Blog

Harry Potter Karakterleri

Harry Potter Karakterleri

Harry Potter Karakterleri

Harry Potter

Harry Potter Karakterleri Esas oğlan. Baş karakter. Harry Potter evreni, onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış. Avada Kedavra’dan kurtulan tek kişi. Çatal dillidir. Dumbledore’un kurduğu ordunun lideri. Cesur karakter. Gryffindor Quidditch takımının kaptanı. Babası James Potter, Annesi Lily Evans.

Patronusu çatalboynuzlu geyikti.

Hermione Granger

Hermione Granger

Harry’nin en yakın 2 arkadaşından birisi. Muggle doğumludur. Geldiği yeri iyi bilir, çok çalışkandır. Okulun en iyi öğrencilerinden biriydi. Sinir bozucu bir çalışkanlığı vardı. O da Gryffindor’daydı. Çok zekiydi. Zekası sayesinde Harry’ye çok konuda yardımcı oldu. Arkadaşlarını çok severdi. Kelid Aynası’na bakınca kendisini Harry ve Ron ile birlikte görürdü. Okuldan sonra Sihir Bakanlığı’nın Sihirbaz Bürosu’nda çalışmaya başladı. Ronald Weasley ile evlendi ve bir kızları oldu. Ev cinleri haklarının en önemli savunucularındandı.

Patronusu su samuruydu.

Ron Weasley

Ron Weasley

Ronald Bilius Weasley. Molly ve Arthur Weasley çiftinin altıncı çocuğu. Harry’nin en yakın ikinci arkadaşı. Felsefe Taşı’nın korunması için yapılan satranç büyüsünü bozan insan. Muhteşem bir satranç oyuncusu. Hogwarts’ın Kasparov’u, Gryffindor’un Magnus Carlsen’i. Harry’nin en sadık dostu. Çekingen ve korkak bir görünümü vardır, ama söz konusu sevdikleri olursa bütün korkusunu düşmanına aktaracak kadar sadıktır. Hermione’nin eşi, Rose Weasley’in babası.

Patronusu Jack Russell Teriyer köpeğiydi.

Albus Dumbledore

Albus Dumbledore

Bilge adam. Serin kanlı, zeki, araştırmacı, mantıklı, kibar, güçlü. İyilerin dostu, karanlık büyücülerin düşmanı. Anlayışlı ve iyi bir öğretmen. Aklımıza daha fazla övgü kelimesi gelseydi onları da yazardık. Sihir dünyasının en saygın isimlerinden ve birçok otoriteye göre gelmiş geçmiş en iyi büyücü. Lord Voldemort’un en çok çekindiği sihirbaz. Muggle haklarının en büyük savunucularından. O da Gryffindorludur.

Dumbledore adını Rowling özenle seçmiş. Dumbledore, Latincede yaban arısı anlamına geliyor. İngilizcede ise bumblebee. İngilizcede bumble aroundetrafta dikkatsizce gezmek demek. Albus’un  anlamı da beyaz bu arada. Yani Rowling, etrafta dikkatsizce gezinen beyaz yaban arısı anlamını bu iki kelimeye sığdırmış.

Patronusu anka kuşuydu.

Lord Voldemort

Lord Voldemort

Tom Marvolo Riddle. Safkan Rejimi Hareketinin lideri. Adeta bir nazi, bir kafatasçı. Bu arada kendisi bir melezdir. Ne kadar da ikiyüzlü bir siyasetçi profili var değil mi? Tarihin gördüğü en kara, en korkunç büyücü. Harry’nin annesi ve babasını öldürdükten sonra bebek Harry’yi de öldürmeye çalışır. Avada Kedavra laneti Harry’nin alnında geri teper. Hatta bu olaydan sonra gücü zayıflamıştır.

Harry Potter Karakterleri Dumbledore sayesinde okula girer. Çatal dillidir. Slytherin’e yerleştirilir. Zekası, yeteneği, çalışkanlığı ve yakışıklılığıyla tam anlamıyla örnek öğrenci olmuştur. Herkes ona hayranken yalnızca Dumbledore ondan şüphelenmektedir. Daha öğrenciliğinden bile tarikat lideri gibi olmuş, Ölüm Yiyenler ona biat etmiştir.

Doğumundan sonra annesi adını koyar, sonra da ölür. Senelerce annesini ve babasını araştırır. Babasının Muggle olduğunu öğrenince babasını, babaannesini ve dedesini öldürür. Adını değiştirir. Artık Tom Marvolo Riddle değil, Lord Voldemort’tur.

Bir yanıt yazın