Blog

Potter Ailesinin Büyülü İsim Etimolojisi

Potter Ailesi

Potter Ailesinin Büyülü İsim Etimolojisi

 

Selamlar okuyan cadılar ve büyücüler! Nasılsınız? Büyülü maceralarınıza yenilerini eklemeyi ihmal etmiyorsunuz, öyle değil mi?

Sizler sihirli anlar yaratırken, bizlerde büyülü evrenin sırlarını sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Şimdi bahsedeceğimiz konumuz; yazı başlığından da anlaşıldığı üzere, Potter ailesinin isimlerindeki gizli anlamlar.

Potter ailesinin yaşadığı olaylar birer tesadüf mü? Yoksa isimlerinin anlamında yazılı olan kaderde her şey söyleniyor muydu? Gelin soruların cevaplarını, hep birlikte öğrenelim!

Kendinizi hazırlayın büyücüler. Çünkü bu yazımızda, Harry’nin daha önce hiçbir yerde görmediğiniz ve duymadığınız akrabalarını da tanıyacağız.

daniel radcliffe erin darke

Harry Potter

“ Harry! ” ne kadar da basit söylenen ve sanki söylendiği gibi basit anlamlar taşıyan bir isim gibi duruyor, değil mi? Fakat gerçekte durum tam olarak öyle değil.

Harry; ‘lider ve savaşçı ruh’ olarak isim anlamı taşır. Bizim Harry’mizin karakterinde de isim anlamı yansıyor. Harry’yi tanımayan okuyucularımız, sakın Harry’nin sakin ve durağan görüntüsüne aldanmayın! O mavi gözlerinin içinde, büyük fırtınalar kopar.

Voldemort’un öfkeyle hareketlenmesinin aksine, Harry’yi sessizliğiyle ve her zaman mantık yürüterek ilerleme kabiliyetiyle tanıdık.

Bu arada, Harry Potter Asası da aynı sahibine benzemiş : ) Tıpkı onun gibi sakin görünüp, tıpkı onun gibi şaşırtıcı derecede korumacı asilerden.

Ah bizim asi ruhlu çocuğumuz Harry! O korku dolu ve keskin bakışlarınla, ruhumuza dokunmayı nasıl başardın?

AaaA! Çocuk Harry’yi gözlerimizin önüne getirmişken, gündemde olan ve söylemeden geçemeyeceğimiz bir konu var;

Harry Potter karakterine hayat veren Daniel Radcliffe ve partneri Erin Darke, çocuklarının olacağını açıklamış! Zaman ne çabuk geçiyor… Dün birlikte büyüdüğümüz çocuğun, şimdi çocuğu olacak! Bakalım Daniel, çocuğunun ismi için Harry Potter evreninden olan güçlü karakterlerden birini seçecek mi? Çocukları Albus Dumbledore gibi güçlü ya da Luna Lovegood gibi zeki ve renkli kişiliğe sahip olur mu? Yaşayıp göreceğiz artık…

Peki, küçük cadımıza ya da büyücümüze koyacakları isim konusunda tahminleriniz neler?

Potter Ailesinin Büyülü İsim Etimolojisi

James Potter

Haylaz bir karakter ile yazımıza devam ediyoruz; ”James Potter”

Harry Potter’ın babası olarak tanıdığımız James, Hogwarts’taki okul yıllarında fazlasıyla kurnaz, zeki ve sahip olduğu şeytan tüyü ile kendini sevdirebilen bir çocukmuş. Tatlı dilinden dolayı kimse ona “Hayır!” diyemezmiş.

James isminin anlamı “yerine geçmek “ ya da “yerine koymak” demekmiş ve kelimelerin İngilizce hallerinden türemiş. Bu anlam yüzden fiskos edilen tuhaf bir durum var ki; James Potter, Harry Potter serisinde, Severus Snape’in yerine geçmemiş miydi?

Unutan okuyucu büyücülerimiz için hatırlatmak isteriz. Severus Snape ve Lily, Hogwarts’taki öğrencilik zamanlarında, çocukluklarından beri çok iyi arkadaşlardı. Fakat arkadaşlığın ötesinde, aralarında gizli duygular vardı ve ikisi de bunun bilinciyle öğrencilik hayatlarını tamamladılar. Bu sıralarda Lily, Snape’e karşı hissettiği ve kendisine korku veren düşüncelerinden dolayı Severus’u değil James’i tercih etmişti.

