Blog

Diagon Yolu’ndaki Sihirli Anlar

Diagon Yolu’ndaki Sihirli Anlar

Diagon Yolu’ndaki Sihirli Anlar

         Büyücü Dünya’nın en gizemli ve heybetli yolu: Diagon Yolu. Orijinal adıyla: Diagon Alley. Bizim de büyücü dünyaya geçerken gördüğümüz ilk yol. Harry’nin hayran bakışlarla Hagrid’le beraber yürüdüğü o yol. Harry Potter’ın asasını, kalemini, defterini, beresini, atkısını, kravatını, çantasını, anahtarlığını, kitap ayracını, tişörtünü ve daha çok birçok şeyi almak için can attığı yer. E tabii haliyle sadece Harry’nin değil, sihir dünyasının ve özellikle de Hogwarts’lıların favori yolu.

Gelin şimdi hep beraber Diagon Yolu’ndaki 7 sihirli ana, 7 unutulmaz ana bakalım. Bu arada Diagon Yolu’ndaki mekanları hatırlamak için bu yazımızı okumanız sizi bu dünyaya daha iyi sokar.

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı – İlk Gezi

blog08 0006 Layer 17 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Asla akıllardan çıkmayacak bir sahne. Olur da Harry Potter sevmeyen biriyle bile karşılaşırsanız ona da sorun, bu sahne Harry Potter’ın adını bilen neredeyse herkesin zihninde bir yer edinmiştir. Hepimiz oradaydık! Hagrid ile gezen Harry ile beraber biz de ilk kez sihirli dünyaya adım attık. Harry’nin on gözlü olmayı dilediği tek yer. Her yere bakmak, hiçbir şeye kaçırmamak gerekiyordu bu ilk Diagon Yolu gezisinde.

2. Harry Potter ve Felsefe Taşı – Draco Malfoy ile Karşılaşma

blog08 0005 Layer 16 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Seride hem nefret ettiğimiz hem de sempatimizi kazanan bir karakter vardı: Draco Malfoy. Malfoy ve Harry ilk kez burada selamlaştılar, “Sen de mi Hogwarts’tansın?” Ama Draco’nun Hagrid’e karşı kabalık yaparak nefretimizi kazandığını da unutmayalım.

3. Harry Potter ve Sırlar Odası – Gilderoy Lockhart’ın Kitap Partisi

blog08 0004 Layer 15 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Diagon Yolu’na giden öğrencilerin ders kitaplarını aldığı yeri hatırlıyor musunuz? Hatırlatalım: Flourish and Blotts. Profesör Gilderoy Lockhart, serideki en itici karakterlerden biri olmasına rağmen büyücü dünyanın en çok satan yazarıdır. Bu kendini beğenmiş Karanlık Sanatlar profesörü, otobiyografisi “Magical Me” kitabının tanıtımı için Diagon Yolu’ndaki Flourish and Blotts’u seçmişti.

4. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – Hızır Otobüsü

blog08 0003 Layer 18 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry’nin evde tartışıp çıktığı günü hatırlamanız lazım. Diagon Alley’de oturup kafa dinleyecekken korkunç köpeği görüp ürkmüş ve hemen ardından üç katlı bir otobüs Harry’yi alıp götürmüştü. Pek uzun sürmese bile o çılgın seyahat asla akıllardan çıkmaz.

5. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – Crookshanks’ın Ortaya Çıkışı

blog08 0002 Layer 19 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Harry’nin ilk bakışta “ya büyük bir kedi ya da küçük bir kaplan” sandığı Crookshanks’ı ilk kez gördüğü yer de Diagon Yolu’ydu. Yıllarca büyülü dünyanın büyülü bir hayvanat bahçesinde kalan bu kabarık tüylü ve kızılca kediyi Hermione sahiplenmişti. Kendisini, çözdüğü bir gizem sayesinde de ayrıca hatırlamak mümkün.

6. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – Weasley Şaka Dükkanı

blog08 0001 Layer 20 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Neville’in bir kanaryaya dönüşmesine sebep olan şakacı Fred ve George kardeşleri anmamak ne mümkün! Yıllarca hayalini kurdukları şaka dükkanını, Harry’nin Üç Büyücü Turnuvası’nı kazandıktan kendilerine yardım etmesi sayesinde Diagon Yolu’nda açmışlardı. Hogwarts öğrencileri için şakalarla dolu bir cennet gibiydi bu eğlenceli mekan.

7. Harry Potter ve Melez Prens – Diagon Yolu’nu Terk Etmek

blog08 0000 Layer 21 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Diagon Yolu değişmişti, maalesef kendisini koruyamadı. Hogwarts öğrencilerinin ve çevre sakinlerinin temaşa ve tatlı bir telaş içinde gezdiği bu yolu en son Melez Prens’te gördük. Harry’nin – ve tabii ki bizim de – sihir dünyası adına ilk göz ağrısı olan bu yol, Voldemort ve Ölüm Yiyenler yüzünden TOKİ’nin kentsel dönüşüme soktuğu yerlerden daha beter hale geldi.

Bir yanıt yazın