Hogwarts

Ollivander Dükkanından Sihirli Bilgiler

Sihirli Bilgiler

Ollivander Dükkanından Sihirli Bilgiler

Harry’nin Ollivander dükkanındaki büyülü macerasında; “Asa büyücüyü seçer, Bay Potter.” Ollivander’ın bu sözüyle asaların sihirli dünyası ile tanışmış olduk.

Bu sözü ilk duyduğumuzda Harry’nin şaşkın yüz ifadesi eminiz ki asaları tarafından henüz seçilmeyen tüm cadı/büyücülerimizde de yer almıştır. Peki asalar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz, gelin hep birlikte Ollivander’ın asalar hakkında verdiği bilgileri inceleyelim. Ollivander, her asanın eşsiz olduğunu, karakteristik özelliklerini yapıldığı ağaçtan ve özünü ise geldiği sihirli canlıdan aldığını söylemektedir.

blog ollivanders02 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Ollivander Dükkanından Sihirli Bilgiler Ayrıca, asalar sahipleri ile eşleştikten itibaren yeni şeyleri kullanıcılarına öğretirken onlardan bazı şeyler de öğrenirler. Ollivanders bu konu hakkında;

“Okuyucular şunu aklında tutmalıdır ki; her asa yapıldığı ağacın, özünün ve sahibinin tecrübelerinin ve kişiliğinin bir bileşimidir. Bu faktörlere göre her bir asa bir diğerine göre denk ya da daha üstün olabilir bundan dolayı yazının geri kalanı bu oldukça karmaşık konuya ancak genel bir bakış olabilir.” sözlerini söylemiştir.

blog ollivanders03 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Asaların eşsiz hale getiren faktörlerden ikisi de uzunluk ve esneklik konularıdır. Çoğu asa yapımcısı asa uzunluğu hakkında sahibinin cüssesine göre paralel olarak seçer demişlerdir. Fakat, Ollivander’ın tecrübelerine göre ise uzun asalar, uzun boylu büyücülerin eline yakışsa da daha rahat çarpıcı türde büyüler yapan, yüce kişiliğe sahip büyücüleri seçme eğilimindedir. Daha zarif ve şık büyüler yapan büyücüleri ise orta boy asalar seçmektedir. Karakterinde bazı eksiklik bulunan büyücüleri ise çoğunlukla kısa boyda olan asalar tarafından seçilmektedirler. Asa ve kullanıcısının uyumu, değişikliklere duyduğu istekleri ise asanın sert veya esnekliği ile ilgilidir.

Ollivander ile yaptığımız sihirli görüşmeden aktarıcaklarımız şimdilik bu kadar cadı/büyücüler.

Diagon Yolu’ndaki Ollivander dükkanına gidemeyen cadı/büyücülerimiz çok yakında “OLLIVANDER’S ASALARI” kısmına cisimlenerek asalar tarafından seçilme şansını bulacaksınız…

Sihirli Günler

One thought on “Ollivander Dükkanından Sihirli Bilgiler

  1. Beren dedi ki:

    Demek ki dolores Umbridge karakterinde eksiklikler olduğu için bu kadar kısa bir asası var…

Bir yanıt yazın