Blog

Büyülü Dünyanın Gizli Kahramanları

Büyülü Dünyanın Gizli Kahramanları

Büyülü Dünyanın Gizli Kahramanları

Ah şu karanlık dünyanın daha iyi bir yer olması için canını dişine takarak çabalayan gizli kahramanlar… Siz olmasaydınız, yaşanan korkutucu olaylar daha da can sıkıcı ve çözülemeyen bir hal alabilirdi!

Öyle ki, sadece Harry Potter dünyasını değil, büyücüler mahallemizin sessiz ve zeki kahramanı Newt Scamander’ın fantastik evreni çevresinden aldığı destek ile daha da mükemmelleşti. Sence de öyle değil mi sevgili büyücü? Sahiden unutabilir misin göbeğinden kadar büyük cesarete sahip olan Jacob Kowalski’yi?

Bakalım hangi gizli kahraman, olaylı günleri nasıl kurtarmış…

Xenophilius Lovegood

Xenophilius Lovegood

Donuk bakışlara sahip olsa da sempatikliği ile yüreklerimizi ısıtan küçük ve sevimli Luna’mızın tedirgin ve farklı bir yapıya sahip babasına selam vermek ister misin? Biliyorsun ki, sahip olduğu bilgileri sana anlatırken konuşkanlığı sayesinde asla sıkılmaz.

İsmini bile zorlanarak okuduğumuz Xenophilius Lovegood, görünüşüyle daha da dikkat çekici. Sahiden Luna’nın genetiğini kimden aldığı açıkça belli oluyor…

Aslında Xenophilius’u kahraman ilan etmemizin önemli bir sebebi yok. Sonuçta kızını kurtarmak için Harry’yi Ölüm Yiyenler’e teslim etmek isteyen bir babaydı. Fakat bu yazıyı yazarken objektif ve duygusal olmamız gerektiği için Xeno’yu yargısız bir şekilde detaylı bir incelemeye almak istedik…

Konuyu bilmeyenler için dipnot: Xeno, Voldemort’a karşı açılan savaşta tüm benliği ile Harry Potter’a destek veren bir büyücüdür. Genç yaşta kaybettiği eşine duyduğu üzüntüden sonra hareketleri farklılaşmış ve garip bir hale bürünmüştür. Öylesine zekidir ki, yaşanan olayları tüm detaylarını birleştirerek mantıklı bir şekilde yorumlayabilir. Fantastik olaylara da fazlasıyla değer verir. Dırdırcı Dergisi’nde editördür. Tüm bunların yanı sıra, Luna Lovegood’un babasıdır.

Voldemort Harry Potter’a ulaşmanın yollarını ararken, Xeno’nun biricik kızı aynı zamanda Harry’nin de değer verdiği arkadaşlarından olan Luna’yı kaçırdı.

Kızının kaçırılmasına üzülen tedirgin baba Xeno hiç istemediği düşüncelere girdi ve Luna’nın başına kötü bir şey gelmesin diye Harry Potter’ı Ölüm Yiyenler’e vermeye karar verdi. Fakat Harry tedirginliklerin farkındaydı ve Xeno’dan öğreneceği tüm bilgileri alıp yakalanmadan kaçmayı başardı.

Art Xenophilius Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ölüm Yadigârları ile ilgili her şeyi öğrenen Harry, üzüntülü babanın bu davranışına kızmadı ve Luna’yı kurtararak Xeno’ya iyi bir ders vermiş oldu.

Xenophilius Lovegood, Ölüm Yadigarları hikayesini küçük detaylarına kadar anlatıp bazı çıkmazları çözümlediği için gizli kahramanlarımız arasında yer alabildi.

Snape Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Severus Snape

İki gözümüzün siyah çiçeği… Nur içinde yat Severus Snape! Senden bahsederken her seferinde kalbimiz buruklaşıyor.

Severus, bize göre gerçek kahramanın ta kendisi. Serinin başından beri sergilediği tavırla kendisinden ölümüne korkulmasını sağlayan Snape’in içinden küçük aşık bir çocuk çıkınca nasıl da şaşırdık…

Lily’ye olan aşkı hiç bitmeyen Snape, Harry’yi korumak için kendini büyük tehlikelere atmış bir öğretmendi. Keşke bu büyülü aşkı en başından beri anlayabilseydik… Gerçi belli olsa yine de böyle büyük bir etkiye sahip olur muydu? Sanmıyoruz…

Voldemort’a karşı olan korkusunu ve kendi hayatını hiçe sayarak verdiği mücadelede gördüğümüz anladığımız kadarıyla çok güçlü bir karakter olan Snape, Harry’nin oğlunun isimlerinden birinde yer alarak anılarda yaşamaya devam ediyor…

Serinin başından beri Harry’yi koruyan kişi Albus Dumbledore gibi gösterilse de; asıl koruyucu meleğimiz Snape’miş. Voldemort’un tarafını tutuyor gibi anlaşılsa da gerçek şu ki; Severus sadece Harry için bilgi toplamaya çalışıyormuş. Ve geride sadece iki damla gözyaşında gösterdiği anıları kaldı.

