Blog, Hogwarts

Ravenclaw’un 5 Önemli Karakteri

Ravenclaw 5 Önemli Karakteri

Ravenclaw’un 5 Önemli Karakteri

Rowena Ravenclaw

İlk olarak, Ravenclaw binasının kurucusu ve aynı zamanda zekâsıyla ünlü olan bir büyücüyle başlayalım; Rowena Ravenclaw. İskoçyalı ve safkan bir ailenin kızıdır. Akılcı yapısıyla öne çıkmış olan cadı Ravenclaw üstün zekasıyla, gençlik yıllarında, herkesi kendine hayran bırakmıştır. Zarif zekasıyla dikkat çeken güzel bir bina kurucusu.

Hani Harry, Hermonie ve Ron ’un okul merdivenleriyle verdiği yoğun çabayı hatırlıyor musunuz? Kafalarımızın karışmasına sebep olan, o büyülü değişken merdivenler… İşte o mükemmel yapının sahibi, tabii ki ünlü okul kurucusu, Rowena Ravenclaw. Hayal gücüne hayran kalmamak elde değil.

Şaşırtıcı bir özelliği daha var ki, Hogwarts’ın adının belirlenmesine katkısı, diğer kuruculara göre daha fazla.

Diğer okul kurucusu Helga Hufflepuff ile yakın arkadaş olan Rowena, kurnaz zekâsıyla ünlü olan Salazar Slytherin ile tatlı rekabeti hiç bırakmamışlardır.

Mantık üzerine kurmuş olduğu okul binasının öğrencileri, sıra dışı zekâya sahip olmakla birlikte, sınırsız bir hayal gücüyle, mükemmele yakın bir başarı elde etmişlerdir.

Rowena Ravenclaw’un sahip olduğu büyülü diademin anlamı çok etkileyici. Rowena, diademini takan kişinin, büyük bir bilgeliğe ulaşması ve sahip olduğu bilgeliğin artması için tacı büyülemiştir. Hani Voldemort ’un ruhunun bir parçasını taşıyan, o ünlü lanetli diadem…

Asasının yapısı: Sfenks kıl çekirdekli 11 ¼ inç alıç

Rowena Ravenclaw
Luna Lovegood

Luna Lovegood

Harry Potter filminin en sevimli karakterlerinden biri olan Luna, safkan aileden gelen bir cadıdır.

Ravenclaw binasının hayalperest öğrencisi, küçüklüğünde trajik bir şekilde annesinin ölümüne şahit olmuştur. Harry ile birlikte ölüme şahitlik ettikleri için, kimsenin göremediği Testral’leri görebiliyorlardı.

Güçlü ve cesur bir büyücü olan Luna, Harry’e olan desteğini, her fırsatta hissettiriyordu. Harry ile aralarında olan farklı ve tatlı iletişim biraz kafa karışıklığına sebep olsa da, sonradan tercihinin değişmesi, bizleri biraz üzmüş olabilir. Belki de Harry ile hoş bir çift olabilirlerdi… Yazarak hissettiremesek de, cümlenin sonunda ki küçük muzur tebessümü hayal edin değerli okurlar.

Daha sonra, Hogwarts’ın Quidditch takımının sarışın ve şaşkın bakışlı spikeri olmuştur. Babasıyla birlikte, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın önemli bir üyesi olan Luna Lovegood’un tuhaf hareketlerini, aslında babasından aldığını görünce, şaşkınlığımız biraz olsun azalmıştı.

Dumbledore’un Ordusu’nda ki cesaretli tavırlarıyla ise Neville Longbottom’u kendine hayran bırakmayı başarmıştı.

Asasının yapısı: 21 cm şeftali ağacından yapılmıştır. Özü Unicorn kuyruk kılıdır.

Garrick Ollivander

Mavi-bronz renklerin temsilcilerinden biri de, asa ustası Garrick Ollivander’dır. Hislerinin kuvveti, büyük zekâsıyla birleştiğinde, mükemmel bir Ravenclaw örneği.

Güçlü büyücülerin özelliklerini yansıtan asaları seçmelerine yardımcı olan Ollivander, son derece kibar ve naif bir kişiliğe de sahipti. Harry Potter, asa dükkânına ilk geldiğinde, nasıl korkmuştu, değil mi? Ancak Ollivander, nazik tavrıyla, Harry’nin gerginliğin görüp, ihtiyacı olan sakinliği hissettirdi. Hemen de yumuşacık olduk yine…

Böylesine kibar bir adamı korkutan bir sahne vardı ki, Voldemort ‘un, Mürver Asa’nın yerini sorguladığı zaman, gördüğü işkence…

Asa yapımına erken yaşta başlayan Ollivander’in mesleği, aslında aileden geliyordu. Ailesi, belki de dünyanın en iyi asalarını yapabilen bir soydu. Ve yetenekleri nesilden nesle geçip, sonunda Garrick’e ulaşmıştı.

Asaların güçlü özlerini, büyücülerin özelliklerine göre seçmesine yardımcı olan Ollivander, Harry’nin asasının Voldemort ‘un asasıyla ikiz yapıda olduğunu gördüğünde, şaşkınlığa uğramıştı.

Garrick Ollivander
Gilderoy Lockhart

Gilderoy Lockhart

Ravenclaw binasının eski öğrencisi, şimdi ise Hogwarts’ın burnu havada öğretmeni Gilderoy Lockhart, övülmekten mutluluk duyan bir karakter. Tehlikeli yaratıklarla yaşadığı anları ve onlara karşı verdiği mücadeleyi kaleme aldığı kitaplarıyla ünlü olan bir profesör.

Ne yazık ki bütün anıların hepsi, başka büyücülere aittir. Yaşadığı kahramanlık öykülerinin hepsi çalıntıdır. Anıları yaşayan büyücülerin hafızalarından silip, büyücüler tarafından fark edilmenin önüne geçmiştir. Bu sayede aradığı şöhrete yaklaşmıştır.

Sırlar Odası filminde ise farklı bir ironi olacak ki, Ron Weasley’nin kırık asasıyla yapmaya çalıştığı hafıza silme büyüsü ters tepkiye uğramasıyla, tüm hafızasını kaybetmiştir. Gördüğü tedavi sonrasında, ‘’Kimim Ben?’’ adında bir kitap çıkarmıştır.

Asasının yapısı: 9 inç kiraz ağacı özü ve ejderha kalbi çekirdeği

Cho Chang

Ateş Kadehi filminde, Harry’nin ona olan ilgisini görmezden gelerek,  Cedric Diggory’e kalbini kaptırdığı için bir küçük nefretimizi kazanan, akıllı bir Ravenclaw öğrencisi.

Safkan olmasının yanında, Quidditch takımının popüler Arayıcısı. Altı yaşında çok büyük bir Quidditch hayranı olan Chang, büyüdüğü zaman hayaline daha da yaklaşmış oldu. Ravenclaw zekâsıyla birlikte, takımına birçok başarı ödülü kazandırmayı başardı.

Harry Potter ise uğraştığı kötü olaylardan kalan zamanlarında sosyal hayatına yönelmek istedi ve ne yazık ki Cho’yu görüp kendi dikkatini dağıtmayı başardı. Fakat gözden kaçırdığı bir durum vardı ki; Cedric Diggory’nin dikkat çeken yakışıklılığı…

Yule Balosu’nda Cedric Diggory ile dans ettiği sahnede, güzelliği ile kendine hayran bıraktı. Ne yazık ki, Cedric ile son dansıydı. Üç büyücü Turnuvası’nda, Voldemort ‘un Cedric’i lanetleyip öldürmesiyle, Cho büyük bir üzüntüyle baş başa kaldı.

Cedric’in ölümüyle sarsılan Cho Chang, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda verdiği destekle, sempatimizi kazandı. Ta ki, Dolores Umbrige’in, Dumbledore’un Ordusu hakkında bilgi almak için, Cho üzerinde uyguladığı büyüyle gerçekleri söylemesinden dolayı, Harry’yle olan durumu daha gergin bir hal aldı. Daha sonra iyi bir arkadaş olarak, Voldemort’a karşı olan savaşta, cesaretinin gücünü gösterdi.

Cho Chang

Bir yanıt yazın