Hogwarts, Blog

Harry Potter’ın Sadık Kurtarıcısı: Ev Cini Dobby

Dobby

Harry Potter’ın Sadık Kurtarıcısı: Ev Cini Dobby

İlk kez Sırlar Odası’nda gördüğümüz muzip karakter Dobby, seride en çok sevdiğimiz ve ölümüyle bizi en çok üzen karakterlerden biri oldu. Kimi zaman sinir bozucu olan Dobby; cefakar, vefakar ve fedakar bir ev ciniydi. Bu sevimli dostumuz Harry Potter’a o kadar hayrandı ki serideki ilk repliği ve ölmeden önceki son sözü “Harry Potter” oldu.

Dobby ile Tanışma

blog03 0001 Layer 3 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Dobby, Harry’nin gerçek bir hayranıdır. Ancak biraz da hesapsız bir dosttur. Yardım etmek istedikçe işleri daha da karıştırır. Harry Potter’a olan sevgisini de, onu zor durumlara düşürme potansiyelini de Harry’nin odasındaki ilk karşılamalarından anlıyoruz. Dobby’yi ilk olarak, Harry’nin yatağının üstünde görüyoruz. İkinci sınıfa geçen Harry’nin okula gitmemesini söylemeye gelmişti Dobby. Ama daha o ilk karşılaşmada bile Harry’yi zor durumlara soktu. Hatta bu birçoğumuzun sinirini de bozdu ve bu güzel dost ile ilk karşılaşmamız maalesef hoş geçmedi.

Dobby, Lord Voldemort’un Hogwarts’a döneceğini ve bunun Harry için tehlikeli olduğunu söylemeye gelmişti. Dobby ne kadar inat ederse etsin Harry’nin Hogwarts’a gitmesine engel olamadı ve kendisi de peşinden gitti. Dobby, Hogwarts mutfağında yine zor koşullar altında çalışsa bile orada dostlarıyla, Harry ve arkadaşlarıyla beraber olmaktan mutludur. Ama bu inatçı dostumuz orada bile Harry’nin eve dönmesi için söylenmekten vazgeçmedi. Bu inadı kimi zaman sinir bozucu gelse de onun Harry’ye olan sadakatini bildiğimiz için ve bazen de haklı olduğunu hissetmemiz ona olan sevgimizi artırıyor.

Dobby’nin Özgürlüğü

blog03 0002 Layer 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Malfoy ailesinin ev cini olan Dobby’nin diğer ev cinlerinden bir farkı vardı. Dobby özgürlüğüne düşkündü. Onun “Dobby is a free elf” derkenki mutluluğunda bile özgürlüğü ne kadar sevdiğini anlıyoruz. Bu küçük dostumuz sahipleri tarafından sürekli kötü muameleye maruz kalıyordu. Kocaman gözleri ve kepçe kulakları olan Dobby şapkaları ve çorapları çok severdi. Hatta Harry Potter da Dobby’ye kurnazca bir planla özgürlüğünü verirken jest yaparak çorabının tekini verdi.

Dobby özgür değildi. Ancak özgür olması için bir şansı vardı. Dobby, sahibinden bir kıyafet hediye alırsa özgür kalacaktı. Malfoy ailesinin Dobby’ye ellerine ütü basacak kadar kötü davrandığını bilen Harry, Malfoy’un defterinin arasına çorabını koyar. Bundan habersiz olan Malfoy, defteri Dobby’ye atar, çorabı gören Dobby özgürlüğüne kavuşur. Sonrasında Dobby’nin çok içten söylediği “Dobby is Free” repliği ve Malfoy’a meydan okuması birçoğumuzun içini eritti desek fazla olmaz herhalde. Dobby artık özgür olsa da Harry’ye olan sadakati daha da artar

Dobby’nin Ölümü

blog03 0003 Layer 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Serinin en üzücü ölümlerinden birine Ölüm Yadigârları’nda Dobby’nin ölümüyle şahitlik ediyoruz ne yazık ki. Bellatrix Lestrange’ın bıçağıyla yaralanan Dobby, son nefesini Harry’nin kolları arasında verir ve biz en azından Dobby’nin mutlu bir şekilde öldüğünü görerek avunuruz.

Özgür bir cin olarak ölen Dobby’nin mezarını Harry Potter, sihir yapmadan, bir Muggle gibi kazmıştır. Dobby’yi Denizkabuğu Kulübesine gömen Harry, mezar taşına “Here Lies Dobby, A Free Elf” (Dobby Burada Yatıyor, Özgür Bir Elf), yazısını yazmıştır.

Bir yanıt yazın