Hogwarts, Blog

Gryffindor’un 5 Önemli Karakteri!

Gryffindor’un 5 Önemli Karakteri!

Gryffindor’un 5 Önemli Karakteri!

Harry James Potter

Cadı anne Lily Evans Potter ve büyücü baba James Potter’ın tek oğlu olan Harry, daha çocuk yaşta ebeveynlerinin öldürülmesiyle, Dumbledore, Hagrid ve Minerva tarafından, teyzesi Petunia ve eniştesi Vernon’un yanına yerleştirildi. Kuzeni Dudley ile hiçbir yaşında anlaşamayan Harry, evinde sevgisiz bir şekilde büyüdü.

Ne olursa olsun kötülüğü seçmeyen Harry, büyük bir sabırla, merdiven altındaki küçücük odasında yaşamaya devam etti. Ta ki okula davet mektubu gelene kadar. Bir baykuş tarafından gönderilen mektubu okumasına engel olunsa da, mektuplardan kurtulmak için taşındıkları o izbe evden, Hagrid’in elinde doğum günü pastası ve Hogwarts kabul mektubuyla gelip onu kurtarmasıyla, hayatı değişti.

Hogwarts’a ait olduğunu derinden hisseden Harry, her tebessümünde, bizlerin de yüzünü sürekli güldürüyor. Keşke hiçbir tatilde, Privet Drive’a geri dönmese… Biz ona, hem anne hem baba oluruz. Söz!

harry hedwig

Anne ve babasını öldüren Voldemort’un amacını anlayabilmek için birkaç serinin geçmesi gerekse de, sonu hüsranla bitmedi. Bu süreçte kimin dost kimin düşman olduğunu öğrenmek, eminim ki Harry’i daha mutlu etti.

Albus Dumbledore’dan aldığı destek sayesinde daha güçlü hisseden Harry Potter, arkadaşlarının da onu yalnız bırakmamasıyla, belki de cesaretine daha fazlasını katabildi. Özellikle Ginny ile hiçbir zaman anlamlandıramadığı ilişkisi, yaşadığı kötü olayları bir kenara koyup, içten içe o heyecanı yaşayabilmesini sağladı.

Güçlü ve sessiz kişiliği ile Harry’nin bütün ilgisini toplayabilen Ginny, Weasly ailesinin tek kız çocuğu, Ron’un kız kardeşi ve Harry’nin gizli aşkı…

Voldemort’un hayatta kalabilmek için ruhunu parçalara ayırdığı nesnelerden biri olan Harry, yara izinin sebebinin bu yüzden olmasıyla, daha çok hırslandı. Ama hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadı. Sonunda da büyük bir başarıyla hayatını sürdürmeye devam etti.

Asasının yapısı: 27.9 cm uzunluğundadır. Çobanpüskülü ağacından yapılmıştır ve Anka kuşu teleği içermektedir. Asası, Voldemort’un asasıyla ikizdir.

8536caa8ce8230a234dfd91fb9677db9 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hermonie Jean Granger

Harry Potter’ın en büyük destekçilerinden ve en yakın arkadaşlarından biri. Kabarık, dalgalı saçları ve herkese karşı olan şüpheci bakışlarıyla dikkat çeken Hermonie, diş hekimi muggle bir ailenin kızı. Bu yüzden diş macununun kokusu, onu inanılmaz mutlu ediyor.

Daima kolunun altında bir kitap bulunduran Hermonie, derslerinde ki başarısı çok yüksek. Öyle ki, derslerini aksatmamak için McGonnagal’dan aldığı Zaman Döndürücü Kum Saati’ni kullanıp, hepsine zamanında yetişebiliyordu. Biz olsak derse girmemek için türlü bahaneler buluruz, tıpkı Ron gibi. Ne çok ortak yönümüz var turuncu saçlı Ron ’la…

Hermonie’nin cesur olmasıyla, büyük olayların altından en az zararla kalkabilmişti. Aynı zamanda zekasını kullanarak, Sirius Black ve Şahgaga’nın hayatta kalmasını sağlamıştı. Bununla birlikte, Draco’ya attığı yumruk sayesinde, tüm kızlar olarak ‘’helal be kızım! sonunda hak ettiğini verdin!!!’’ diyerek gaza gelmiş olabiliriz.

Ron ile olan tatlı ilişkisini, başlarda anlayamasak da, sonradan birbirlerini tamamlayabildiklerini görmüş olduk. Ron’un Hermonie için Harry’e söylediği sözlerin tatlılığına bakar mısınız?  ‘’ Onsuz iki gün dayanamayız. Bunu dediğimi ona söyleme.’’

Asasının yapısı: 38.1 cm uzunluğunda ve esnektir. Asma ağacından yapılmıştır. Çekirdeği, ejderha yürek telidir. Bu asayı yapan kişi oldukça cesaretli bir kişiymiş ve asayı mükemmel hale getirmek için aylarca uğraştığı için, asaya sabrın cesareti adını vermiş.

Ronald Bilius Weasley

Weasley ailesinin, Fred ve George’dan sonra gelen en sempatik üyesi. Ve cadı bir anne, büyücü babanın oğlu olan Ron, Hogwarts Treni’nde tanıştığı Harry Potter sayesinde, oldukça sıra dışı bir öğrencilik hayatı geçirdi. Harry ile olan arkadaşlığının dostluğa dönüşmesiyle başlayan serüvene, Hermonie’yi de dâhil ederek, küçük bir aile sıcaklığıyla ilerlemelerini sağladı.

Satranç konusunda usta sayılması bir yana, Felsefe Taşı filminde sergilediği, muhteşem oyun zekâsıyla büyüledi. Harry’nin Felsefe Taşı’na ulaşmasını sağlayan Ron, her zaman tedirgin. Ayrıca kendine olan güveni, diğer öğrencilere göre daha eksik.

Zaman zaman içinde ki cesareti fazlasıyla görmüş olsak da, asıl akılda kalıcı olanı tartışmasız ki, Sırlar Odası filminde, Anglia arabayla Harry’i Privet Drive’dan kurtardığı sahne.

cca8768c8e4fb8423b20e206458d4150 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Kırılan asasıyla büyü yapabileceğini düşünen Ron, yine bir sakarlıkla, Draco’ya yaptığı büyünün kendisine etki etmesine sebep olmuştu. Her sümüklü böcek kustuğunda, hem üzülüyorduk, hem de midemiz nasıl da bulanıyordu…

Dumbledore, Ron’a olan güvenini göstermek için Işıkemer’ini ona bırakmıştı. Bu muhteşem mirasa hak ettiği en iyi şekilde değer verebilen tek kişi, belki de sadece Ron’du. Kendisine bırakılan Işıkemer sayesinde Harry’nin hayatı da kurtulmuş oldu. Hatırlarsanız, Hortkuluk’la birlikte Harry, neredeyse boğulmak üzereydi. Ta ki Ron, Harry’e yetişip, onu kurtarana kadar…

Asasının yapısı: İlk asası, Dişbudak ağacından yapılmıştı ve kırıldı. İkinci asası ise Söğüt ağacından ve Unicorn kuyruk tüyünden yapılmıştı.

albus Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

Safkan bir aileden gelen Albus, güçlü duruşuyla ve bilge yapısıyla, sıra dışı bir büyücü. Zaman zaman çocuksu tavırları ve bilge duruşundaki gizli özgüveniyle, aslında çok sevilen bir karakter. Tonton dede görüntüsünün altında, büyücü dünyasının, en güçlü büyücülerinden biri yatıyor.

Voldemort’un henüz görünmediği sıralarda, zamanının karanlık büyücülerinden Gellert Grindelwald ile dost olan Dumbledore’un, ne yazık ki daha sonrasında, düşmanı hale gelmişti. Sebebi ise. Salazar’dan aşina olduğumuz, muggle karşıtı düşünceler. Sanki muggle doğumlular onlara ne yapıyorlarsa… Ne bu sinir, bu öfke?

Grindelwald, düşman olmadan önce, düşüncelerine ortak olmaya başlayan Dumbledore ile Ölüm Yadigarları’nı aramaya koyulacaktır ki, Albus yaşanan trajik olaylardan dolayı, ailesini tercih etmiştir. Bu durum hiç hoşuna gitmese de, Grindelwald için bardağı taşıran son damla, Dumbledore ile girdiği düello olur.

Sonucunu gerçekten merak ediyor musunuz? Eğer cevap ‘’evet’’ ise, hemen söylüyoruz ki Grindelwald ’un, Dumbledore gibi bilge bir büyücünün karşısında, hiç şansı yoktu.

Bu düello sonrasında Dumbledore, büyücülük dünyasının en güçlü asasının sahibi oldu. Mürver Asa, günümüze kadar, Albus Dumbledore’un güçlü büyülerine eşlik etmekteydi ki, Voldemort ile olan savaşta, sahibi değişti ve güç Harry Potter’a geçti.

Asanın yapısı: Testral teleği bulunur ve mürver ağacından yapılmıştır.

Godric Gryffindor

Gryffindor binasının kurucu olan Godric Gryffindor, safkan bir ailenin çocuğuydu. Güçlü büyülere olan merakını, muggle silahlarıyla birleştirerek kullanmayı sevdiğinden, hayatı boyunca hep oklar ve kılıçlarla çalışmış. Öyle ki 4 yaşında, keskin ve sihirli bir kılıç, ona hediye edilmiştir. Ve artık silahı bir asa değil, sihirli bir kılıç olmuştur.

Muggle dünyasına olan yoğun ilgisi, Ravenclaw ve Hufflepuff kurucularından aldığı destekle daha da artmıştı.

4 büyük kurucudan biri olsan Salazar Slytherin’in ‘’Hogwarts öğrencilerinin hepsi, safkan kökenli olmalıdır.’’ Önerisine hiçbir zaman uymayan Godric, muggle kökenlilerinde iyi bir büyücü olabileceğine inanıyordu. Bu savunmanın doğruluğunu gösteren en iyi örnek, tartışmasız Hermonie Granger’dır.

Sembolünün aslan oluşuyla, gücünü yeterince hissettiren Godric Gryffindor, genç yaşta birçok arkadaşıyla girdiği savaşta can vermiştir.

ggryffndr Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın