kızları kendine hayran bırakan Victor Krum, Quidditch takım oyunun, en önemli sporcusu. Havalı, sessiz ve umursamaz tavırları ile dikkatleri üzerine toplayan Krum, bir tek Hermonie’nin ilgisini çekememişti.

Sadece kızlar değil, Ron Weasley de, Krum ’ın, çok büyük hayranıydı. Nasıl da onun gibi olmaya çalışıyordu, hatırladınız mı?

Hermonie ise, ilk başta, ilgilenmiyormuş tavrını hiç bozmamış olsa da, Üçbüyücü Turnuvası için düzenlenecek olan baloya sürpriz bir kişiyle gelerek, tüm arkadaşlarını şaşırttı. Ron’un, kendisine yapmasını beklediği teklifin, Viktor Krum tarafından yapıldığını görünce, Ron’a olan siniriyle birlikte Krum’ın davetini kabul etti. Hermonie, Krum’da güzel bir etki bırakmış olacak ki, turnuva sonunda, bir takım mektuplaşma sözleri verildi.

Bulgar milli sporcu Viktor, final oyununda ödümüzü patlatsa da, Barty Crouch Jr. ‘un yaptığı büyünün etkisinde olduğunu görünce, içimize su serpildi.

Final oyunun da, kupanın, Voldemort’a giden bir anahtar oluşunu gördüğümüzde biraz tedirgin olsak da, Harry’nin hayali şekilde sevdiklerini görmesi, bizleri her zaman mutlu etti. Harry’yi yalnız bırakmayıp, her koşulda yardım etmeleri, Harry’nin ayakları üzerinde, dik bir şekilde durmasını, daha kolay hale getiriyor.

Lord Voldemort ile her karşılaşmasında daha çok güçlendiğini hisseden Harry için, lanetlenen Cedric’e yardım edememek, büyük bir üzüntüye sebep oldu. Cedric’in hayaletinin son isteği olan ‘’Harry, bedenimi babama götürür müsün? Bedenimi babama geri götür!‘’ cümleleri tüm izleyicilerin, gözlerinin dolması ve taşmasına sebep olmadı değil…

vktr hrmn Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
fleur Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ronald, Aşkına Karşılık Bulamadı

Hermonie’yi kızdırdığı için suçluluk hissetse de, Ron, Fleur Delacour’a olan ilgisi sayesinde hiçbir zaman heyecanı azalmadı. Fleur’u, nerede görse konuşamayan Ron, umut olmadığını içten içe biliyordu. Turnuvanın amacı, başka okuldaki öğrencilerle kaynaşılması, yardımlaşma ve sıkı dostluklar kurulmasının sağlanması olsa da, Ron’un hissettiği duygular pekte dostça değildi. Ne yazık ki Fleur, Ron’a karşılık vermediyse de ona olan dostça tavrını korumayı başardı. Karagöl’de, Fleur’un yenik düşmesinden dolayı, kardeşini ve Ron’u suyun altından Harry’nin kurtardı. Ancak Ron’un da suyun yüzüne çıktığı anda, kardeşine yardım etmesi sayesinde, dostane bir öpücüğü kazanmayı başardı.

Voldemort Geri Döndü!

Sihir Bakanı Cornelius Fudge, Harry Potter’ın ‘’Voldemort geri döndü!’’ haykırışlarına, inanmasa da, orta da bir gerçek var ki, Lord geri döndü. Neyse ki Voldemort ile karşı karşıya geldiğinde gerçekleri anlayacak. Takipçilerinin hareketli dövmelerinden anlaşıldığı üzere, ölüm yiyenler, Voldemort için, tekrar bir araya geldi. Bununla birlikte, Harry Potter’dan alınan bir damla kan ile Voldemort, yeteneklerini tekrar kazandı. Üçbüyücü Turnuvası’nda ki ödül kupaya yaptığı lanet ile Harry’nin kendisinin bulunduğu yere gelmesini sağlayan Lord, Peter Pettigrew’dan, fazlasıyla yardım aldı.  Arkadaşlarına ihanet edip taraf değiştiren Peter’ın, tüm bu yardımı Lord’a karşı olan korkusundan dolayı yapması, biraz sinir bozucu…

harry potter lord voldemort Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın