Daily Prophet

Harry Potter Felsefe Taşı’nın İlk Baskısını Satışa Çıkardı

Harry Potter Felsefe Taşı’nın İlk Baskısını Satışa Çıkardı

Kitabın Fiyatı 355 Bin TL

İngiltere Hampshire’da yaşayan ve isminin Harry Potter olduğunu iddia eden bir kişi, babasının kendisine çocukken hediye ettiği ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısını 30 bin sterline (355 bin TL) satışa çıkardı. Hediye olarak alınan kitap ilk baskı olma özelliğini taşıyor ve kitaptan 500 adet basıldığı için nadide bir eser.

Ünlü İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından 1997 yılında kaleme alınan Harry Potter serisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısı 30 bin sterline (355 bin TL) satışa çıktı. İngiltere’nin güney doğu bölgesi olan Hampshire’da yaşayan ve isminin Harry Potter olduğunu söyleyen bir kişi kitabı satışı çıkardı. Kitabı, Potter’ın babası 1997 yılında hediye olarak almış.

Kitabın Potter’un babası tarafından 1997 yılında isim benzerliği nedeniyle alındığı biliniyor. 33 yaşındaki Potter, ömrünü, adının “dünyanın en ünlü büyücüsüyle” aynı olduğuna ikna etmeye çalışarak geçtiğini belirtiyor.

Potter: “İnsanlar bana inanmıyor”

Harry Potter, üç çocuk babası ve “İnsanlar bana inanmıyor” diyor. “Genç bir futbolcuyken, bir hakem beni adımın Harry Potter olduğunu söylediğim için kırmızı kartla tehdit etti” diye sözlerini sürdürüyor.

Yunanistan’da tatil yaparken eşi Philippa ile tanıştığında, onun da kendisine inanmadığını söyleyen Potter, bu duruma artık alıştığını dile getiriyor.

Potter’ın kız kardeşi Katie Sign, babalarının radyoda Harry Potter kitap serisi çıktığını duyduğu zaman oğluyla aynı isimde olan bu kitabı aldığını bildirdi.

Daha Önce de 75 Bin Sterline Satılmıştı

  1. K. Rowling’in bütün Harry Potter serisini satın alan Potter, elindeki ilk baskı kitabın Ekim 2020’de Hansons’ta düzenlenen bir müzayedede, 75 bin sterline (887 Bin TL) satıldığını görür görmez elindeki kitabı satmaya karar verdiğini ifade etti.
  2. K. Rowling tarafından 1997 yılında kaleme alınan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” kitabı, ciltli olarak sadece 500 adet basılmıştı. Bunun 300 tanesi okul ve kütüphanelere verilirken geriye kalan 200 adet kitap satılmıştı.

Bir yanıt yazın