Blog

Karanlıklar Lord’u Voldemort

Voldemort

Karanlıklar Lord’u Voldemort

Safkan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Safkan Rejimi Hareketinin Lideridir, Lord Voldemort.

Gelmiş geçmiş en korkunç ve kötü büyücü olan Voldemort, sihir dünyasına korku saçmaktadır. Albus Dumbledore haricinde korktuğu ve yenilemeyeceği kimse yoktur. Kendisi belirli zamanlarda gerçekleşen pek çok ölümden sorumludur. Lily ve James Potter’ı öldürdüğü zaman Harry Potter’ı da öldürmeye çalışmıştır, ancak gönderdiği ölüm laneti Avada Kedavra, Harry’nin alnından geri tepmiş ve çarptığı Karanlık Lord’u ölümcül derecede zayıflatmıştır. Olay üzerine Lord Voldemort kaçmıştır. Böylece sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı da kendiliğinden kalkmıştır. Karanlık Lord ve Ölüm Yiyenler; büyücüler ve Muggle’lar dünyasında birçok işkence ile cinayetten sorumludur.

Tuhaf Çocuk: “Voldemort”

Voldemort, safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğma melezdir. Annesi onu bir Muggle yetimhanesinde doğurmuştur. Ancak ismini koyar koymaz ölmüştür. Asıl adı Tom Marvolo Riddle’dır. Voldemort ise bu isimden anagramdır. Yatakhane görevlileri tarafından “tuhaf çocuk” diye tanımlanmıştır. Yatakhanede hangi çocuk Tom ile tartışsa başına garip olaylar gelmektedir. Tom yani Voldemort çocukluğunda da insanları korkutmuş, onlara zorbalık yapmış hatta kendi deyimiyle onları “cezalandırmış” tır. Oldukça sinsi bir çocuktur, yaptıklarını onunla ilişkilendirmek mümkün değildir. Pek çok büyücünün yapamadığı şeyleri başarmış, küçük yaşında bile sihir gücünü fark edip insanlar üzerinde kullanmış hatta onlara zarar vermiştir. On bir yaşındayken Albus Dumbledore tarafından Hogwarts’a davet edilmiştir. Hogwarts’ta Slytherin binasına yerleştirilmiştir. Bilgiye açtır, ölümsüzlüğün sırlarını arayıp bu yolda herkesten daha fazla ilerler. Okula geldiği günden beri ailesini araştırarak, özellikle babasının güçlü bir büyücü çıkacağı hayaliyle yaşar. Uzun süren araştırmalar sonrası annesinin safkan babasının ise annesini daha hamileyken bırakıp kaçan Tom Riddle adında bir Muggle olduğunu öğrenir. Babasını, babası ile birlikte yaşayan büyükanne ve büyükbabasını öldürür. Böylece kendisi için değersiz Riddle soyadına son verir. Kendi adını değiştirir. Tom Marvolo Riddle; okulda yakışıklı, yetenekli, çalışkan ve çok zekidir. Örnek öğrencidir, Albus Dumbledore haricinde bütün öğretmenler ve öğrenciler ona hayrandır. Kısa zamanda öğrencilerden kendisine bir grup mürit oluşturur. Bu kişiler ilk ölüm yiyenlerdir. Okuldan sonrası ölümsüzlüğe giden çalışmalarında karanlık sanatlara öyle bir ilgi duymuştur ki, türlü değişimlere uğramıştır. Daha az insani bir hale bürünmüştür. Dumbledore, Voldemort‘un kendisinin bile asla edinemeyeceği güçleri olduğunu belirtir.

Ralphfiennesvoldemort Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
how harry potters final battle is different books Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Efsanevi Slytherin’in Varisidir

Lord Voldemort hakkında en çok bilgiye ulaştığımız eserler; Harry Potter ve Sırlar Odası (1998), Harry Potter ve Melez Prens (2005)’tir. J.K. Rowling bu bilgileri Harry ile Dumbledore arasında geçen uzun konuşmalarda vermiştir. Anne tarafından Salazar Slytherin soyundandır ve efsanevi Slytherin’in varisidir.

Voldemort Sihirli Güçlerinin Farkına Varır

Voldemort, özellikle psikokinezi ve olağanüstü duygusuzluk gibi konularda sihirli güçlerinin farkına varır. Dumbledore onu bulup Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na davet eder. Riddle kendini mükemmel bir öğrenci olarak tanıtır. Çok sert ve kendini kızdıranlara zorbalık eden birisidir. Riddle, 5. sınıfta başkanlık yaparken efsanevi Sırlar Odası’nın kapısını açar ve genç öğrencilerden Mızmız Myrtle’ı öldüren Basiliski serbest bırakır. Okulun saldırılar yüzünden kapatılacağını öğrenip suçu Rubeus Hagrid’e atar.

