Blog

TURUNCU, ZEKİ VE SEMPATİK AİLE; WEASLEY’LER!

TURUNCU, ZEKİ VE SEMPATİK AİLE; WEASLEY’LER!

TURUNCU, ZEKİ VE SEMPATİK AİLE; WEASLEY’LER!

Büyü dünyasının sempatikliği ile kardeş sayısıyla kafa karışımına sebep olan, Weasley Ailesi!

Muggle dünyasına ilgi duyan, aslında büyücü olmayanlardan farklı görünmeyen bir aile olarak seride yerini alan Weasley’ler, kızıl saçlarıyla oldukça dikkat çekiyorlar. Gelin hep birlikte safkan ailemizin bireylerini inceleyelim.

arthur Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

ARTHUR WEASLEY:

Ailemizin ilk üyesi cesur ve ailesine düşkün baba Arthur Weasley. Arthur, Sihir Bakanlığı’nda Sahte Savunma Büyüleri, Koruyucu Nesneleri Bulma ve El Koyma Bürosu’nda çalışıyor. Ancak çalıştığı yerin öneminden önce, baba tavrını, çocuklarını ayırmaksızın herkese aynı sıcaklıkla gösteren bir karakter. Harry Potter’ a karşı her şekilde korumacı olması, içimizi ısıtan başka bir hissi yansımıştır. Her ne kadar kıyafet ve görünüşü ile fakir bir muggle gibi görünse de aslında soyu safkan bir aileden gelir. Diğer safkan büyücüler için elit olmanın ne kadar önemi varsa, Weasley ailesi, bunun tam tersi bir durumun da yaşanabildiğinin kanıtı.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda aktif olarak gördüğümüz Arthur, oğlu Ron sayesinde Harry Potter ile büyük bir heyecan ile tanışmıştı. Ve nereden bilecekti Harry’nin rüyaları sayesinde hayatta kalacağını? Aslında o kadar zor dönemlerden geçmelerine rağmen ailesini daima bir arada tutmayı başarmıştır.

Küçük bir dipnot: Arthur Weasley yılan Nagini’ nin saldırısından sağ çıkamayacaktı. Ancak Ron’un Harry’nin yalnızlığı gibi hissetmemesi için senaryo değiştirildi. Bu sayede Arthur hayatta kaldı. En azından Harry için, bir baba figürü daha eksilmemiş oldu.

MOLLY WEASLEY:

Ailemizin en koruyucu meleği, hareketleriyle içtenliğini gördüğümüz ve hissettiğimiz kadın, anne Molly Weasley’ dir. Gryffindor’da tanışan Arthur ve Molly, okul bitince geniş bir ailenin tomurcuklanmasını başlattılar. Seri boyunca sabırlı bir ev kadını olarak tanıdığımız Molly, çocukları söz konusu olduğunda Gryffindor aslanından farklı sayılmıyor. Bellatrix Lestrange’in Ginny’e olan atağından sonra Bellatrix’i öldürmesiyle öfkesinin gücünü görmüş olduk. Derinden bir ‘’ohhh olsun!’’ dediğinizi duyar gibiyim.

Safkan bir aileden gelen Molly, Harry Potter’a her zaman ayrıcalıklı davranmıştır. Harry’nin, Ron ile büyümesi kendisini ne kadar mutlu etse de, içinde oluşan tüm tedirginliklerini yüzüne yansıtmıştır.

Akılda kalıcı sahnelerden en önemlisi ise 9 ¾ (dokuz üççeyrek) numaralı peronda, Harry’e yardım ederek birçok izleyicinin gönüllerine sıcacık bir görüntü yaşattı. Hüznünü gizlemeye çalışsa da Harry, her zaman Molly’ nin kendisine karşı gösterdiği annelik duygusunu hissetmiştir. Sizde biliyorsunuz ki Harry Potter’a karşı yapılan her nazik davranış, içimizi yumuşatmaya yetiyor, öyle değil mi?

Prof. Gilderoy Lockhart’ a karşı olan hayranlığını, flörtöz konuşmalarıyla yansıtan ve bu sayede sempati kazanmaya devam eden Molly, oğlu Fred’in ölümüyle birlikte hüznü de beraberinde getirmiştir.

molly Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
ron Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

RON WEASLEY:

Weasley ailesine duyduğumuz sempatinin asıl sahibi tabii ki Ron Weasley. Harry ile olan mükemmel dostluğuyla birlikte tanıdığımız Ron, serinin başlarında içinde ki gizli gücün farkında değildir. Ancak seri ilerledikçe çocukluğunu tanıdığımız Ron, aslında Hermonie ile birlikte büyüyerek, olgunlaşmıştır. Cesurca hareketleri ve sivri zekâsıyla bütünleştirdiği davranışlarıyla biz Harry Potter hayranlarının sevgisini çoğalttı.

Hermonie ile dostluğunun değişmesi daha ileri seviyeye geçerek aşka dönüşmesiyle birlikte izleyicide heyecan yarattı.

GİNNY WEASLEY:

Serinin başından bu yana sessiz kişiliği ve cesareti ile biz izleyicileri düşündüren küçük kardeş. Ailenin tek kız çocuğu olan Ginny, karakteriyle diğer kardeşlerden daha ciddi ve daha soğukkanlı. Öyle olmalı ki bu tavrıyla Harry Potter’ı bile etkiledi.

Lord Voldemort’un lanetiyle karşı karşıya kalan Ginny Gryffindor binasının zeki öğrencileri arasında.

ginny Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
fred george scaled Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

GEORGE / FRED WEASLEY:

  Munzurluk konusunda tahtlarını kimseye kaptırmayan yaramaz kardeşler George ve Fred. Seri boyunca şakacı hareketleriyle yüzümüzde bir tebessüm olmasını sağlayan ve ne olursa olsun birbirlerinden asla ayrılmayan ikiz kardeşler, aynı zamanda zekâları ile kendilerine her fırsatta hayran bırakmışlardır. Kim istemezdi ki onların kurduğu şaka dükkânında vakit geçirmeyi?

Anne Molly’nin her durumda birbirlerine karıştırdığı ikiz kardeşler, Harry Potter’ı hiç bir durumda yalnız bırakmamışlardır. Gryffindor binasının büyük ve zeki öğrencileri, kural tanımaz davranışlarıyla tüm zor durumların üstesinden gelmişlerdir. Ta ki serinin sonunda George, Fred’e veda edene kadar…  Gözyaşlarımız pıt pıt!

WİLLİAM ARTHUR BİLL WEASLEY:

Turuncu Weasley ailesinin yakışıklı ve karizmatik oğulları Bill Weasley, Gryffindor’dan mezun bir öğrencidir. Yanağında ki yara iziyle bilinen Bill, seri boyunca birkaç kere görünen bir kardeş.

Zümrüdüanka yoldaşlığının önemli bir parçası olan Bill Weasley, aynı zamanda Ateş Kadehi serisinde karşımıza kibar ve çıtkırıldım tavrıyla ile ön planda çıkan Fleur Delacour ile beraberdir.

Mısır Gringotts Bankası’nda Lanet Kırıcı olarak görev yaptığı sırada, İngiltere’ye dönmek zorunda kalır. Şans bu ki Fleur ile karşılaşır ve kendisine İngilizce öğrenmesine yardımcı olabileceğini belirtir. Bu sayede aralarında yakınlık başlar ve devamıyla birlikte evliliğe kadar giderler.

Fleur’un ne kadar kibar ve kırılgan olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Ancak şaşırtıcı olan naif bir kız olarak gördüğümüz Fleur, savaş yaklaştıkça olgun bir kadın olarak karşımıza çıkmış ve Harry Potter ve tüm büyücü âlemi için bütün zorlukların üstesinden Bill ile birlikte gelmeye başarmıştır. Unutmayın ki Potter hayranı her genç kız, Ateş Kadehi çıktığı zaman, Fleur’un koridordaki cilveli yürüyüşünü taklit etmeye çalışmıştır. Bu da kızlar arasında ki küçük bir sır!

bill fleur Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
aile Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

CHARLİE WEASLEY:

Ejderhalar deyince akla gele, kardeş olarak satırlarda yerini alan kişi Molly ve Arthur’un bir diğer oğlu Charlie Weasley’dir.

Ateş Kadehi’ nde adını sıklıkla duyduğumuz Charlie Weasley’i, filmde görmek nasip olmadı. Ancak Harry’e olan yardımları biz Potter hayranlarının içini, kendisini görmüş kadar rahatlattı.

Hatırlar mısınız bilmem ama Hagrid’in ejderhası Norbert vardı. Hagrid’in sakalını öksürerek yakmasıyla hepimizi mutlu etmişti küçük ejderha. İşte o Norbert, Ron’un ağabeyi Charlie’nin kontrolü altına alınmıştı. Korkutucu olarak gördüğümüz bir sahne daha vardı ki 3 büyücü turnuvasında ki 4 ejderhayı görev yerine getiren kişi Charlie’dir.

Charlie Weasley, sadece ejderhalarla tanıdığımız mezun bir Gryffindor öğrencisi değildir. Aynı zamanda Hogwarts öğrencisi olduğu sıralarda, efsanevi bir Quidditch arayıcısıydı. Gryffindor’un puanını yükselten başarılı bir öğrenci daha!

PERCY İGNATİUS WEASLEY: 

Anne Molly Weasley’in diğer kardeşlerden önde tuttuğu, ancak hiçbir zaman verdiği değerinin karşılığını göremediği tek oğludur.

Çalışma azmini ve disiplinini her fırsatta görebildiğimiz Percy Weasley, bir dönem okulda sınıf başkanlığı ve öğrenci başkanlığı da yapmıştır. Sert bir çalışma disiplini devam etmiş olmalı ki Sihir Bakanlığı’nda Uluslararası İlişkiler bölümünde yer aldı. Hatta çalışma durumunu daha ileri bir boyuta taşımış olacak ki Sihir Bakanı Cornelius Fudge ’ın asistanlığına kadar yükselmiştir. Bu durum Harry ve Ron’un, Voldemort’un tarafına geçildiğini düşündürtse de aslında Percy, sadece yüksek bir yerde çalışma azmi nedeniyle yaşanan olaylara tepki vermiyordu. Tabii bu tepkisizlik bütün Potter izleyicileri için sevimsizlik içeren bir durum. Nasıl bir Weasley bireyi Harry Potter’a destek vermek yerine tarafsız kalabilir ki! ?

Farklı bir durum daha var ki Percy, aslında kibirli bir Weasley. Bunun yanında Percy hiç bir zaman için kendi kardeşlerinin bile disiplinsizliğe göz yumabilen bir ağabey olmamıştır. Ne yazık ki bu durum, Harry içinde geçerlidir. Kuralcı ve çalışkan tavrıyla, her durumda örnek bir birey olmak istemiştir. Belki de Percy’i,  diğer Weasley’lerden ayıran negatif durumun sebebi budur.

percy Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın