Hogwarts, Blog

Hortkuluklar

Hortkuluklar hortkuluk

Harry Potter Hortkuluklar

h01 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry Potter hortkuluklar tarihte ilk olarak Herpo the Foul’un (İğrenç Herpo, Hilekâr Herpo) yaptığı büyü: hortkuluk. Hortkuluk, bilinen en kara büyüdür. O kadar kötü bir büyüdür ki hortkuluktan bahsetmek bile yasaktır. Hortkulukları incelemeden önce gelin hep beraber Herpo the Foul’u kısaca tanıyalım.

Hortkulukların mucidi olan kara büyücü Herpo’nun hortkuluklarına ne olduğu bilinmemektedir, belki de hala aramızdadır. Antik Yunan büyücüsü Herpo bilinen ilk basiliski de yaratmıştır. Çatal dillidir. Salazar Slytherin’in atası olabilir. Çok zekidir. Herpo, o kadar iyi bir büyücüdür ki ilk basiliski bir kurbağanın altında duran tavuk yumurtası sayesinde yaratmıştır. Yaratmakla kalmayıp eğitmiş, evcilleştirmiştir. Ama maalesef kendisini kötülüğe adamıştır. Harry Potter’ın ve serinin en büyük baş belalarına, Voldemort’un hortkuluklarına ilham kaynağı olmuştur.

Şimdi de hortkulukların ne kadar kötü bir büyü olduğu hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım. Hortkuluk, ölümsüz olmak için yapılır. Büyücü, bu en kötü büyüyü yapmadan önce en kötü şeyi yapmalıdır: birini öldürmelidir.

Her hortkuluk için kendi ruhundan bir parçayı bir cisme ve canlıya saklar. Cisim veya canlı yok edilene kadar büyücümüz ölümsüz olarak kalır. Ama bu yok ediş maalesef çok kolay değil. Hortkuluk yok etmek için özel bir sihir gereklidir.

Sürekli ne kadar kötü bir büyü olduğunu söylüyoruz ya, hortkuluk yapan büyücü bile ruhundan, karakterinden ve görüntüsünden ödünler verir. Voldemort’un yakışıklı Tom Riddle’dan sonra o çirkin görüntüsü boşa değil. Parçalanan ruhu güçsüzleşir. O kadar karışık bir büyü ki hortkulukları yok edince büyücüsünün öldüğünü söylesek de ruhu tamamen yok olmaz ve Limbo’da hapsedilir.

Voldemort’un Hortkulukları

Şimdi de gelelim Voldemort’un 7 hortkulukuna. Voldemort, Herpo’dan sonra hortkuluk yapan tek büyücü olarak bilinir. Onun kadar hortkuluku olan bir başka büyücü yoktur. Biraz önce de söylediğimiz gibi, hortkuluklar kolay yok edilen şeyler değildir. Özel sihirler gerekir.

Harry Potter, sadece ilk hortkuluku Tom Riddle’ın yani Voldemort’un yalnızca günlüğünü yok edebilmiştir. 4 tanesi de savaş sırasında yok edilebildi. İkisi basilisk dişiyle, üçü Gryffindor’un kılıcıyla yok edilmiştir. Birisi fiendfyre ile istemeden yok edilebildi. Diğer hortkuluk ise hepimiz en için en ilginci, kimi zaman anlam veremediğimiz bir şekilde Harry Potter’dır.

Artık Voldemort’un hortkuluklarına göz atmanın zamanı geldi. Hortkuluk yapılma sırasına göre tek tek bilgi sahibi olalım.

h02 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Marvolo Gaunt’un Yüzüğü

Voldemort’un kötülüğünün önemli bir simgesiydi. Bu hortkuluk için babasını öldürdü. Gauntların kulübesinde muhafaza ediliyordu. Üzerinde siyah bir diriltme taşı vardı. Gryffindor kılıcıyla Dumbledore yok etmiştir. Lanetlidir, Dumbledore’un ölümüne sebep olmuştur.

hortkuluk 7 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Tom Riddle’ın Günlüğü

Belki de hepimiz için yeri başkadır. Harry tarafından yok edilen tek hortkuluktur. Voldemort, bu hortkuluk için Mızmız Myrtle öldürdü. Günlük, Slytherin’i serbest bırakma umuduyla Lucius Malfoy’un kullanımına verilmişti. Malfoy onun bir hortkuluk olduğunu bilmiyordu.

Günlük, kendi kendine yazı yazarak elinde tutanla konuşabiliyordu. Harry, onu bir basilisk dişi ile yok etmiştir. Harry’nin o kocaman dişi günlüğe batırdığı sahnenin hepimizin gözünün önüne gelmiş olması lazım.

hortkuluk 6 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Helga Hufflepuff Kadehi

Basilisk dişiyle yok edilen ikinci hortkuluk. Hermione tarafından yok edildi. Voldemort bunun için Hepzibah Smith’i öldürmüştür. Hogwarts savaşı sırasında yok edildi.

hortkuluk 5 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Salazar Slytherin’in Madalyonu

Gryffindor kılıcıyla yok edilen bir başka hortkuluktur. Yapmak için bir Muggle öldürmüştür. Ronald Weasley yok etmiştir.

hortkuluk 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Ravenclaw’ın Diademi

Eski renksiz bir taç. Bir Arnavut’u öldürdükten sonra hortkuluk yapılmıştır. Kitapta (Melez Prens) fiendfyre büyüsüyle yok ediliyor. Filmde hem fiendfyre hem de basilisk dişiyle. Bazılarımızın bu yüzden kafası karışmamıştır desek pek doğru söylemiş sayılmayız.

hortkuluk 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Harry Potter

Voldemort’un son hortkuluku. Harry Potter’ın, Voldemort’un hortkuluku olması kadar ilginç bir şey daha varsa o da bu hortkuluku yok edenin Voldemort olmasıdır. Bunun kadar ilginç bir şey daha varsa o da Voldemort’un bu işi bilmeden yapmasıdır.

Voldemort, Harry’nin ailesini öldürdüğünde Harry’yi de öldürmeye çalışırken yüzünde yara iziyle bir hortkuluk yapmıştır. Büyü, mürver asa ile yok edilmiştir. Yalnızca hortkuluk değil, Harry’nin bir nevi imzası olan yüzündeki yara siliklemiş ve yara izi acısı da yok edilmiştir. Voldemort, bu yara izi sayesinde Harry ile telepati kurabiliyordu.

hortkuluk 4 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri
  • Nagini Yılanı

Bertha Jorkins cinayetiyle hortkuluk yapıldı. Harry’den başka tek canlı hortkuluk oydu. Voldemort’un hayran olduğu bir hortkuluktu. Neville Longbottom’un eliyle yine Gryffindor kılıcıyla yok etmiştir. Nihayet Voldemort, ölümsüzlüğünü kaybetmiştir.

hortkuluk 3 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın