Blog

Animagus Rehberi

Animagus Rehberi

Animagus Rehberi

Büyülü dünyanın sihir dolu karakterleri, gün geçtikçe bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ve bu sefer de ‘Animagus’ kelimesiyle bizleri içine çekmeyi başaran büyülü dünya, sizce de fazlasıyla karmaşık değil mi?

Animagus, istedikleri zaman istedikleri saatlerde kişilikleriyle bütünleşmiş olan hayvana dönüşebilen büyücülere verilen isimdir. Ne yazık ki, büyücüler istedikleri her hayvanın formuna girmeyi başaramaz. Büyücülerin sahip oldukları kişilik yansımasının, bu durum içinde önemli ve büyük bir rolü vardır.

Animaguslardan bazıları, Sihir Bakanlığı’nın Sihrin Uygunsuz Kullanım Dairesi’ne kayıtlıdır. Ve bu özelliğe sahip büyücüler bakanlık tarafından daha fazla takip altındadır.

Düşünsenize, gerçek kişiliğinizde hissettiğiniz eşsiz bir yaratığa dönüşebilme gücünüz var! Böylesine havalı bir özellik, sizce de harika değil mi?!

Yapılan tehlikeli ayin ve iksirler sayesinde dönüşüme uğrayan büyücüler, böylesine büyüleyici bir yeteneği doğuştan değil sonradan kazanmışlardır.

Gelin hep birlikte, büyücülerin şekil değiştirerek hayatta tahmin edemeyeceğimiz yaratıklara nasıl dönüşebildiklerine küçük bir göz atalım!

minerva Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Minerva McGonagall / KEDİ

Küçücük bir saç topuzuyla tanıdığımız, tatlı ve sert büyücümüz Profesör McGonagall’ın Animagusu kedidir. Hem de cins olmayan sıradan bir sokak kedisi görüntüsünde.

Sihir Bakanlığı’na kayıtlı olan Minerva, yapılan sınav sırasında kedi halinden insan formuna dönüştüğünde, bizleri kendine nasıl da hayran bırakmıştı… O şaşırtıcı sahne daha dün gibi aklımızda!

Sadece Minerva’yı değil, diğer tüm Animagusları ilgilendiren küçük bir dipnot; büyücüler uzun bir süre Animagi halinde kalıp insan formuna geçtiğinde, yansıttığı yaratığın tüm alışkanlıklarını sürdürmeye devam eder.

Örneğin, köpek halinde ki bir büyücü insan formuna geçtiğinde, kaşınmaya ya da dilini dışarı çıkararak nefes almaya bir süre daha devam edebilir.

sirius dog Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Sirius Black / KÖPEK

Ah bizim yakışıklı, İtalyan bıyıklı Sirius’umuz! (ve evet tahmin ettiğiniz üzere, bu yazıyı yazan editörümüz bir kadın)

Sirius Black, Azkaban Tutsağı’nda karşımıza siyah bir köpek formunda çıkmıştı. Bununla birlikte, korkutucu bir düşman gibi gösterilen Sirius, sahip olduğu yumuşacık kalbiyle en iyi karakterlerden biri çıktı.

Öyle ki Animagusa dönüşmek istemesinin sebebi, en yakın arkadaşlarından birini yalnız bırakmak istememesi.

Yakın arkadaşı Remus Lupin, bir Animagus değildir. Sadece lanetlenmiş bir büyücüdür. Fakat dolunay zamanlarında, tıpkı bir Animagus gibi kurt adama dönüşür ve ne kötüdür ki hiçbir zaman kendi isteği ile kurt adama dönüşmez.

Çapulcular olarak bilinen Peter Pettigrew, James Potter ve Sirius Black’in dost grubu, ekibin diğer üyesi Remus Lupin’i dolunay zamanlarında yalnız bırakmamak için hayatlarını etkileyecek kararlar almışlardır. Bu kararla birlikte kendilerini tehlikeye atıp, hayvan formuna dönüşebilmek için büyülü ayinler yapmışlardır.

Bu durumdan sonra Sirius Black, vahşi tavırları ve sadık biri olmasından dolayı köpek formuna geçmiştir.

Animagus hallerinden sonra kendilerine lakap takmışlardır ve o süreden sonra Sirius Black artık ‘Patiayak’ olarak bilinir.

animagus Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

James Potter /  ÇATALBOYNUZLU GEYİK

Çapulcular grubunun en kurnaz ve zekisi olarak bilinen James, gençlik zamanlarında dostları için belaya karışabilecek kadar cesur bir öğrenciydi. Dostlarına olan bağlılığından dolayı Animagus olmayı seçmiş ve bu kararıyla Lupin’e verdiği değeri de göstermiş oldu.

James Potter öylesine şanslı biriydi ki, eşi Lily Potter ve oğlu Harry Potter’ın Patronus hayvanları neredeyse aynıydı. Bu durum Potter ailesinin birlikteliğini ve mutlak bütünlüğünü ifade etmiştir.

Remus Lupin’in dolunayda ki dönüşüm zamanlarında yanında olabilmek ve farkında olmadan birilerine verebileceği zararı engelleyebilmek için Animagus olmuştur.

James Potter’ın lakabı ise Çatalak’tır.

peter Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Peter Pettigrew / FARE

Bir zamanlar Çapulculardan biri olan Pettigrew, Potter ailesine olan ihanetinden sonra tarafını tamamıyla göstermiş oldu. Fakat tüm bunları korkaklığından yapan Peter, öldüğü sanılsın diye bir parmağını kesmiş ve geride sadece onu bırakarak hayatına Animagus haliyle devam etti.

Gryffindor öğrencilerinden olan Peter Pettigrew’un Animagusu fareydi ve tam 12 yıl boyunca hayvan formunda kaldığı için git gide gerçek bir fareye benzedi.

Hepimizin içtenlikle sinir olduğu, hatta elimize geçse bir kaşık suda boğacak kadar öfkeli olduğumuz Peter Pettigrew Harry’nin ailesinin ölümünden sorumluydu. Voldemort’a olan korkusu, ondan saklanan yakın arkadaşlarının yerini söyleyebilecek kadar fazlaydı.

Böylesine kötü bir büyücünün, zamanında arkadaşı için Animagi olması hiç inandırıcı gelmiyor… Sonradan da anlaşıldığı üzere; dostu Lupin için sahip olduğu yetenek, paçasını kurtarmak için kendi işine yaradı.

Peter’ın fare formundan dolayı lakabı Kılkuyruk olmuştur.

Sevgili Potter hayranları şimdi size küçük bir sır vereceğim. Voldemort’un Peter Pettigrew için yaptığı büyülü el, Peter Harry’ye karşı iyi duygular beslediği anda Peter’ı boğarak ölümüne sebep olmuş. Hay Allah!

rita Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Rita Skeeter / BÖCEK

Hermione Granger’ın büyük bir nefret beslediği gazeteci Riya Skeeter’ı kim bilmez ki?! Gelecek Postası muhabiri olan Rita, küçük bir bilgi için yapamayacağı şey ya da giremeyeceği delik yoktur. Bu yüzden Animagus olarak dönüştüğü hayvan böcektir.

Öylesine sinir bozucu bir büyücüdür ki, Dumbledore Rita’nın Hogwarts’a girmesini kesin bir emirle yasaklamıştır. Fakat sizce bu Rita Skeeter için bir engel mi? Asla!

Yasal olmayan tüm yolları kullanıp böcek şekliyle Hogwarts’a sızmayı başarmıştı. Ah çılgın kadın! Fakat ondan daha da gözü kara birinin varlığını unutmamak gerek; Hermione Granger.

Hermione, Rita Skeeter’ın yaptığı yalan haberleri durdurmak istiyordu ve bunun için harika bir yola başvurdu: Tehdit!

Sihir Bakanlığı tehlike oluşturabilecek Animagus büyücüleri kayıt altında tutup takip edebiliyordu. Fakat Rita’nın böcek hali sır gibi saklıydı. Hermione ise bu durumu keşfedip kendisinin kayıtsız bir Animagus olduğunu bakanlığa şikâyet etmekle tehdit etti. Ne hikmetse, yalan haberler birden bire son buldu.

Kesinlikle hak etmişti! Bir insanın saçına böcek şekliyle girip olayları öğrenmesi hoş bir davranış değil. Yan komşuyu bardak ile dinlemek gibi bir durum. Neyse ki Hermione’nin atağı sayesinde asılsız haberler son buldu.

Küçük bir dipnot daha, kayıtsız Animagus olmanın cezası ne yazık ki Azkaban Hapishanesi!

Bir yanıt yazın