Blog

Büyülü Dünyanın Anlamlı Sembolleri

Büyülü Dünyanın Anlamlı Sembolleri

Büyülü Dünyanın Anlamlı Sembolleri

Sevgili cadı ve büyücülerim, bugünkü yazımı, Harry Potter ürünleri üzerinde kullandığımız sembollerin anlamlarını belirtmek için yazıyorum. Sen de bunları öğrenip(zaten biliyorsun) ona göre satın alabilirsin. Hazırsan başlıyorum!

Asset 5 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

‘’Always’’

‘’-After all this time? -Always!’’ anlamı: ‘’Bunca zaman sonra hala mı? –Daima!’’

Bir Harry Potter klasiği haline gelen bu cümle, tüm Potter hayranlarının duygulanmasına sebep oluyor, öyle değil mi? Bence de, kesinlikle öyle!

Severus’un ölüm sahnesi olarak aklımızda kalsa da, aslında hakkındaki tüm gerçekleri gördüğümüz anıları, küçücük bir damla gözyaşıyla öğrenip, koca bir sel akıttık… Severus Snape’in böylesine duygulu olduğunu bilseydik, serinin başından beri sadece onu sevebilirdik.

‘Always’ yazısının anlamı ise; Severus Snape çocukluk zamanında, Harry’nin annesi Lily’ye âşıktı. Fakat Lily, Severus’un karanlık büyülere karşı olan ilgisinden mutsuzdu ve Snape’in böylesine içine kapanık bir çocuk oluşu, Lily’yi tedirgin etmeye yetiyordu.

Lily Evans, Snape’i değiştirmeye çalışmaktan yorulduğu sıralarda karşısına James Potter çıktı ve hayatına onunla devam etti. Fakat kalbinin küçük bir yanı Severus’u hiç unutmadı…

Voldemort yıllar sonra Lily ve James Potter’ı yok ettiğinde, Harry’yi koruyabilmek için elinden geleni yapan Severus, öldüğü saniyeye kadar Lily’ye olan aşkını saklamayı başardı.

Voldemort Severus’u öldürdüğünde henüz bilincini kaybetmediği son dakikalarda, gözünden akan bir damla yaşı Harry’ye doğrulttu ve yaşanılan tüm gerçekleri öğrenmesini istedi.

Gözyaşında ki anıların birinde, Dumbledore ile Severus arasında bir konuşma vardı ve Albus klasikleşen soruyu sormuştu. Severus’un cevabı, böylece ikon haline geldi.

Bu ikon sayesinde sonsuz sevgi, daima hayatta kaldı.

‘’Harry’nin Yara İzi’’

‘’Harry’nin Yara İzi’’

Voldemort’un kehanette geçen çocuğu öldürmek için Lily ve James Potter’ın evini aradı ve ne yazık ki Peter Petegrew yüzünden çocuğu bulmayı başardı. O çocuğun ismi Harry Potter’dı.

Lily Potter, oğlu Harry’ye bir zarar gelmemesi için sevgiyle kucakladı. O sevgi sayesinde, Harry’ye yapılan lanet ufacık bir yara izine dönüştü.

Voldemort’un bazı güçlü yetenekleri o yara iziyle parçalandı. Bununla birlikte Lord’un ruhu Harry’ye tutundu.

Bu yüzden yıldırıma benzeyen yara izi, gerçek hayatta gücü ve hayatta kalma mücadelesini yansıtır.

Küçük bir dipnot: Neville Longbottom’da Voldemort’un kehanetinde geçen çocuk ile aynı zamanda doğdu. Bu yüzden bir karışıklık sonucu Neville’in anne ve babasına işkence yapıldı.

‘’Golden Snitch’’

Harry Potter’a şans getirdiğine inandığımız bir Quidditch topudur. Minik canavar oldukça hızlıdır. Ten hafızası sayesinde, sahibini asla unutmaz.

Top deyip geçiyoruz ama minicik top sahibine fazlasıyla sadık. Bu yüzden Golden Snitch, bağlılığı, şansı ve başarıyı temsil eder.

Dumbledore’un Harry’ye bıraktığı miras, küçücük bir top gibi görünse de boyundan büyük bir değere sahiptir.

Hatırlarsanız, Harry Potter Snitch’i ağzıyla yakalamıştı. Bundan dolayı, top Harry’nin dudaklarına değdiği anda tekrar açılmış ve içinden Diriltme Taşı çıkmıştı.

‘’Golden Snitch’’
‘’Hogwarts Kabul Mektubu’’

‘’Hogwarts Kabul Mektubu’’

Tüm cadı ve büyücü adaylarının ortak hayali, Hogwarts Müdürü Minerva McGonagall tarafından gönderilmiş okula kabul mektubunu alabilmektir.

O gergin heyecanı, derinden hissedebiliyorsunuz, değil mi?

Enişte Vernon’ın Harry’den gizlemeye çalıştığı kabul mektubu, muggle dünyası için anlamlı bir sembol haline geldi.

Büyülü dünyanın varlığından bile haberi olmayan Harry’nin aldığı küçücük bir zarf, tüm hayatını değiştirdi.

Aldığı Hogwarts damgalı zarf, Harry’nin eniştesi, teyzesi ve kuzeni tarafından gösterilen sevgisiz yaşantının artık son bulduğunun habercisiydi.

Sizlere böyle bir mektup geldiğinde nasıl tepki verirdiniz? Hayal edebildiniz mi? Bizim kalbimiz durabilirdi…

‘’Hogwarts Logosu’’

Bir sembol, gücü ve ihtişamı aynı anda nasıl hissettirebilir ki? Sahiden şaşıp kalıyoruz!

Duvarları arasında taşıdığı gizli sırları, mezun ettiği başarılı öğrencileri ve alanında uzman sayılan bilge profesörleriyle oldukça merak edilen bir okul olan Hogwarts, içerisinde 4 büyük binanın yansıttığı anlamları taşımaktadır.

Hogwarts binası temsil ettiği saygınlık, bilgelik, dürüstlük ve gelişmiş adalet duygusu gibi özelliklere fazlasıyla değer verir.

Birbirinden farklı huylara ve görüntülere sahip cadı ve büyücü adaylarını kabul eden Hogwarts, yetenekli ve saygın kişiler yetiştirebilmek için seçilmiş öğretmenlerle birlikte çalışır.

Hogwarts Şatosu’nda ki güç, tasarlanan okul simgesinde derin bir şekilde hissettirilir.

Bununla birlikte, kurucular tarafından seçilmiş hayvanlar, Hogwarts logosu üzerine yerleştirilmiştir.

Artık bizler de Hogwarts’ın görkemli gücünün nereden geldiğini ve nasıl anlamlar taşıdığını öğrenmiş olduk.

‘’Hogwarts Logosu’’
‘’Dobby’nin Çorabı’’

‘’Dobby’nin Çorabı’’

Sevimli Dobby’nin tatlı çorap tekini nasıl unutabilirdik ki? Ürünlerimiz üzerinde devamlılıkla kullandığımız Dobby Çorabı, gördüğümüz anda duygulanmamıza yetiyor.

Harry’nin laneti bozulmuş bir günlük arasında çorabının tekini vermesiyle özgür kalan küçük ev cini Dobby, sempatik tavırlarıyla hepimizin sevgisini kazanan bir karakter.

Bunun yanında sempatikliği ile her zaman yüzümüzü güldürmüştür. Böylesine tatlı bir yaratığın duygusal tavrı korumacı ruh haliyle birleşerek ikonlaşmayı başardı.

Hissettirdiği hoş duygular bir araya geldi ve artık Dobby bizler için sembolik bir hal aldı.

‘’Seçmen Şapka’’

Hogwarts’ın 4 büyük kurucusu, belirledikleri şartlara göre öğrencileri seçerken, sahip oldukları yeteneklere kadar sorgulama işini kolaylaştırmaya karar vermişlerdi. Bunun üzerine Godric Gryffindor, fantastik ve güçlü büyüleri sayesinde Seçmen Şapka’yı yarattı.

Hogwarts’a gelen cadı ve büyücü adayları Seçmen Şapka’dan geçerken bir hayli heyecanlanırdı.

Seçmen Şapka öyle donanımlı bir şekilde yaratılmıştı ki, öğrencinin uygun olduğu binayı seçerken ileri görüşlülükle hareket edebiliyordu. Özelliklerine ek olarak, fazlasıyla kararlı ve inatçıydı.

Bu akıllı şapkanın kararlılığını bozabilen tek kişi Harry Potter’dı.

Harry’nin Slytherin’de olması gerektiğine inanan Seçmen Şapka, kararını büyük bir ısrar sonucu değiştirdi. Fakat Harry’nin Slytherin’in başarılı öğrencilerinden olacağını her fırsatta söylemeyi ihmal etmedi.

Seçmen Şapka’nın bizlerde uyandırdığı duygular: kararlılık, adil davranış, ileri görüşlülük, detaycılık, vb…

‘’Seçmen Şapka’’
‘’Harry’nin Gözlüğü’’

‘’Harry’nin Gözlüğü’’

Harry Potter çocukluğundan bu yana bir tarafı kırık gözlükle dolaşmıştır. Ta ki Hermione ile tanışana kadar…

‘’Oculus Reparo‘’ isimli büyünün etkisini Hermione sayesinde gördüğümüz için, kendisine teşekkür etmemiz gerekebilir.

Harry Potter gözlüğünün ikonlaşmasının sebebi, Harry’nin ta kendisidir.

Yaşadığı trajik olaylara karşı duruşu, gösterdiği sabır ve içindeki cesaret, sahip olduğu eşyalar ile adeta bütünleşmiştir.

Harry Potter Gözlüğü ’nü nerede görsek ‘’aayy Harry’nin gözlüğü!!! ’’ diye seviniriz ve gözlerimiz dolar. Ne yapalım, bizlerde böyle duygulu hayranlarız işte…

Bir yanıt yazın