Snape, Harry’nin cılız kollarına bu zamana kadar göstermediği sevgisiyle yığıldı ve hayata göz yumdu.

Art Snape Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
Figg Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Arabella Doreen Figg

Mini minnacık halleri ve pazar sepetiyle tanıdığımız sevimli Arabella Figg, gizli kahramanlarımızın arasında.

Privet Drive’ın küçük koruyucusu olan Arabella Figg, ilk başlarda huysuz ve yaşlı bir kadın olarak karşımıza çıkmıştı. Fakat ilerleyen zamanlarda o huysuz kadının Harry’nin hayatını kurtaran minik bir koruyucu olduğunu Ruh Emiciler sayesinde görmüş olduk.

Olayları bilmeyenler ya da unutanlar için hemen bir özet: Harry Potter ve kuzeni Dudley Little Whinging’de Ruh Emiciler’in saldırısına uğrarlar. Saldırı sonrasında eve dönerken Arabella Figg Harry’ye yardım için gelir ve onu gözetler

Harry güçlü Patronus büyüsüyle Ruh Emiciler uzaklaştırmayı başarsa da, bu durum Dudley’de travmatik bir etki bırakır. Delirmek üzere olduğunu hisseden Dudley için artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Büyücülük kanunlarına göre halka açık bir yerde, özellikle de bir Muggle’ın önünde büyü yapılması yasaktır. Bu yüzden Sihir Bakanlığı’na çağrılır. Mahkeme karısında kendisini ispatlamaya çalışan Harry, bu büyüye mecbur kaldığını anlatmak ister fakat görgü tanığına ihtiyaç vardır.

Albus Dumbledore, dava sırasında Harry’yi savunabilmek için mahkemede yer alır. Arabella Figg görgü tanığı olarak çağırılır.

Ruh Emiciler’i olduğu gibi tarif eden Arabella, Harry’nin aklanmasına yardımcı olur. Arabella sayesinde Harry’nin okuldan atılma kararı iptal edilir.

Art Figg1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Arabella için üzücü olan başka bir durum vardır. Büyücülük dünyasının içerisinde olan Arabella safkandır fakat büyü yapma yeteneği olmadığı için büyücü değildir. Ancak sahip olduğu cesaret sayesinde büyüye ihtiyacı yoktur.

Büyü dünyasında böyle kana sahip olanlara ‘Kofti’ adı verilir.

Kowalski Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Jacob Kowalski

Newt Scamander’ın biricik muggle dostu olan Jacob, bildiğiniz üzere fazlasıyla duygusal bir karakter. Hayalperest olduğunu söyleyemeyiz ancak büyük bir fabrikada çalışan Jacob’ın en büyük isteği, ünlü bir pastacı olmak.

Aşk hayatından çok nasıl bir dost olduğundan bahsetmek isteriz. Çünkü öyle cesaretli ve sadık bir arkadaştır ki, günün birinde hepimiz böyle biriyle dost olmak isteriz.

Lily Potter usta bir cadı olduğu için Harry’yi böylesine ölümcül bir durumdan kurtarmaya çalışıyordu. Bu yüzden ona eskilerden gelen ve kimsenin hatırlamadığı oldukça güçlü bir koruma büyüsü yaptı. Bu sayede Voldemort’un yaptığı ‘Avada Kedavra’ ters tepti ve Harry oradan sağ kalan çocuk olarak kurtulmayı başardı. Fakat ne yazık ki Lily oğlunu kurtarırken kendisi Voldemort’a karşı yenik düştü.

Şimdi biz böylesine güçlü ve zeki bir anneye, yazımızda nasıl yer vermeyelim…

Art Kowalski Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
Aberforth Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Aberfort Dumbledore

Kendisini ilk gördüğümüz zaman ‘AAaAa Dumbledore ölmemiş!!’’ yorumu yaptıran Aberfort, Albus Dumbledore’un kardeşidir.

Dumbledore ailesinin en sessiz kişisi olarak bilinen Aberfort, Albus kadar dikkat çekici olmasa da çok zekidir. Ve ölen kardeşleri Ariana’ya fazlasıyla düşkündür. Ariana’nın ölümü kaldıramadığı için kendisini yalnızlığa mahkûm etmiş ve sakin bir hayat geçirmiştir. Ta ki Albus’un ölümüne kadar…

Albus’un Harry’ye olan düşkünlüğünü görmüş olmalı ki, onun ölümünden sonra Harry’yi korumak için kendisini göstermeden uzaktan yardım etmeyi başarmıştır.

Hogwarts Savaşı sırasında, Harry’yi gizliden gizliye takip edip koruyan Aberfort, savaş zamanında neredeyse Dumbledore gibi ortaya çıkıp Voldemort ile mücadele ettiği için kendisiyle gurur bile duyduk.

Art Aberforth Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın