Blog

Weasley İkizlerini Tanıyalım!

Weasley İkizleri

Weasley İkizlerini Tanıyalım!

‘’Weasley İkizleri’’ denilince akla hemen yaramazlık, muzurluk, hazırcevaplık ve büyük bir sempatiyle bakan 2 çift göz geliyor, öyle değil mi? Samimiyetleriyle gönlümüzü çalmayı başaran bu ikizlerin serideki ve gerçek yaşantılarındaki hayatlarını, gelin birlikte tanıyalım!

Weasley İkizlerini Tanıyalım!

1 Nisan Şaka Günü’nde, Şaka gibi Doğan İkizler!

Hey! Yetenekli büyücü! Doğum günlerine uygun bir hayat yaşayan Weasley ikizleriyle ilgili sıra dışı bilgilere hazır mısın?

Blog yazımızın ana kahramanları Fred ve George Weasley, 1 Nisan tarihinde dünyaya gelmişlerdir.

Şaka gününde doğan Weasley ikizlerinin en büyük tutkusu; şaka yapmaktır! Şaşırdık mı? Asla! Şaka onlar için öylesine büyük bir tutku haline gelmiştir ki, şaka malzemeleriyle dolu koskocaman bir dükkâna bile sahip olmuşlardır.

Öyle şaka dükkânı deyip geçmeyin sakın! Dükkan içindeki malzemelerin büyük bir çoğu derin düşünceler ve büyük beyin fırtınalarıyla üretilmiştir. Yani küçücük bir ürünün altında çok büyük anlamlar ve mükemmel bir işleyiş vardır. Bravo beyin gücüyle büyüleyen ikizler!

İkizlerin kendi odalarında büyük bir gürültüyle icat ettikleri şaka malzemelerini sonradan gören Ginny’nin sözleri hep kulaklarda;

  • “Uzun süredir odalarından patlama sesleri geliyordu, ama bir şeyler icat ettiklerini hiç düşünmemiştik, Sadece gürültü çıkarmayı seviyorlar sanmıştık.”

Fred ve George, yapıları gereği kuraldan ve kuralcı cadılar ve büyücülerden nefret ederler. En büyük örneğini hatırlatmamıza gerek var mı? bilemiyoruz. Peki, sizlere Dolores Umbridge desek? Hemen nasıl da hatırladınız : ) Hazırladıkları korkutucu şakalarla neredeyse kadının yüreğine indiriyorlardı! Neyse ki sevmediğimiz bir karakter olduğu için ‘Oh Olsun!’ ona!

  • “Demek öyle!” dedi Umbridge, muzaffer bir edayla. Harry onun hemen birkaç basamak önünde durduğunu fark etti, Umbridge bir kez daha avına tepeden aşağı bakıyordu. “Demek bir okul koridorunu bataklığa çevirmeyi eğlenceli buluyorsunuz, öyle mi?” “Evet, hayli eğlenceli,” dedi Fred, en ufak korku belirtisi göstermeksizin ona bakarak.”

Weasley’ler mi? Eyvah Kaçın!

Çocuksu yüz ifadeleri ve fırlama şakalarıyla bizleri kendilerine hayran bırakan bu ikizler, koca bir film serisinde, rollerini büyük bir olgunlukla canlandırmayı başarmışlardır. Yaramaz şakalarıyla öylesine ünlülerdir ki, Weasley kardeşler denilince herkes kaçacak yer arar!

Gryffindor evinin keskin ve kurnaz zekâlı bu yaramaz ikilisi, Ron ve Ginny’den yaşlı, fakat Percy’den daha gençlerdir. Yaş konusuna değinsek bile, Weasley ikizlerinin kendi yaşlarına uygun davranmadıklarını, net bir şekilde görebiliyoruz.

Weasley İkizlerini Tanıyalım!

Yaratıcı Quidditch Oyuncuları!

Quidditch takımının fırlama Vurucuları, şakalarını yaparken aynı zamanda unutulmayacak oyunlar çıkarabilirler!

Quidditch’te gösterdikleri yetenekleri şaşkınlık yaratsa da, ne yazık ki 5. seride Quidditch oynamaları yasaklanmıştır.

Harry’ye Çapulcu Haritası’nı öğreten muzurlar da bu ikizlerdir. Bu haritadaki gizli geçitlerin yerini göstererek, Harry’nin başını küçük belalara sokmayı başarmışlardır.

Weasley İkizlerini Tanıyalım!

Cesaretleri Kusursuzdur!

Weasley ikizleri ne kadar haylaz ve vurdumduymaz olsalar da, gerçekten sadık dostlardan ve gücü önemsemeyen cesurlardandırlar. Öyle ki, Harry Potter’a ve Dumbledore’a olan tutumundan dolayı ağabeyleri Percy Weasley’den çok hoşlanmazlar ve disiplinli olduğu süre boyunca kendisine sürekli olarak karşı gelmişlerdir.

Weasley kardeşler ile ilgili sevdiğimiz bir konu ise; Harry Potter’ı kendi kardeşlerinden biri gibi görüp aynı sevgiyle yaklaşmalarını izledikçe ya da okudukça kalbimizi heyecanlandırmalarıdır. Desteklerini Harry’nin üzerinden ne olursa olsun çekmemişler ve hayatları pahasına onun, ailelerinin ve dostlarının iyilikleri için savaşmışlardır.

İkizler, Aslında Turuncu Değil!

Weasley kardeşleri canlandıran Phelps İkizler, gerçek hayatlarında da tıpkı filmde göründükleri karakterlere sahiplermiş. Hatta Harry Potter oyuncu seçmelerine katılma amaçları, okuldan yapacakları 1 günlük kaçamağın daha cazip gelmesiymiş. İnanılır gibi değil!

Komik bir not daha: Hangisinin hangi karakter için rol alacağını, kendilerinden ziyade senaristler de bilememiş.

  • “Ama kimse bize hangimizin hangi karakter olduğunu söylemedi! Sonunda rol dağıtımından biri bize kimin Fred kimin George olduğunu söyledi ama bu daha önceden verilmiş bir karar mıydı yoksa o anda mı karar verdiler bilmiyoruz.”

Verdikleri bir röportajda oluşan bu durumu Oliver şu sözlerle dile getirmiş:

  • Oliver Phelps, “(Çekimlere) başlamamız gereken zamandan 5 dakika önce hâlâ konuşuyorduk, kimin Fred kiminse George olduğuna dair en ufak bir fikrimiz yoktu” dedi. Oyuncular ilk provadan hemen önce rolleri netleştirmek için oyuncu yönetmeni Janet Hirshenson’a danıştıklarını söyledi.

Bilmeyenler için hemen belirtelim; 25 Şubat 1986 doğumlu ve gerçekte turuncu saçlı olmayan Phelps ikizlerinin gerçek isimleri:

Fred Weasley: James Phelps

George Weasley: Oliver Phelps

weasley ikizleri

Bir yanıt yazın