Lord Voldemort İsmini Kullanmaya Başlar

Öğrencilik hayatını sorunsuz tamamlar. İlk başta o zamanki müdür olan Armando Dippet’a öğretmen olup olamayacağını sorar ve daha çok küçük olduğu bilgisini alır. Bu olay üzerine öğretmenleri şaşırtarak Borgin&Burkes’ta satış elemanı olarak çalışır. (Borgin&Burkes, karanlık sanatlarla ilişkili nesneler satan bir mağazadır).

İlerleyen zamanlarda kendine Lord Voldemort takma ismini takar. Yakın takipçileri artık onu bu adla çağırır.

Harry Potter vs Lord Voldemort Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hortkuluklarını Oluşturmuştur

Mezuniyetinden sonra zamanın okul müdürü olan Profesör Armando Dippet’a Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği yapmak için teklifte bulunur. Fakat müdür onu geri çevirir ve birkaç yıl sonra tekrar başvurmasını söyler. Kısa bir süre sonra ise ortadan kaybolur. Hepzibah Smith adındaki yaşlı bir kadını, iki sihirli eski eseri almak için öldürmüştür. Bu eserler Salazar Slytherin‘e ait bir madalyon ve Helga Hufflepuff’a ait bir kupadır. Muggle ailesini öldürdüğü zaman yaptığı gibi bu kez de suçu Hepzibah Smith’in evcini olan Hokey’in üzerine atar.

Riddle ortadan kayboluşunu takiben tamamen Karanlık büyüye yoğunlaşır. Kendini ölümsüzleştirebilme adına altı tane Hortkuluk yapar. Hortkuluk yapmak isteyen kişi; her insan öldürdüğü zaman ruhu parçalanarak, parçalanmış kısmını karanlık büyüyle değerlendirip nesnelere saklar. Böylece hortkuluk yapılmış olur. Bu nesneler; Marvolo Gaunt’un yüzüğü, kendi okul günlüğü, Helga Hufflepuff’ın kupası, Salazar Slytherin’nin madalyonu, yılan Nagini ve Rowena Ravenclaw’ın diademidir. Ayrıca son kitaba göre Voldemort, istemsizce Harry Potter’ı 7. Hortkuluğu yapmıştır. On yıl sonra ortaya çıktığı zaman tüm bu işlemlerden dolayı korkunç şekilde Lord Voldemort’a dönüşmüştür. Voldemort okula döner ve bu kez de okul müdürü Albus Dumbledore’e Karanlık Sanatlar öğretmeni olabilmek için teklif yapar. Dumbledore onu reddeder. Çünkü Dumbledore, Voldemort’un okuldaki öğrencilere gücünü göstermek ve Hogwarts’taki başka değerli eserleri bulabilmek amacıyla dönmek istediğini düşünmektedir. Şüphesi doğrudur. Çünkü iş için gittiği gece Rowena Ravenclaw’ın Diademini oraya saklamıştır.

Voldemort Büyücülük Dünyasında Terör Estirir

1970 yılında Voldemort ve Ölüm Yiyenleri devlerle beraber büyücülük dünyasında terör estirmeye başladılar. Safkan takıntılı Voldemort, Muggle doğumlu büyücüleri ortadan kaldırmak için onlara saldırır. Nihayetinde Voldemort ırk ayrımı yapmaksızın kendisine karşı olan herkese; gözdağı vermekten, işkence etmekten ve onları öldürmekten kaçınmadan savaşmaya başlamıştır. Voldemort bir grup ölüm yiyeni ile birlikte Sihir Bakanlığına sızabilmek için bakanlık çalışanlarına Imperius laneti (yapılan kişiyi kontrol altına alan affedilmeyen lanet) yaptı. Korku, panik ve umutsuzluk tüm büyücü dünyasına yayıldığı esnada Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurdu. Yoldaşlık İngiltere’nin en iyi seherbâzlarından ve saygın büyücülerinden oluşmuştu. Yoldaşlık, Voldemort ile yandaşlarını yakalamak veya öldürmek için durmaksızın çalışmıştır. 1980 yılına kadar Sihir Bakanlığı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı tarafından durdurulamayan Voldemort ile yandaşları, az kalsın tüm büyücülük dünyasını ele geçirmek üzereydi. Voldemort, tüm bunları kaybetmesine neden olacak bir hata yapmıştır.

DosJJY9XgAAWOYY Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Snape Kehaneti Duymuştu

Hogsmeade’deki Domuz Kafası’nda bir gece Dumbledore, kehanet öğretmeni olarak işe almak için Sybill Trelawney ile görüştü. Dumbledore aslında kadından etkilenmemişti ta ki Trelawney’nin ansızın gerçek bir kehanette bulunana kadar.

Severus Snape kehanete kulak misafirliği yapmıştı. Snape, kehanetin en önemli kısmını yani “…Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek…” kısmını duymamıştı. Dumbledore Snape’yi fark ettiğinde ise Snape, Voldemort’un hayatını değiştirecek bu eksik bilgiyle kaçmıştı.

Voldemort Harry Potter’ı Öldürmeye Gider

Voldemort, kehanetin haberini Snape’den alır almaz kehanetin Longbottom ya da Potter ailesinden bahsettiğini anlar. Her ikisinin de Temmuz ayının sonunda doğacak çocukları vardır. Her iki aile de Zümrüdüanka Yoldaşlığındadır ve Voldemort’un elinden birçok kez kurtulmuştur. Voldemort sonunda kehanetin Harry’den bahsettiğinin farkına varır. Voldemort, Potter’ları öldürmeye karar verir. Ancak Snape buna razı gelmez, çünkü çocukluğundan beri Lily Evans’a âşıktır. Snape, kaçarak Dumbledore’a Voldemort’un planını anlatır. Voldemort, Godric’s Hollow’a, Harry Potter’ı öldürmeye gider. Voldemort, orada James Potter’ı öldürür. Lily, son zamana kadar Harry’i sevgi ile korur. Voldemort Lily’i öldürme taraftarı değildir fakat teklifini reddedince onun da hayatına son verir. Voldemort, ölümcül lanetini yapar fakat koruma sayesinde büyü Harry’e çarparak Voldemort’a döner, vücudu ve evin bir bölümünü yok eder. Büyü onu hayatta bırakır fakat artık bir hayaletten faksızdır. Ölümünü hortkulukları engellemiştir. Voldemort bilmese de Dumbledore’un tahminlerine göre onun bazı güçleri bu olay sırasında Harry’e geçmiştir.

lord voldemort olum yiyiciler duvar kagidi 2880x1620 52 scaled Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Voldemort Kendini Kanıtlamak İster

Artık Voldemort döndüğünü kanıtlamak için harekete geçer. Bakanlık ise bu konuda çaresiz kalmıştır. Voldemort’un Dumbledore’un ölümü gibi büyük bir isteği vardı. Bunun için Draco Malfoy’a görev verir. Dumbledore’un emri ile Snape, Dumbledore’u öldürür. Harry yardım etmek ister fakat Dumbledore onu donmuş bir hale getirir. Herkes Snape’i Voldemort’un yanında zannetmektedir; Harry de buna dâhildir. Harry, Snape’in peşine düşmüştür, Snape bunun üzerine ona Melez Prens’in kendisi olduğunu söylemiştir.

Voldemort’un Kuklası Sihir Bakanı Olur

Ağustos 1997’de Sihir Bakanı öldürülür ve Voldemort’un kuklası konumundaki Pius Thicknesse’yi Sihir Bakanı olur. Artık önündeki tek engel; Harry Potter’dır.  Harry Potter’ı almak için görkemli bir orduyla Hogwarts’a gelmiştir ve Hogwarts’takilerden Harry Potter’ı vermelerini istemiştir. Ancak Hogwarts’takiler buna olumlu yaklaşmaz. Bu olay sonrası ordusuna şatoya saldırma emri verir. Ancak kendisi ilk etapta Hogwarts Savaşı’na dâhil olmaz.

 

Avada Kedavra Laneti Voldemort’u Öldürür

Hogwarts direnişi zayıflayınca tekrar Harry Potter’ı ister. Tekrar saldıracağı anda Harry Potter teslim olur ve Voldemort ona Avada Kedavra lanetini yapar. Fakat bu Harry’yi öldürmez, aksine Voldemort’un Harry’nin içindeki ruhunu yok eder. Voldemort, Harry’nin cansız bedenini diğer öğrencilere göstermek için şatoya götürür. Herkese Harry’nin cesedini gösterirken Harry ayaklanır ve savaş tekrar başlar. Voldemort ile Harry kavga ederken Neville Longbottom “Nagini” isimli yılanı, yani Voldemort’un son hortkuluğunu da öldürür. Mürver Asa’nın gücü Harry’nin olduğu için, Voldemort’un yaptığı Avada Kedavra laneti ters teperek Voldemort’u öldürür.

Bir yanıt yazın