Etkileyici bir bilgi daha; James Potter’ın büyük büyük atası yani bizlerin deyimiyle dedesi, en eski ve en bilinen bilge büyücülerdenmiş. ‘Potterer’ lakabı taşıyan büyük dedesi, büyücülük dünyasında sıklıkla kullanılan iksirlerin yaratıcısı olarak, saygıyla tanınırmış.

Potter Ailesinin Büyülü İsim Etimolojisi

Lily Potter

Lily… Söylenirken de yazılırken de insanın içinde farklı bir etki bırakıyor; zarafet.

Lily, zarif, kibar, hoş ve saflık anlamı taşır. Bizce de bu tanım Harry’nin annesi Lily için fazlasıyla uygun.

Acımasız ve kıskanç ablasının Petunia’nın bile kalbini kırmadan iletişim kurmaya çalışan Lily, öğrencilik hayatında da kibarlığıyla tanınmayı başaran örnek bir cadıydı.

Severus Snape gibi duruşuyla kaskatı olan bir adamın bile kalbini yumuşacık yapabilen tek kişi ve tek isim, Lily’di.

Aynı zamanda Lily, Zambak çiçeği anlamı taşır. Fakat öyle naif durduğuna aldanmayın. Lily, Profesör Slughorn’un en zeki öğrencilerinden en gözde olanıydı. Profesör’ün övünmeye doyamadığı Gryffindor evinin öğrencisi küçük Lily, büyüdüğünde Harry’yi Voldemort’un lanetinden korumaya çalışırken, çok güçlü ve korumacı bir yanı olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Fleamont Potter

Harry’nin büyük büyük büyükannesinin adını alan Fleamont dedeye merhaba diyelim!

Bizlerde bu ismi okuyunca anneanne ismi olabileceğini düşündük. Fakat durum sandığımız gibi değilmiş.

Aile isminin devam etmesi için Harry’nin dedesine Fleamont ismi verilmiştir. Daha da garip olan, bu miras ismin anlamı: gururlu kavgacıdır. Fleamont, Hogwarts’taki öğrencilik hayatı boyunca kadın ismine sahip olduğu için dalga konusu olmuş ve kendi onurunu korumak için epey bir mücadele vermiştir.

James Potter’ın babası Fleamont, Potter soyadının onurunu korumak için tüm şakaları kulak arkası etmeye çalışarak, sonunda mezuniyetine kavuşmuştur.

Gryffindor binasının zeki öğrencilerinden olan Fleamont, mezun olduktan sonra Euphemia isminde güçlü bir cadı ile evlenmiştir.

Fleamont Potter, çok güçlü bir saç iksiri ( Sleekeazy’nin Saç İksiri) çıkararak büyük bir zenginlik elde etmiştir. Kurduğu ve emekli olduktan sonra sattığı şirket sayesinde fazlasıyla kar etmiş ve tüm servetini tek oğlu olan James Potter’a bırakmıştır.

İşte şimdi 687 no’lu kasada neden o kadar galleon olduğu ortaya çıktı!

Söylentilere göre, Potter ailesinin soyundan gelen Görünmezlik Pelerini, James Potter’dan önce Fleamont Potter’a da miras olarak bırakılmıştır.

Euphemia Potter

Euphemia, James Potter’ın annesi Harry’nin büyükannesidir. Safkan bir cadı olan Euphemia’nın isim anlamı ‘güzel konuşan’ demektir. Tarihi bir karakter olan büyükanne, sessizliğinden dolayı yaşamı boyunca değil, ölümünden sonra övgüyle anılmıştır.

Euphemia Potter, James Potter’ın en yakın arkadaşını yani kendi ailesiyle asla anlaşmayı beceremediği için evden kaçan Sirius Black’i, kendi çocukları gibi görüp James ile birlikte büyütmüştür. Nasıl da güzel kalpli ve iyi bir cadı!

Eveet Potter ailesinin kader yolu, daha Harry doğmadan nesiller öncesinden biliniyormuş. Düşünsenize, Harry asla doğmamış olsaydı Voldemort hala gücüyle hüküm sürmeye devam edebilirdi…

Bir yanıt yazın