Blog

Büyülü Dünyanın Büyülü Mekanları

Büyülü Dünyanın Büyülü Mekanları

Büyülü Dünyanın Büyülü Mekanları

Harry Potter hayranları olarak, oldukça ilgi duyduğumuz büyülü dünya, tıpkı kitaplarındaki gibi büyüleyici bir şekilde, ekranlarımıza yansıtıldı. En küçük detaylarının bile ele alınması, açıkçası biz Sihir Dükkânı ekibini, dünyalar kadar etkilemeyi başardı.

Harry Potter’ın çocukluğundan erişkinlik zamanına kadar tüm hayatını konu alan kitap ve film serileri, yaşadığımız dünyanın dışında da farklı bir yaşantı varmışçasına kurgulanan bazı mekanları önümüze serdi. Hadi biraz da bunları inceleyelim.

HOGWARTS

‘’Hogwarts’a Dair Her Şey’’ isimli bloğumuzda detaylı olarak belirtiğimiz gibi, Hogwarts, odalarında sadece gizemli nesneleri değil, sahip olduğu tüm ihtişamı da saklıyor. Büyülü bir ormanın içine saklanmış ve büyük kayalıkların üzerine inşa edilmiş şatonun, sihirli olmaması düşünülemez bile…

Harry Potter’ın gerçek evi olarak hissettiği bu görkemli şato sadece Harry’ değil, ihtiyacı olan her cadı ve büyücüye kapılarını sonuna kadar açıyor. Keşke bizler de böylesine ünlü bir şatoda okuyup, yaşama şansına sahip olabilsek, öyle değil mi?

maps1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

SİHİR DÜKKÂNI

Muggle dünyasının büyülü mekanını araya sıkıştırmadan olmazdı, öyle değil mi? Ankara, Çankaya, Hoşdere Caddesi’nin göz bebeği olan bu dükkan, cadı ve büyücülerin vakit geçirmekten oldukça hoşnut olduğu bir yer. İçeri girildiği zaman, adeta farklı bir dünyaya adım atmış gibi hissettirecek. Sihir Dükkanı, farklı tasarımlar ve orijinal lisanslı ürünlerle dizayn edildiği için, belki de muggle dünyasına dönmek bile istemeyeceksin. Çünkü biz istemiyoruz : ).

Küçük bir dipnot: Sihir Dükkanı, o kadar çok beğenildi ki, ilgiye dayanamadık ikinci dükkanımız için çalışmalara başladık. Ankara / Bahçelievler 7. Cadde üzerinde olan dükkanda, yapacağın büyüleri şimdiden hazırlamaya başlamalısın. ‘‘Alohomora!’’

HOGSMEADE

Hogwarts’ta eğitim gören, büyük sınıf cadı ve büyücülerin, kolaylıkla gidebildiği bir köydür. Köyün içerisinde fazlasıyla büyülü dükkânlar yer alır. Tıpkı bizlerin ‘şuradan bir Kızılay’a gideyim, kitap alayım ’ demesi gibi, onlarında ‘Üç Süpürge de, Kaymak Birası içelim’ demeleri, aynı şey olmasa da biraz benzer : ) .

Büyük sınıf öğrencileri, Hogsmeade Köyü’ne rahatlıkla gidebilir, ancak alt sınıf öğrenciler için aile izni gerekmektedir. Bunun sebebi ise Hogsmeade Köyü’nün, kötü şöhrete sahip olan Bağıran Barakaya oldukça yakın olmasıdır.

hogs Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

BAĞIRAN BARAKA

ShriekingShackInSnow 2 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

İsmini yazınca bile, ufak bir tedirginlik yaşattıran küçük görüntülü büyük baraka. Bağıran Barakada, Sirius Black’in gerçek kişiliğini, Remus Lupin’in dönüştüğü yaratığı ve en önemlisi, Peter Petegrew’un, arkadaşlarını nasıl Voldemort’a sattığını öğrendik.

Farklı girişlere sahip olan Bağıran Barakanın diğer gizli geçidi de, Şamarcı Söğüt’ün hemen alt kısmında yer alıyormuş. Harry, Ron ve Hermonie’den de bu bilgiyi, yaşayarak almış olduk.

Bağıran Barakaya bu şekilde isim verilmesinin mantıklı bir sebebi var.

Profesör Lupin, daha küçük yaşta uğradığı kurt adam saldırısından sağ çıkabildi. Fakat bazı izler kaldı. Bu izlerin kalıntısı, Lupin’i kurtadam yapabilmek için fazlasıyla yetti.

