Hogwarts, Blog

Hogwarts’ın En Çok Sevilen Karakterleri ve Gerçek Dünyaları

Hogwarts’ın En Çok Sevilen Karakterleri ve Gerçek Dünyaları

Hogwarts’ın En Çok Sevilen Karakterleri ve Gerçek Dünyaları

DANİEL RADCLİFFE- HARRY POTTER

DANİEL RADCLİFFE- HARRY POTTER

Büyücülük dünyasının Harry Potter karakterine hayat veren Daniel Radcliffe 23 Temmuz 1989 Londra doğumlu, başarılı bir oyuncu. Masmavi gözleri, eksik dişleri ve küçücük suratıyla, neredeyse birlikte büyüdük bile diyebiliriz.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun ihtişamlı kapısından girdiğinde tüm hayatı değişen sadece Harry Potter değildi. Daniel Radcliffe de, küçük yaşta adım attığı bu dünyadan, usta bir oyuncu olarak ayrıldı.

8 yıl boyunca, başarıyla üstlendiği Gryffindor öğrencisi Harry Potter karakteriyle, hem ekranlarımızda hem de başucu kitaplarımızda yaşayan Daniel, başka yapımlarda yer alsa da, biz hayranlar için daima Harry Potter olarak kalacak. Tek sorun artık yara izi olmayacak…

Harry Potter, alçakgönüllü oluşundan dolayı bir türlü kabul etmese de, tek başına Ölüm Yadigârlarını tamamlamıştı. Hepimizin odasında sakladığı Mürver Asa’nın da son sahibiydi. Böylesine bir güç, başka hangi karaktere verilebilirdi ki?

Daniel Radcliffe ’in Harry Potter dışında yer aldığı bazı yapımlar: Kayıp Şehir (The Lost City), Sihirbazlar Çetesi 2 (Now You See Me 2), Victor Frankenstein, Çakı Gibi (Swiss Army Man), vb…

EMMA CHARLOTTE DUERRE WATSON – HERMONİE GRANGER

EMMA CHARLOTTE DUERRE WATSON – HERMONİE GRANGER

15 Nisan 1990 Paris doğumlu güzel oyuncu Emma Watson,  Hermonie Granger karakterine hayat verdiğinde, daha 9 yaşındaydı. Öyle büyük bir yetenek ile devam etti ki, seri sonlanana kadar, adeta birlikte yaşadık… Evimizin küçük kızı Hermonie : ) .

Hogwarts Cadı ve Büyücülük Okulu’nun, yetenekli ve bir o kadar hırslı öğrencisi olarak başlayan eğitim hayatı, olgunluğu ve usta büyücülüğü ile noktalandı. Hogwarts Expresi ’nde, gıcık ve çokbilmiş tavırlarına, ne kadar sinir olmuştuk hatırlıyor musun?

Emma Watson’ın gerçek hayatında, Gryffindor öğrencisi Hermonie Granger karakteriyle benzerlikleri olduğunu söylesek, şaşırır mısın? Evet, aynen öyle!

Emma, Hermonie’ye göre hırsları olmayan, okul zamanlarını ders çalışmaktan ziyade oyunculuk üzerine eğlenceli derslere katılarak geçiren ve öfkesinden arınmış biri. Tüm bunlar bir yana, sessiz kişilikli ve arkadaşlarına da oldukça düşkün.

Emma Watson’ın Harry Potter serisi dışında yer aldığı bazı yapımlar şu şekilde: Güzel ve Çirkin(Beauty and the Beast), Saksı Olmanın Faydaları(The Perks of Being a Walflower)…

RUPERT ALEXANDER LLOYD GRİNT – RON WEASYLEY

RUPERT ALEXANDER LLOYD GRİNT – RON WEASYLEY

                24 Ağustos 1988 Harlow/ İngiltere doğumlu, turuncu saçlı, tatlı mı tatlı, her şeyden önemlisi çok sempatik ve oldukça koruyucu bir baba. Kim derdi ki, bizim şaşkın bakışlı sihirbazımız, büyüyüp koca adam hem de üstüne bir baba olacak diye? Söyleseler inanmazdık. Ta ki kucağında bebeğiyle paylaştığı, o harika fotoğrafı görünceye kadar…

Ron Weasley, Hogwarts’ın bize göre oldukça şirin karakterlerinden biriydi. Görüyoruz ki gerçek hayatında da aynı şirinlikte. Tutukluk yaparak konuşan Ron, Harry Potter’ın dostuydu. Birlikte büyüdüklerinden dolayı, gerçek hayatta Rupert ve Daniel en iyi dost.

Derste olmayan başarılarından çok, satrançta gösterdiği üstün yeteneği ile konuşulan, cesur bir Gryffindor öğrencisiydi. Gerçek hayatında ise oldukça disiplinli ve planlı. Oyunculuk kariyerini de, gün geçtikçe daha da geliştiriyor.

Bazılarımız için hala Ron Weasley olarak kalan Rupert Grint’in yer aldığı yapımlardan bazıları; Afacanlar İş Başında, İnto The White, Sevgili Hedefim,vb…

HELENA BONHAM CARTER – BELLATRİX LESTRANGE

HELENA BONHAM CARTER – BELLATRİX LESTRANGE

Çılgınlık ötesi kahkahasını, daha başlığı yazarken derinlerde hissettiğimiz Helena, 28 Mayıs 1966 Londra doğumlu, oldukça başarılı olan bir oyuncu.

Farklı görüntüsü ve kendine özgü giyim tarzıyla da, en az oyunculuğu kadar konuşulan güzel oyuncu Helena, Harry Potter serisinin gözbebeklerinden biri. Diyebiliriz ki; Voldemort ’tan sonra en iyi korkunç karakter, tartışmasız Bellatrix Lestrange.

Bellatrix Lestrange, değişik tavırları ve yüksek kahkahalı sesiyle, oldukça sevilen bir karakterdi. Ta ki İtalyan bıyıklı kuzeni Sirius Black’ı, Harry’nin gözleri önünde öldürünceye kadar. Onun dışında, bam telimiz olan Dobby’i de hiç acımadan öldürdü. İşte o zaman, tüm nefretleri üzerine toplamayı başardı.

Bellatrix Lestrange’in Hermonie Granger’a yaptığı işkence, gözlerimizden bir damla yaşı pıt diye düşürdü.

Kendi ölümü ise hiç tahmin bile edemeyeceği, büyücü Molly Weasley’nin elinden oldu. Mürver Asa’nın peşinde olan Lord Voldemort’a karşı bağlılığı da yarım kalmış oldu. Tüh!

Helena Bonham Carter, Bellatrix Lestrange karakterini öyle bir benimsemiş ki, gerçek hayatında durup dururken Bella gibi kahkaha atıyormuş. Saçları desen hala aynı kıvırcıklıkta. Ay ne tatlı kadın…

Helena Bonham Carter’ın Harry Potter dışında yer aldığı yapımların çoğu, 13 yıllık hayat arkadaşı Tim Burton’ın imzasını taşıyor.  Yapımlardan bazılar; Chalie’nin Çikolata Fabrikası, Sweeney Todd, Alice Harikalar Diyarında, Dövüş Kulübü…

EVANNA LYNCH - LUNA LOVEGOOD

EVANNA LYNCH – LUNA LOVEGOOD

                Luna Lovegood deyince hemen aklına pembe-mavi gözlük geldi, değil mi? Kibarlığı ile büyük bir sempati kazanan yardımsever Luna’nın huyları tamamen gerçek. 16 Ağustos 1991 İrlanda doğumlu oyuncu Evanna Lynch, tıpkı Luna Lovegood gibi. Hatta seri boyunca, karakterine çalışması bile gerekmedi.

Ünlü Yazar J.K. Rowling’in, yıllarca mektup arkadaşı olan Evanna Lynch, büyük şansı sayesinde Luna Lovegood karakterinin sahibi oldu.

Harry Potter’a olan bağlılığı ve Gryffindor aslanı şapkasıyla tanıdığımız Luna, oldukça yetenekli ve sakin bir büyücüydü. Aynı zamanda konuştuğu kişiyi de sakinleştirme özelliğine sahipti. Evanna, gerçek hayatında da oldukça sakin bir yapıda.

Evanna Lynch, Harry Potter serisinin sonlanmasıyla rol aldığı yapımlardan bazıları şöyle: Benim Adım Emliy, G.B.F. It Don’t Come Easy…

ROBBİE COLTRANE – RUBEUS HAGRİD

ROBBİE COLTRANE – RUBEUS HAGRİD

Kocaman bedeni, kocaman yanakları ve kocaman kalbiyle tanıdığımız, tanıyarak daha çok sevdiğimiz Hagrid, Harry Potter’ın koruyucu meleklerinden biriydi. Dumbledore’un sonsuz güvenini, asla kaybetmedi.

‘’Robbie Coltrane’’ ismine alışamadığımız kişi, bizim için hala Hagrid. 30 Mart 1950 doğumlu İskoç oyuncunun tam ismi, Anthony Robert McMillan.

Pofuduk Hagrid görüntüsünün, gerçek olmadığını biliyor muydun? Bizler de bilmiyorduk, sonradan öğrendik. Hagrid karakteri için Yaratık Efektleri bölümü animatronik bir kafa yaptı. Robbie Coltrane’in gerçek yüzü bir kalıba basıldı, hareketli gözler ve dudaklar eklendi.

Hagrid olarak görmeye alıştığımız Robbie Coltrane’in, farklı yapımlarda aldığı roller, oldukça şaşırtıcı. Örneğin; Ocean’s Twelve, Dünya Yetmez, Cehennemden Gelen, Boswell & Johnson’s Tour of the Western Isles.

GARY LEONARD OLDMAN – SİRİUS BLACK

GARY LEONARD OLDMAN – SİRİUS BLACK

                Harry Potter serisinin yakışıklı karakterlerinden Sirius Black’e hayat veren aktörün tam ismi, Gary Leonard Oldman. İtalyanları andıran bir tarz ile karşımıza çıkan Sirius, ilk zamanlarda neredeyse düşmanımız oluyordu ki, hakkındaki gerçekleri duyunca kıyıdan döndü.

Lily ve James Potter’ın yakın arkadaşı, aynı zamanda Harry Potter’ın vaftiz babasıydı. Sempatik gülüşü ve Harry’yi gördüğünde ışık saçan gözleriyle hayatımıza giren bir karakter.

Arkadaşlarının intikamını almak için gösterdiği çaba ile birlikte Harry ve Sirius, büyük belaları atlattılar. Ta ki acı dolu mücadeleye kadar…

Şahgaga ile özgürlüğe doğru kaçtıkları zaman, her şey ne kadar da güzeldi. Bellatrix Lestrange, Lord Voldemort’a olan bağlılığı daha ağır bastığı için, kendi öz kuzenini gözünü kırpmadan lanetledi. Ve Harry, yine ailesinden birini kaybetmiş oldu…

Gary Oldman’ı, gerçek hayatında da cool tavırlarıyla tanıdığımız için Sirius ile arasında ayrım yapmak pekte mümkün değil.

21 Mart 1958 Londra doğumlu sempatik aktörün rol aldığı yapımlar şu şekilde: En Karanlık Saat, Sevginin Gücü, Hannibal, Kara Şövalye, Çılgın Romantik.

Bir yanıt yazın