Blog

Harry Potter Liderliğinde Dumbledoreun Ordusu

Dumbledore'un Ordusu

Harry Potter Liderliğinde Dumbledoreun Ordusu

J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisindeki bir öğrenci grubuna verilen isimdir, Dumbledoreun Ordusu. Harry Potter’in Zümrüdüanka Yoldaşlığında kurulmuş Karanlık Sanatlara Karşı Savunma grubudur.

Dumbledoreun Askerleri Lord Voldemort İle Mücadele Halindedir

Dumbledoreun Ordusu, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun Yüksek Müfettişi ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi eğitmeni Profesör Umbridge karşı kurulmuştur. Grubun ana hedefi S.B.D. sınavına hazırlanmak ve büyüleri öğrenmektedir. Zamanla grubun ana hedefi Lord Voldemort’a karşı üstünlük kurmak olmuştur. Grubun çalışmaları başarılı şekilde devam etmiştir. Grubu kurma fikri Hermione Granger tarafından ortaya atılmıştır. Hermione, grubun öğretmeninin Harry Potter olmasını istemiştir. Bunun nedeni ise Sihir Bakanlığının Dumbledore’nin bir çeşit öğrenci ordusu kurmasından çekiniyor oluşudur ve bu duruma müdahale edecek olmasıdır. Öylesi bir gelişmeden en çok Harry Potter çekinmektedir. Çünkü kendisinin yalancı, Dumbledoreun ise bunak olduğu söylenecektir. Grup, İhtiyaç Odası’nda buluşmaktadır.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.16 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Dumbledoreun Ordusu Son Kez Birleşmiştir

Grup nihayetinde Cho Chang’in arkadaşı Marietta Edgecombe’nin grubu Profesör Umbridge’e şikâyeti sonrası yıkılmıştır. Grubun elebaşı olarak Harry Potter gösterilmiştir. Dumbledore, odasında bir nevi hapsedilmiş ve orada ifadesinde grubu kendisinin kurduğunu söyleyerek Harry’i kurtarmıştır. Ordu son kez Lord Voldemort’un Harry Potter’i öldürmek istemesi sonra birleşmiştir.

Harry Potter Dumbledoreun Silahlı Kuvvetleri Üyeleri

HP5D 7969 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry Potter

Teyzesinin yanında büyüyen Harry Potter on bir yaşındayken Hogwarts’ta eğitim almaya başlar. Çocuk denilecek yaşta Voldemort’un saldırısına uğramıştır.  Avada Kedavra lanetinden sağ kurtulmayı başaran tek kişi olma özelliğini taşımaktadır. İlerleyen yıllarda Harry Potter ile Lord Voldemort arasındaki rekabet daha doğrusu savaş durmadan devam eder. En son yapılan düelloda Harry Potter, Voldemort’u yenerek onu öldürür.

HP5D 3297 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hermione Granger

Cadılık ve büyücülük dünyasının unutulmaz kahramanlarındandır. Hermione dostluk ve cesarete çok fazla önem vermektedir. Hermione, Dumbledoreun Ordusunun kuruluşundaki öncülerden birisidir. Harry Potter’dan sonra ikinci geldiği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma harici her konuda sınıfının hep en iyisi olmayı başarmıştır.  Bunun nedeni Hermione’nin çok zeki ve çalışkan olmasıdır.

HP5D 2162 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ron Weasley

Safkan büyücü olan Ron Weasley, Harry Potter’in en yakın arkadaşı ve dostudur. Tutuk birisi gibi gözükse de sevdikleri için her türlü şeyi göze alarak tepkiyi koyar. Harry ile birlikte başlarda Hermione’yi ukala bulsalar da seri ilerledikçe sıkı arkadaş olurlar, hatta Ron ile Harry birbirine âşık olur. Üç başlı canavarın elinde olan felsefe taşı için mücadele ettiler. Felsefe taşını ele geçirdikten sonra Lord Voldemort’u etkisiz hala getirdiler.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.15 e1645180360591 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hannah Abbott

Harry Potter ile birlikte aynı yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na başlamıştır. Seçmen Şapka tarafından incelenip Hufflepuff evine yerleştirilen yeni dönem öğrenciler arasında ilkti. Hogwarts’ta yaşanan gelişmelere normal bir öğrenci gözüyle bakmıştır. Hogwarts Savaşına katıldıktan sonra Hannah Abbott, geri kalan eğitimini tamamlamak için Hogwarts’a döndü. Hogsmeade’deki Leaky Cauldron Pub’ın ev sahibesi olmayı tercih etti. İlerleyen dönemlerde şifacı olmak istedi ve bu konuda eğitim aldı.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.17 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Katie Bell

Katie Bell, Gryffindor öğrencisidir. İkinci senesinde Quidditch takımına katılmıştır. Okuldaki altıncı senesinde ise Dumbledoreun Ordusu’na dâhil olmuştur. Harry Potter’in altıncı yılında Hogsmeade’da Üç Süpürge’de bulduğu lanetli gerdanlığı Hogwarts’a sokacağı sırada yanlışlıkla temas ederek lanetlenmiştir.

Terry Boot

Ravenclawlı Harry’nin senesinde öğrencidir, Terry Boot. Anthony Goldtein ile Michael Corner’in sıkı dostudur. Lockhart’ın düelle kulübünde Harry’nin okuldaki ikinci senesinde tanışmıştır. Zümrüanka Yoldaşlığında Dumbledore’nin Ordusunun toplasına Domuz Kafası Barında ilk kez katılım göstermiştir. İhtiyaç Odasında gerçekleştirilen bir toplantıda Hermione’nin üyelere dağıttığı Galleonlardan çok etkilenmiştir. Harry Potter Hogwarts Expressi’nde pusuya düşürüldüğünde ona yardım eden Dumbledoreun Ordusu’nun üyelerindendir.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.17 2 e1645180803679 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Lavender Brown

Lavender Brown, Gryffindor öğrencisidir ve Harry Potter ile aynı dönemdir. Gryffindor’dan Parvati Patil’in yakın arkadaşıdır. Her ikisi de Profesör Trelawney ile yakın ilişki içindedir ve ihtiyaç anında profesöre destek olurlar. Lavender başlarda Sihir Bakanlığı tarafından Harry Potter hakkında söylenenlere inanmış fakat daha sonra Dumbledoreun Ordusuna girmiştir. Lavender, Voldemort ile Ölüm Yiyenlerle yapılan son savaşta Fenrir Greyback saldırıya uğramıştır. Saldırı sonucunda hayatını kaybetmiştir.

HP5D 16207 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Cho Chang

Cho Chang, Harry Potter’in ergenlik aşkıdır. Ravenclaw’ın Quidditch Takımında Arayıcı (Seeker) pozisyonunda oynamıştır. Quidditch alanında Harry Potter ile aralarında tatlı bir rekabet yaşanmıştır. Üçbüyücü Turnuvasının ikinci yarışmasında Kara Göl’de Deniz halkı tarafından rehin alınmıştır. Cho Chang’ın patronusu kuğudur.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.17 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Michael Corner

Michael Corner, Rawenclawlı Harry yılından öğrencidir ve Terry Boot ile Anthony Goldstein ile yakın arkadaştır. Corner, Slughorn’un toplarında öğrendiği sihirleri yapan en başarılı öğrenciydi. Corner, Voldemort ile yapılan son savaş öncesi Harry’e tepki gösterip onu yumuşatan öğrenciler arasındadır.

Colin ve Dennis Creevey

Colin Creevey tutkunluk derecesinde Harry Potter hayranıdır. Okuldaki ilk senesinde Harry Potter ile fotoğraf çektirip, fotoğrafı imzalatmak istemiştir. Dennis ise bir keresinde şatoya giderken göle düşer. Bunu çok güzel bir duygu olduğunu Colin’e söyler. Colin Creevey Hogwarts savaşında hayatını kaybetmiştir.

Marietta Edgecombe

Dumbledoreun Ordusuna arkadaşı Cho Chang’ın ısrarı sonrasın katılmıştır. Marietta Umbridge’nin ajanı olarak gruba ihanet etmiştir. Marietta karakteri filmin tanıtım sitesi ile bazı ürünlerde gözükse bile filmde hiçbir sahneden yer almamıştır.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.16 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Justin Finch-Fletchley

Harry Potter ile aynı yıl okula başlamıştır. Hufflepuff öğrencisidir ve Muggle doğumludur.

HP5D 4848 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Seamus Andrew Finnigan

Seamus’un babası Muggle, annesi ise cadıdır. Annesi babasına evlendikleri ana kadar büyücü olduğunu söylememiştir. Harry ile aynı dönem başka bir Gryffindor öğrencisidir. Harry Potter bir ara küs kalmış fakat sonra barışmıştır. Dumbledoreun Ordusu’nun son toplantısına katılmıştır.

Anthony Goldstein

Domuz Kafasındaki Dumbledoreun Ordusu’nun ilk toplantısına Michael’a eşlik ederek katılmıştır. Hogwarts Expreesi’nde pusuya düşen Harry’e yardım eden birkaç Dumbledoreun Ordusu üyesinden birisidir.

HP5D 5095 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Neville Longbottom

Neville Longbottom’un ailesi güçlü bir seherbazdır. Longbottom unutkanlığı yüzünden kaliteli büyü yapamıyordu. Severus Snape’nin onu sık sık cezalandırdığı bilinmektedir. Dumbledoreun Ordusu üyesi olarak Harry Potter savaşlarındaki cesareti nedeniyle büyük takdir toplamıştır.

HP5D 4910 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Luna Lovegood

Kimsenin göremediği Testral’leri  Harry Potter ile birlikte görebilmektedir. Ginny ile aynı yıl Hogwarts’ta eğitime başlamıştır. Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley, Neville Longbottom  ve Ginny Weasley ile birlikte Sihir Bakanlığında Ölüm Yiyenlerle savaşmıştır. Hogwarts Savaşında da büyük başarılar göstermiştir.

WhatsApp Image 2022 02 18 at 10.55.18 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Padma Patil

Zümrüdüanka Yoldaşlığında Padma ve kız kardeşi Dumbledoreun Ordusu’na katılır. Okuldan alınan kardeşler Ölüm Yadigârlarında Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı yapılan son savaşa katılmak için geri dönerler.

WB F5 ParvatiPatil CloseUpFilmStill HP5D 5684 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Parvati Patil

Gryffindorlu’dur. Okuldaki beşinci senelerinde Dumbledoreun Ordusu’na katılmışlardır.

HP5D 5757 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Dean Thomas

Okuldaki altıncı senesinde Quidditch kovalayıcı görevini üstlenmeden önce son derece mutlu olan Thomas Katie’nin oyuna dâhil olmasıyla hayal kırıklığına dönüştü.

HP5D 3345 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Fred ve George Weasley

Harry Potter en yakın arkadaşı olan Ron’un ikiz ağabeyleridir, Fred ve George Weasley. Harry’ye çapulcu haritasını vererek gizli geçitlerin yerlerini öğretirler. Serinin son kitabında George tek kulağını kaybeder. Gene son kitapta Fred Weasley Ölüm yiyenler ve Voldemort ile yapılan savaşta hayatını kaybetmiştir.

HP5D 4726r Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ginny Weasley

Ron’un kız kardeşidir ve Harry Potter’e âşıktır. Kendisine ait bir süpürgesi yoktur. Öğrenci olarak büyük kardeşlerinden çok daha başarılıdır.

 

 

Bir yanıt yazın