Daily Prophet

Hogwarts’a Uzanan Taşlı Yollar

Hogwarts’a Uzanan Taşlı Yollar 1

Hogwarts’a Uzanan Taşlı Yollar

İngiliz yazar J.K. Rowling’i bir milyar dolarlık servet sahibi yapan daha da önemlisi tüm dünyada büyük bir üne kavuşturan Harry Potter serisi ve Hogwarts’a giden yolu, Daily Prophet okurları için kaleme aldık.

Harry Potter kitabının yazım süreci oldukça hayret verici. Günlük yaşamdaki ufak dertlerimizi çözmek için biz insanlar debelenip dururuz. Öyle zamanlar olur ki, dertlerimizi çözmek için tüm yolları deneriz ama çözüm yolları yüzümüze kapanır. İşte tüm bu kapılar yüzüne kapandığı anda J. K. Rowling büyük bir başarıya imza atarak kendisini mükemmel bir yolculuğun içinde buldu. Bu öyle bir serüvendi ki, sonunda kendisini büyük bir üne ve paraya kavuşturdu.

Hogwarts’a Uzanan Taşlı Yollar 2

İlk Kaleme Aldığı Hikâyesinin Adı “Tavşan”

J.K. Rowling 31 Temmuz 1966 yılında İngiltere’de doğmuştur. Bozuk gözleri ve silik karakteriyle tam anlamalıyla başarısız bir çocukluk geçirmiştir. Çocukluğu kendisinden iki yaş büyük kız kardeşiyle kırlarda gezerek geçmiştir. Kız kardeşi Di, tavşanları çok fazla seviyordu ve en büyük tutkusu bir tavşan sahibi olmaktı. Bunu bir nebze olsun gerçeğe dönüştürebilmek için J.K. Rowling ilk kaleme aldığı öyküsüne “Tavşan” ismini vermiştir.

Kucağında Bebeği ile Bir Yaşam Hikâyesi

Haftalık 69 pound para yardımıyla zar zor geçinmeye çalışan Rowling, tam anlamıyla dibe vurmuştu. Şu anda ise karşımızda, zorlukların üstesinden gelmiş, güçlü ve zeki bir kadın var. Devletten aldığı işsizlik maaşı ile geçinmeye çalışan Rowling, bu parayla nasıl geçinebileceğini görevliye sormuş, görevliden ise bunu bebek yapmadan önce düşünmesi gerektiği cevabını almıştı. Bu cevap onu tam anlamalıyla hüsrana uğratmıştı. Hayattaki en büyük destekçisi annesini de kaybettikten sonra İngilizce öğretmenliği yapmak için Portekiz’e gitmiştir. Portekiz’de tanıştığı gazeteci Jorge Arantes, entelektüel yanı, kitaplarla arasının iyi olması ve yakışıklılığıyla Rowling’i çok etkilemişti. Arantes, adeta bir süper kahraman gibi onun hayatına girmişti. Sekiz hafta gibi kısa sürede evlilik kararı aldılar. Çünkü birbirlerine deliler gibi âşıklardı. Evlendikten kısa bir süre sonra yakışıklı gazeteci askere gitmişti. Askerden döndüğü zaman işini de kaybeden Arantes, bu esnada baba olacağının haberini almıştı. Arantes, çocuğa bakacak parası olmadığı için çocuğu aldırmak istemişti. Şiddetli tartışmalar sonrası Rowling gene yıkıma uğramış ve bir daha dönmemek üzere kardeşinin yanına İskoçya’ya gitmişti.

Hogwarts’a Uzanan Taşlı Yollar 3

Ve Harry Potter Yazılmaya Başlanır…

Rowling, bir gün Manchester’dan Londra’ya trenle giderken kafasında Harry Potter karakterini oluşturmaya başladı. Potter ismi ona hiç uzak değildi, çünkü çocukluk yıllarında bazı arkadaşlarının soy isimleri Potter idi ve Potter soyadına hayranlık duymaktaydı. Tren yolculuğunda başlayan Harry Potter hikâyesinin tamamlanması ise beş sene sürdü. 1995 yılında Felsefe Taşı el yazması olarak nihayet tamamlanmıştı ve sonrasında kitabını yayınevlerine yolladı. Fakat yayınevlerinden gelen cevaplar onu çok üzmüştü. Oldukça küçük bir yayınevi olan Bloomsbury, hikâyeyi beğendi ve basılması için karar verdi. Buradaki ilginçlik ise yayınevinin kadın yazar ismi yerine erkek ismini istemesi oldu. Bunun üzerine J.K Rowling markasını yarattı. Böylece Harry Potter serisi oluşturuldu. Okurlar için Hogwarts’a giden yol açıldı.

Harry Potter nasıl yazıldı sorusunun cevabı da bu şekilde verilmiş oldu. Tüm dünyada 65 dile çevrilen, 400 milyondan fazla satılan ve filmleri çekilen Harry Potter serisi J.K. Rowling’e 20 yılda 1 milyar dolardan fazla servet kazandırdı.

Bir yanıt yazın