Blog

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

ZümrüdüAnka Yoldaşlığı

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Albus Dumbledore tarafından, Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenlerine karşı mücadele etmek için kurulmuş gizli bir örgüttür. Kara büyünün yükselen tehdidi karşısında bazı Seherbazlar dâhil olmak üzere çoğu büyücü ve cadı destek vermiştir. Karanlık Lord’un düşüşüne kadar onunla mücadele etmiş, zaferden sonra ise yerine getireceği bir görevi kalmadığından tasfiye edilmiştir

İlk başlarda muggle ve muggle-doğumlulara saldırılar düzenleyen Ölüm Yiyenler, zaman içerisinde “kanına ihanet edenler” olarak gördükleri, Yoldaşlık’ın sahip olduğu görüşten yana olan cadı ve büyücülere de saldırmaya başladılar. Buna karşılık mağduriyet yaşayan ve kendilerini tehlikede hisseden büyü dünyası sakinleri, aydınlık tarafın yanında olmayı tercih etti.

Yoldaşlığın dağılmışlığı ise fazla sürmedi, Lord Voldemort’un geri dönüşüyle beraber tekrar organize oldular. Bakanlığın onlara inanmamasından dolayı Harry Potter’ı kendi başlarına korumaya aldılar. Süregelen savaşta her zaman kilit rolleri Yoldaşlık üyeleri üstlendi. İlerleyen süreçte yeraltına çekilen örgüt, Hogwarts Savaşı’nda en ön saflarda yer aldı.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri kişinin kendi isteğine bağlı olarak seçilir. Kişinin mümkünse tam bir eğitim almış olması gerekli. Kişinin kişisel ve fiziksel özelikleri, güvenilirliği, kabiliyetleri ve sağlık durumları önemlidir. Yoldaşlığa katılan kişiler asıl yoldaşlık üyelerinin verdiği görevlere hazırlıklı olmalıdır.

Yoldaşlığın gece gündüz demeden iyilik uğruna canla başla çalışan hem eski hem de yeni üyelerinden bazılarına bakacak olursak. En tanınmış Yoldaşlık Üyeleri;

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

michael gambon Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Örgütün kurucusu ve aynı zamanda önderidir. İlk savaşta ve Esrar Dairesi’nde, Lord Voldemort’a kaşı savaşmıştır. Bir hortkuluğu yok etmiş ve Harry Potter’ı hortkuluklardan haberdar etmiştir. Nihayetinde Severus Snape tarafından, Astronomi Kulesi’nde, yaptıkları plan üzerine öldürülmüştür.

Alastor “Deli-Göz” Moody

La vita di Alastor Malocchio Moody Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Yoldaşlığın en eski üyelerinden ve Dumbledore’un en eski dostlarındandır. İlk Büyücü Savaşı’nda ve Esrar Dairesi’nde savaşmış, Harry Potter’ı korumak gayesi uğrunda Yedi Potterlar Savaşı’nda öldürülmüştür.

Kingsley Shacklebolt

kingsley shacklebolt Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Safkan bir büyücü ve Sihir Bakanlığı çalışanıdır. Esrar Dairesi’nde, Yedi Potterlar Savaşı’nda ve nihai Hogwarts Savaşı’nda savaşmıştır. Savaştan sonra kendisi yeni Sihir Bakanı olmuş, devrimci yeniliklere imza atmıştır.

Aberforth Dumbledore

s d9d2405993efeb3ffff237b6dcea3413c969f29e Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Yoldaşlığın en eski üyelerinden biri ve Albus’un kardeşidir. Malfoy Malikânesine Potter ve dostlarını kurtarması için Dobby’i göndermiştir. Daha sonra onları saklamış ve en sonunda Hogwarts Savaşı’nda savaşmıştır.

Alice & Frank Longbottom

longbottom Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Longbottom Ailesi, Birinci Büyücü Savaşı’nda Voldemort’a karşı mücadelede son derece yetenekli Seherbazlar ve enstrümantal figürlerdir. Yetenekleri ve sadakatleri için Longbottomlar, Dumbledore tarafından Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na katılmak üzere işe alınmıştır. Ne yazık ki, bu cesur bağlılığın sonucu iyi bitmeyecektir. Frank ve Alice, Bellatrix Lestrange ve bir Ölüm Yiyenler çetesi tarafından gerçekleştirilen Cruciatus Laneti tarafından delice işkence görmüştür. Hayatta kalsalar da Frank ve Alice, St. Mungo Hastanesi’ne bağlı kaldılar. Neville elinden geldiğince ziyaret etse de, ebeveynlerden hiçbiri oğullarını tanımıyordur. Filmde fazla görünmese de, Frank ve Alice Longbottom’un kahramanca çabaları, herkesin en cesurları olarak kabul edilmiştir.

Lily & James Potter

Lily Potter James Potter Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Lily Potter, Harry Potter`in annesidir ve ölmeden önce Harry için cesurca hayatını feda ederek Harry ye Lord Voldemorta karşı sihirli bir koruma sağlamıştır. James`in eşidir ve Hogwarts da iken tanışmışlardır.

James Potter,  Harry Potter`in babası.Safkandır.1971 yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu`na başlamış, Hogwarts`da üç yakın arkadaş edinmiştir. Sirius Black(Patiayak), Remus LUpin (Aylak), Peter PEttigrew (Kılkıyruk)`tır.Kendi lakabı ise Çatalak`tır.Ve Sirius,Peter ve James Remus ile beraber olabilmek için animagusa dönüştüler.James`in animagusa dönüştüğünde aldığı şekil ÇatalBoynuzlu Geyiktir.

Remus John Lupin

remus lupin harry potter Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry Potter’ın babasının en iyi arkadaşlarından biridir. Kan durumu melezdir. Annesi muggle ve babası büyücüdür. Nymphadora Tonks ile evlenmiş ve Teddy Remus Lupin adında bir çocuğu olmuştur.

 Fenrir Greyback tarafından küçükken ısırılıp bir kurtadam olmuştur. Harry üçüncü sınıftayken onun Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocalığını yapmıştır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı ‘nın bir üyesidir.  Dumbledore’un güvendiği biridir. Peter Pettigrew, Sirius Black ve James Potter onun Hogwarts’ta sahip olduğu tek arkadaşlarıdır. 

Sirius Black

sirius black Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry Potter’ın vaftiz babası olan safkan büyücüdür. Annesi Walburga Black, babasıdır. Orion Black’dir. Regulus adında bir erkek kardeşi vardır. Sirius Black Harry Potter’ın babası James Potter ‘ın en yakın arkadaşlarından birisidir. Diğer arkadaşları Remus Lupin ve Peter Pettigrew ‘dır. Sirius arkadaşlarıyla birlikte “Çapulcu Haritası”, nı yapmıştır. Sirius bir Animagus’tur. Takma adı Padfoot, yani Patiayak’tır. . Zümrüdüanka Yoldaşlığı ‘nın bir üyesidir.

Nymphadora Tonks

tonk Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Kendisine Nymphadora denilmesinden nefret eder. Tonks Harry Potter serisinin 5. si olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığında ortaya çıkan bir seherbaz aynı zamanda bir yoldaşlık üyesidir. Tonks bir Metamorfmagus’tur. Yani kendini değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin farklı duygular yaşadığı zaman saç rengini değiştirebilmektedir. Metamorfmagus olduğu için çaba harcamadan ve çalışmadan Biçim Değiştirme Sınavları’ndan her zaman en yüksek notları alırdı. Ayrıca çok sakar olmasıyla tanınır.

Severus Snape

severus snape filmloverss Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda İksir dersini vermiştir. Dumbledore öldükten sonra müdürlük görevini de yapmıştır. Eski bir Ölüm Yiyen’dir fakat Voldemort’un Lily Potter’ı öldürme planını öğrendikten sonra Ölüm Yiyenlere karşı Dumbledore’a casusluk yapmaya başlamıştır. Voldemort dirildikten sonra çift taraflı casusluk yapmaya devam etmiştir. Lily Potter’ın olduğu gibi onunda patronusu bir maral şeklini alır. Patronusunu kullanarak Dean Ormanı’nda Harry Potter’a Godric Gryffindor’un kılıcını vermiştir. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort’un yılanı Nagini tarafından öldürülmüştür.

Peter Pettigrew

PeterPettigrew Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Lakabı Kılkuyruk’tur. Kayıt altında olmayan fare şekline girebilen bir Animagus’tur. James Potter, Sirius Black ve Remus Lupin’in yakın arkadaşıdır. Daha sonra Ölüm Yiyenlere katılmış ve James ve Lily Potter’a ihanet edip onların yerini Voldemort’a söylemiştir. Voldemort’un yeniden dirilmesine yardımcı olmuştur. Voldemort’un ona yardımlarından sonra ödül olarak verdiği sihirli el tarafından öldürülmüştür.

Rubeus Hagrid

hagrid Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hogwarts’ta Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin öğretmeni, bekçi ve anahtar koruyucusudur. Voldemort’un saldırısı sonucu Godric’s Hollow’daki yıkılan evden Harry’i çıkarmış ve Sirius’un uçan motosikletiyle Dursleylere götürmüştür. Yeniden kurulan Yoldaşlık’a hizmet etmiştir. Yedinci kitapta Harry’nin Dursleylerden Kovuk’a taşınmasına yardımcı olmuştur.

Edgar Bones

Voldemort’a karşı ilk savaşta karısı ve çocuklarıyla beraber öldürülmüştür. Sihir Bakalığı Sihirsel Hukuk ve Uygulama Bölümü Başkanı Amelia Bones, Edgar Bones’un kardeşidir. Amelia Bones’un kızı Susan Bones, Harry Potter’ın döneminde bir Hufflepuff öğrencisidir.

Caradoc Dearborn

Voldemort’a karşı ilk savaşta kaybolmuştur. Ölüm Yiyenler tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.

Dedalus Diggle

Yoldaşlık üyesi olduğunu söylemeden önce Harry Potter ile pek çok kez karşılaşmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter’ı Grimmauld Meydanı’na götüren ekibin üyesidir. Yedinci kitabın başında Hestia Jones’la birlikte Dursleylerin Privet Drive 4 numaradan ayrılmasına eşlik etmiştir. Daha sonra Ölüm Yiyenler Dedalus Diggle’ın evini yakmıştır fakat Dedalus zarar görmemiştir.

Elphias Doge

Dumbledore’un Hogwarts’ta okuduğu sırada sınıf arkadaşıdır. Dumbledore’un ölümünden sonra Gelecek Postası’nda açıkça Dumbledore’u savunan bir anı yazısı yazmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter’ı Grimmauld Meydanı’na götüren ekibin üyesidir.

Benjy Fenwick

İlk Savaş sırasında Ölüm Yiyenler tarafında öldürülmüştür.

Dorcas Meadowes

İlk Yoldaşlık’ın bir üyesidir. James ve Lily Potter dışında Voldemort’un bizzat kendisi tarafından öldürülmüş bilinen tek cadıdır.

Sturgis Podmore

Esrar Dairesi’nin kapısında Kehanet’i koruyan üyelerden biridir. Daha sonra Bakanlık güvenliği tarafından Esrar Dairesi’ne girdiği için yakalanmış ve altı ay boyunca Azkaban’a gönderilmiştir. Fakat Harry, Ron ve Hermione onun Lucius Malfoy’un yaptığı bir İperius Laneti altında olduğunu iddia etmiştir. Bir görünmezlik pelerinine sahip olduğu bilinir.

Fabian and Gideon Prewett

Molly Weasley’nin kardeşleridir. İlk Savaş sırasında öldürülmüşlerdir. İkisini öldürmek için beş tane Ölüm Yiyen’e ihtiyaç olmuştur. Bu Ölüm Yiyenler arasında Antonin Dolohov da vardır. Molly daha sonra Fabian’ın saatini Harry’ye hediye olarak vermiştir.

Önümüzde karanlık anlar var ve neyin kolay neyin doğru olduğunu seçmemiz gereken zamanlar olacak.

Albus Percival Bulfrig Dumbledore

Yoldaşlık elinden gelenin en iyi anlarını ilk savaş ve sonrasındada yaparak karanlığın içine en büyük ışığı yakmıştır. Bu ışık için hayatlarından vazgeçmeleri gerekse bile.

NOX!

Bir yanıt yazın