Dolunay zamanlarında, kurt adama dönüştüğü için, kendine hakim olamıyordu. Hogwarts’ta öğrenci olduğu senelerde Albus Dumbledore henüz yeni müdür olmuştu. Bu durumu öğrendiğinde, Lupin için, kimsenin bırakın girmeyi yanına bile yaklaşamayacağı bir baraka kurdu.

Çift girişe sahip olan bu barakanın tünelli geçidi, Şamarcı Söğüt’ün hemen alt kısmındaydı. Dolunay zamanlarında, Lupin’in başkasına ya da kendine zarar vermemesi için yapılan bu barakanın içi ahşaptan döşenmişti.

Lupin’in kurt adama dönüşeceği zamanlarda şatodan gizli bir şekilde bu barakaya götürülüyordu.

Bağıran Baraka, Hogsmeade Köyüne yakın olduğu için, Lupin’in öfkesini çıkardığında bir takım gürültüler meydana geldi, barakanın ismi de gürültüleri duyan köylüler tarafından belirlenmiş oldu.

BAYKUŞLUK

Camlara çarpan, ısıran ya da daha düzgün büyütülmüş baykuşların nereden geldiğini, nasıl çabucak ulaşılacak bir yerde bulunduklarını hiç düşündün mü? Bizde düşünmemiştik.

Cadı ve büyücülerin rahatlıkla kullanabileceği ve baykuşlara acil durumlarda hemen ulaşabilecekleri bir yerdir. Küçük kutucuklar şeklinde tasarlanan oyuklar, tamamen baykuşlara ait. Ancak yapılan bu alan, tabii ki Hedwig için değil. Oldukça dikkat çeken Hedwig’in yeri daima Harry’nin başucu.

ShriekingShackInSnow 1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

ÜÇ SÜPÜRGE

gringotss1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Hogsmeade köyünde bulunan bu han cadı veya büyücülerin tatil zamanlarında keyifli vakit geçirebildikleri yerdir. Kaymak bğirasıyla ünlü olan bu han hermeni ron ve herinin mücadele planlarını duysa bile kimseye söyleyemez.

Kış günlerinde oldukça kalabalık oloan bu bar sıcacık atmosferini her gelen müşterisine yansıtmayı başarır. Madam rosmerta ya ait olan işletmesiyle üç süpürge hagrdiin vakit geçirmeyi ço9k sevdiği yerlerden birisi.

Duvarlarında ise aranan suçlu kişilerin veya diğer adıyla hapisane kaçkınlarının duyurularıyla dolu.

WEASLEY BÜYÜCÜ ŞAKALARI

Harry Potter, Üç Büyücü Turnuvası’ndan kazandığı 1000 galleonu, Fred ve George Weasley’e dükkan açabilmeleri için hediye etmişti. Açılan bu tatlı dükkan, büyü dünyasının en iyi şaka malzemeleri satan yeri olabilmeyi başardı.

Weasley kardeşlerin, şaka yapmayı ne kadar çok sevdiğini bilmeyeniniz yoktur. Yaşanılan gergin olayların yanında, insanların yüzlerini güldürmek için çabalayan kardeşler, bu kocaman ve iki katlı dükkanı harika bir şekilde işletebiliyorlar.

weasleys1 Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

GRİNGOTTS BÜYÜCÜ BANKASI

grin Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Büyücülerin para veya önemli eşyalarını saklayabilmek için tercih ettikleri, aynı zamanda oldukça güvenlikli bir binadır. Cin cüceler tarafından yönetilen bu banka, güvenlikten sorumlu büyücüler, büyülü geçitler, güçlü ve eğitimli bir ejderha tarafından korunmakta.

Gringotts denilince, her zaman olduğu gibi gözlerimizin önüne yine Harry Potter geldi. Küçücük yaşında, Hogwarts’ın ne demek olduğunu yeni öğrenmişken, anne ve babasının kendisine bıraktığı altınlardan ve altınların Gringotts isimli bir bankada saklandığından, haberi bile yoktu.

Nicolas Flamel’e ait olan, ihtişamlı Felsefe Taşının Gringotts’ta saklanması, oldukça merak uyandırıcıydı.

Kim bilir kimlere ait, hangi büyülü nesneler, hala Gringotts Büyücü Bankası’nda saklanıyor…

FLOURİSH ve BLOTTS

Gilderoy Lockhart’ı ilk defa gördüğümüz ve tanıdığımız, ünlü kitap dükkanı. Aslında, bizler sadece Gilderoy’u değil, Ginny Weasley’nin de, Tom Riddle’ın günlüğü ile tanıştığı o büyülü dükkan…

Lucius Malfoy’un Ginny’e ait kitap kazanına attığı o lanetli günlük yüzünden, tüm karakterler yepyeni ve korkutucu bir maceraya atıldı.

fl Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Bir yanıt yazın